Skóra, a twoje zdrowie
Skóra, a twoje zdrowie
Skóra to twój największy organ. Nie tylko chroni cię przed infekcjami i reguluje temperaturę ciała, ale także ostrzega cię przed niebezpieczeństwami i zmianami, jakie zachodzą w twoim organizmie.
Naucz się odczytywać znaki wysłane przez twoją skórę, a unikniesz poważnych chorób. Oto co mówi skóra
o twoim zdrowiu:
• Wysypka na skórze i towarzyszące jej swędzenie mogą informować cię o alergii na jakiś produkt lub rzecz. Nie lekceważ tego, tylko poszukaj alergenta – może to być zwierzę, proszek do prania, jakiś zapach, substancja zawarta w jedzeniu lub reakcja na lekarstwo.
• Pomarańczowy odcień skóry może sygnalizować nieprawidłową pracę tarczycy. Antyoksydant beta-caroten produkowany jest w tarczycy i gdy ten organ przestanie prawidłowo pracować, beta-caroten przenika do krwi, co powoduje pomarańczowy odcień skóry. Nie lekceważ tego symptomu i umów się na kontrolną wizytę do lekarza.
• Świecące zgrubienia na skórze mogą mówić o nieprawidłowej gospodarce cukru w twoim organizmie. Często jest to jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Osoby z cukrzycą mają słabsze czucie w skórze – ich skóra nie jest wrażliwa na bodźce.
• Uporczywe swędzenie może wskazywać na nietolerancję glutenu. Jeśli swędzi cię skóra i nie potrafisz tego opanować, a poprzez drapanie pojawiają się u ciebie rany, odrzuć na jakiś czas jedzenie zawierające gluten. Dieta bezglutenowa staje się coraz bardziej popularna, a produkty pozbawione glutenu znajdziesz już niemal w każdym sklepie.
• Bardzo jasny odcień skóry, która wydaje się do tego bardzo cienka może świadczyć o anemii. Brak żelaza w organizmie przejawia sie bladością – skóra na twarzy i rękach traci swój kolor. Postaraj się wtedy wprowadzić do swojej diety produkty bogate w żelazo: czerwone mięso, zielone warzywa, jajka, itd.
• Ciemne „podkowy” pod oczami zdradzają nadmiar soli w organizmie. Gdy budzisz się rano, a na twojej twarzy, pod oczami skóra ma ciemny odcień, zwróć uwagę na to, ile spożywasz soli. „Podkowy” pod oczami mogą być spowodowane nadmiarem soli, która we współczesnych czasach znajduje się niemal w każdym jedzeniu i to w zatrważającej ilości.
• Popularne pieprzyki i znamiona na skórze mogą wskazywać na raka skóry. Oczywiście nie każdy pieprzyk jest nowotworem, ale gdy nagle zaczyna się zmieniać, ma niesymetryczny kształt i powiększa się powinieneś bezwłocznie skontaktować się z dermatologiem.
• Sucha, łuszcząca się skóra, a do tego swędzenie to objawy łuszczycy. A gdy zauważysz przy tym zmiany w swoich paznokciach, np. ich żółty odcień, nie czekaj – umów się do lekarza i sprawdź, czy nie masz łuszczycy.
• Wysypka i swędzenie skóry mogą wskazywać na zaburzenie pracy wątroby. Zapalenie wątroby typu C objawia się między innymi czerwonymi, swędzącymi guzkami na nogach.
nn