Smaki i symbole niepodległości
Smaki i symbole niepodległości
Święto Niepodległości to celebracja odzyskania przez państwo niezależności, usamodzielnienia się lub wyzwolenia spod jarzma ciemiężycieli. Jakkolwiek byśmy je nie nazwali jest to czas radości i patriotycznej zadumy. Skoro więc nie ma takiego kraju na świecie, który nie byłby w jakimś okresie historycznym w niewoli innego lub innych państw, zawsze gdzieś odbywa się celebracja niepodległości.
Ponieważ przyszło nam mieszkać w Stanach Zjednoczonych każdy z nas wie, że świętowanie wiąże się z piknikami na świeżym powietrzu, fajerwerkami, patriotycznymi koncertami oraz dobrą zabawą mającą umilić ten szczególny dla historii Stanów Zjednoczonych dzień. A oto co jeszcze wiemy lub nie na temat tego dnia i jego symboli.
Na 4 lipca przypada także święto hot-doga. Jego najsłynniejsza celebracja związana jest oczywiście z konkursem jedzenia hot-dogów Nathan’s na czas organizowanym na Coney Island już od 1916 roku. Rekordzista zjadł 68 kiełbasek i bułek i potrzebował na to tylko 10 minut! Jak podają statystycy podczas tego jednego dnia Amerykanie pochłaniają 155 milionów hot-dogów. Oprócz tego 1/3 parówek dostępnych w sklepach na terenie całych Stanów pochodzi z Iowa. Popsicles czyli zamrożony sok owocowy w kolorach biało-czerwono-niebieskich to kolejny popularny symbol i deser jakim delektują się miliony Amerykanów w tym dniu (podobno wydają na nie około $5 milionów). Z kolei według rodzinnej legendy Caesar Cardini kucharz włoskiego pochodzenia wymyslił popularną Caesar Salad w dniu 4 lipca 1924 roku, kiedy to nie chcąc stracić klientów, w momencie, gdy okazało się, że nie ma wystarczającej ilości jedzenia wykreował sałatkę i oryginalny sos z pozostałych w kuchni składników.
Innym nieodłącznym elementem obchodów są pokazy sztucznych ogni. Jak wiemy wynaleźli je Chińczycy, ale Amerykanie uczynili z nich spektakularne patriotyczne widowisko. I tu znów statystycy przeprowadzili badania i doszli do wniosku, że aż 63% celebrujacych uczestniczy w publicznych pokazach, a 26% bawi się w domowych pirotechników. W całych Stanach odbywa się ponad 14 tys. pokazów, a największy to Macy’s Fourth of July Fireworks Show w Nowym Jorku. Ponad 40 tys. petard i sztucznych ogni jest odpalanych w tym dniu, a wypełnia je 12 tys. funtów prochu. Jeżeli chodzi o rozmiary to najmniejsze mają przekrój 1 inch, a największe 10 inch i ważą około 33 funtów. A ile sztucznych ogni jest wystrzeliwanych w ciągu sekundy – 1 tysiąc.
Kolejnym ważnym symbolem święta jest oczywiście Deklaracja Niepodległości.
Historycy utrzymują, że tak naprawdę została ona podpisana 2 lipca, a zatwierdzono ją 4 lipca. Pierwszą osobą, która złożyła swój autograf na dokumencie był John Hancock i to jego podpis jest największy. Wszystkich podpisujących było aż 56, 13 spośród nich miało 35 lub mniej lat (najmłodszy był Edward Rutledge z Południowej Karoliny – 26 lat), 7 miało 60 lub więcej lat (sędziwy Benjamin Franklin był 70 latkiem). Poza tym 8 sygnatariuszy Deklaracji urodziło się w Anglii lub Irlandii.
Dwa największe symbole amerykańskie czyli Statua Wolności znajdująca się u wybrzeży Nowego Jorku oraz Dzwon Wolności powstały za granicą. Statua była darem narodu francuskiego, a dzwon wytopiono w Wielkiej Brytanii. Ponieważ The Liberty Bell jest ważnym zabytkiem, aby zapobiec jakimkolwiek pęknięciom nie używa się go już od 1846 roku, tylko podczas corocznych obchodów 4th of July jest symbolicznie uderzany 13 razy.
Jest jeszcze jedna ważna osoba, symbol Ameryki, Uncle Sam czyli Wujek Sam.
Jego prawdziwe imię brzmiało Samuel Wilson i wraz z bratem byli właścicielami biznesu, zajmowali się pakowaniem mięsa i zaopatrywaniem armii. Najpopularniejszą formą jego transportu były beczki, które oznaczano US od słów United States, jednak żołnierze tłumaczyli to jako Wuj Sam nawiązując do imienia dostarczyciela mięsa i tak z czasem stał się on popularnym bohaterem kreskówki politycznej.
Mówiąc o różnych formach celebracji Święta Niepodległości warto pamiętać, że najstarsza celebracja święta odbyła się na Rhode Island w Bristol w 1785 roku, Massachusetts było pierwszym stanem, które uczyniło je świętem stanowym, a dopiero w 1941 roku Kongres uczynił je obchodami federalnymi. Dziś popularne w tym dniu są oczywiście hot-dogi, potrawy z grilla, patriotyczne babeczki. Kilkadziesiąt lat temu prezydent George Washington w rocznicę podpisania Deklaracji zarządził przyznanie podwójnej racji rumu żołnierzom amerykańskim. Natomiast świąteczne menu Johna Adamsa stanowiła zupa z żółwia, łosoś w sosie jajecznym, zielony groszek i ziemniaki. Na deser podano pudding.
IB