Śmierć w rodzinie
Śmierć w rodzinie
Wanda Prątnicka, psycholog
odpowiada na pytania…
Szanowna Pani Doktor,
Moja mama jest nieuleczalnie chora. Ma troje kochających wnucząt, z którymi jest bardzo związana. Obawiam się, że jej śmierć i uczestnictwo w pogrzebie może być dla moich dzieci zbyt przytłaczające. Czy powinniśmy je jakoś przygotowywać? A co z pogrzebem?
Śmiertelna choroba i zbliżająca się śmierć to bardzo trudny temat, nie tylko dla domowników, ale oczywiście najbardziej dla umierającego człowieka. Poświęciłam tej tematyce całą swoją książkę „Poznaj Prawdę i bądź wolny”. Powinno się na ten temat jak najwięcej rozmawiać, na zasadzie „co by było mamo, gdybyś umarła”? Jest to choremu i domownikom niezwykle potrzebne. Do zbliżającej się śmierci bliskiej osoby trzeba też koniecznie przygotowywać dzieci. Tłumaczyć im na różne sposoby, że umiera tylko ciało, które składamy w grobie, a sama babcia nigdy nie umrze i będzie je kochała tak samo, jak do tej pory. Jeżeli fakt taki przed dzieckiem ukrywamy, to w jego świadomości powstanie pustka, której nie będzie sposób wypełnić.
Jak bowiem wyjaśnić, że ukochana babcia, z którą tak było zżyte nagle zniknęła?
I dlaczego je opuściła?
A do tego nie pożegnawszy się? Czasami takiej rany nie da się zagoić do końca życia, tkwi to w człowieku jak cierń i bardzo obciąża każdy zakres życia – związków, pracy, projektów, itd.
Jeżeli dziecko było emocjonalnie związane ze zmarłym, to oczywiście trzeba je zabrać na pogrzeb. Bez tego nie będzie się ono mogło pożegnać, a właśnie temu celowi służy pogrzeb. Najlepiej zapytać je, czy chce uczestniczyć w ceremonii i postąpić wedle woli dziecka. Jeżeli nie chce uczestniczyć w pogrzebie należy opisać całą uroczystość w późniejszym terminie. Z biegiem czasu, gdy dziecko będzie gotowe, powinno się je zaprowadzić na cmentarz. Sprawy te są również dlatego bardzo istotne, ponieważ nieświadome śmierci dziecko tęskniące za bliską osobą może przyciągać do siebie duszę, np. babci, co może prowadzić do nawiedzenia z jego całą gamą cierpień, a nawet tragedii. Tematowi temu poświęciłam swoją pierwszą książkę „Opętani przez duchy”.
Wanda Prątnicka jest doktorem filozofii, magistrem psychologii i licencjonowanym parapsychologiem. Najbardziej znana jest jako uzdrowicielka, jej pomocy doświadczyły dziesiątki tysięcy ludzi na całej ziemi. Jeżeli cierpisz na: ciągłe zmęczenie, zmiany nastroju, brak kontroli nad emocjami, stany lękowe, negatywne emocje, chroniczną depresję, nałogi, myśli samobójcze – to bardzo prawdopodobne, że można Tobie pomóc.
Skontaktuj się z biurem Dr Wandy Prątnickiej – 914-662-9763 www.wandapratnicka.com Tekst i zdj.: Wanda Prątnicka