Sposób na szczęście
Sposób na szczęście
Wielu chce osiągnąć szczęście, ale czy rozumiemy jego znaczenie. Według badań nawet najprostsze rozwiązania mogą nam pomóc poczuć się mniej zestresowanym, złagodzić lęki i ogólnie poczuć się lepiej. Poniżej parę metodnaukowo popartych, które mogą nam w tym pomóc.
Natura jest niezawodnym sposobem na poprawienie nastroju. W Japonii przeprowadzono eksperyment, w którym uczestnicy mieli przejść taki sam odcinek i o tej samej trudności pieszo w lesie i w mieście. Wyniki pokazały, że ludzie którzy szli trasą leśną mieli niższe tętno, zgłaszali mniej lęku, a także mieli pozytywne nastroje. Proste rozwiązanie jak spędzenie trochę czasu z naturą czy to będzie z laptopem w ogrodzie czy na spacerze w pobliskim parku zredukuje nam stres.
Pisanie o swoich odczuciach w dzienniczku pomoże rozładować stres i emocje. Nawet zapisywanie jednego zdania codziennie wpłynie na to, że wspomnienia będą bardziej żywe i pomoże to nam zrozumieć co może nas uszczęśliwić. Poza tym pisanie o osobistych doświadczeniach pobudza pamięć i poprawia nastrój.
Ruch a nawet niewielki wysiłek fizyczny pomoże poprawić nasz nastrój. Nawet pójście dwa razy w tygodniu na siłownię pomoże poczuć się bardziej szczęśliwym. Niekonieczny jest tu wysiłek godzinny, czasami spędzenie trochę czasu w ruchu i z przyjaciółmi przyniesie dodatkową korzyść.
Bycie wdzięcznym za to co się ma może przynieść poczucie zadowolenia i szczęścia. Natomiast koncentrowanie się na tym czego się nie ma może okazać się długą listą niekończących się oczekiwań. W przeprowadzonym badaniu uczestników podzielono na 3 grupy, każda z nich miała napisać kilka zdań na dany temat. Pierwsza grupa napisać miała o rzeczach, za które są wdzięczni, druga o tym co ich denerwuje, a trzecia ogólnie co im się przydarzyło bez negatywnego lub pozytywnego nastawienia. Po 10 tygodniach pierwsza grupa stwierdziła, że czuje się bardziej optymistycznie, a uczestnicy rzadziej odwiedzali lekarzy niż ludzie z drugiej grupy.
Gdy pomagasz innym podwójnie cię to uszczęśliwi. Jeśli jesteś przygnębiony i pomożesz komuś poczuć się lepiej to zdecydowanie poprawi ci to twój nastrój. Naukowcy twierdzą, że bezinteresowne pomaganie innym jest zakorzenione w naszym mózgu i przynosi uczucie zadowolenia. Bycie altruistą może być tak proste jak wysłuchanie osoby, poświęcenie własnego czasu czy pieniędzy, oferowanie swoich umiejętności, zdolności dla sprawy, na której ci zależy.
Wystarczająca ilość snu pomoże ci poczuć się szczęśliwym. Przeciętnie dorosły potrzebuje średnio 7–9 godzin snu każdej nocy dla optymalnego zdrowia. Aby zapewnić optymalny sen, ustaw i trzymaj się harmonogramu, wyłącz urządzenia na godzinę przed snem i zainwestuj w wysokiej jakości poduszki i pościel. Poczujesz się wtedy wypoczęty i szczęśliwy.
Barb