Sposoby na “ciężkie nogi”
Sposoby na “ciężkie nogi”
Tzw. “uczucie ciężkich nóg” jest typowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Nie ma także znaczenia w jakim wieku jesteśmy, gdyż wszystko zależy od naszego trybu życia. Na ten uciążliwy objaw narzekają zarówno osoby pracujące fizycznie, jak i długotrwale przebywające w pozycji siedzącej.
Za problem odpowiedzialny jest przede wszystkim układ sercowo-naczyniowy, który nie pracuje prawidłowo. Zadaniem naszych żył jest przetransportowanie odtlenowanej krwi z całego organizmu i dostarczenie jej do serca i niestety odbywa się to wbrew siłom grawitacji. W przypadku kończyn dolnych krew ma do pokonania duży dystans, a ponadto jej przepływ jest często utrudniony, zwłaszcza, kiedy spędzamy większość czasu stojąc lub zakładając nogę na nogę podczas siedzenia. Uczuciu ciężkich nóg towarzyszą często jeszcze inne objawy. Są to: obrzęki nóg i kostek, zwłaszcza wieczorem, uczucie mrowienia i skurcze mięśni, napięcie w nogach, pajączki, czyli poszerzone naczynka żylne, przebarwienia skórne. Bardzo często, zwłaszcza jeżeli nie są leczone, prowadzą one również do powstania żylaków lub zakrzepicy.
Aby usprawnić przepływ krwi w nogach oraz złagodzić uciążliwe objawy związane z uczuciem ciężkich nóg należy zmienić styl życia. Najważniejsze, wręcz kluczowe znaczenie ma zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna, która nie tylko ma na celu utrzymanie stałej wagi ale również poprawienie przepływu krwi.
Oto najważniejsze wytyczne dotyczące zmian, które spowodują, że nogi poczują się lekko.
♦ Zrezygnuj z używek
Zacznijmy od oczywistego, czyli zrezygnowania z palenia papierosów i picia alkoholu. Palenie tytoniu uszkadza naczynia krwionośne, a alkohol odwadnia organizm i sprzyja powstawaniu obrzęków.
♦ Wprowadź dietę bogatą w owoce i warzywa
Kondycję naszych żył poprawi menu, w którym dominują warzywa i owoce. Znajdziemy w nich flawonoidy, polifenole, foliany, karotenoidy, a także witaminy: E, C i rutynę – substancje pochodzenia roślinnego, które hamują procesy miażdżycowe, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych i działają przeciwzakrzepowo. Potas, który zawierają owoce i warzywa usprawni gospodarkę wodną organizmu, co ma bezpośredni wpływ na zahamowanie powstawania obrzęków.
♦ Ogranicz spożywanie soli
Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie, więc powinniśmy dokładnie czytać etykiety spożywanych produktów, ponieważ wiele z nich zawiera duże ilości soli. Według danych dzienna dawka spożycia soli wynosi 5 g (płaska łyżeczka do herbaty). Zdecydowanie powinniśmy unikać żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej cukier, nasycone kwasy tłuszczowe, uwodornione tłuszcze trans i sól, ponieważ jedzenie jej zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, będących czynnikami ryzyka rozwoju niewydolności żylnej.
♦ Pij wodę
Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest picie wody, regularnie, małymi łykami, przez cały dzień. Innymi napojami mogą być także zielona herbata i herbatki ziołowe. Zdecydowanie powinniśmy zapomnieć o wszelkiego rodzaju napojach gazowanych i słodkich sokach.
♦ Zacznij się ruszać
Sprzymierzeńcem w walce o “poczucie się lekko” jest niewątpliwie ruch. Regularne ćwiczenia poprawiające krążenie krwi w żyłach kończyn dolnych również mogą przeciwdziałać powstawaniu i rozwojowi niewydolności żył powierzchownych. Najlepsze, najskuteczniejsze formy ruchu dla osób zmagających się z uczuciem ciężkich nóg to: spacery, jazda na rowerze, bieganie, nordic walking, pływanie, streaching i pilates.
♦ Gimnastykuj żyły
Tym, co może nam pomóc zachować elastyczność i dobrą kondycję żył jest “gimnastyka żylna”, którą możemy wykonywać w domu i w biurze. Złagodzi ona dyskomfort, obrzęk, ból i uczucie napięcia. Należy wykonywać ją codziennie przez 10-15 min. Proste ćwiczenia to: wspięcia na palce i na pięty, krążenia stopami, naprzemienne prostowanie nóg w kolanach czy naprzemienne unoszenie nóg ugiętych w kolanach.
♦ Żele z heparyną i pończochy uciskowe.
Jeżeli musisz sięgnąć po leki to powinny one zawierać heparynę. Heparyna jest związkiem chemicznym zapobiegającym krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe. Ulgę mogą przynieść również specjalne pończochy uciskowe, które pomogą naszym mięśniom i żyłom pompować krew z powrotem do serca.
Osoby cierpiące na uczucie ciężkich nóg powinny również rezygnować z butów na wysokim obcasie, a zamiast nich wybierać wygodne obuwie na płaskiej podeszwie. Również ciasne rajstopy i skarpety nie są wskazane. Na co dzień nie powinny spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej oraz nie powinny zakładać nogę na nogę.
CONCILIO
Comments (0)