Sposoby na przesilenie wiosenne
Sposoby na przesilenie wiosenne
Wiosna coraz bliżej i czas przygotować się na jej przyjście. Czas pokonać zmęczenie, rozdrażnienie, przywrócić zdrowy wygląd skórze, jednym słowem – trzeba obudzić organizm do działania i wyjść z zimowego marazmu.
Przesilenie wiosenne, zwane jest także syndromem zmęczenia wiosennego dotyka twój organizm wraz z nadejściem wiosny. Najgorsze dla twojego samopoczucia są marzec i kwiecień. Główną przyczyną przesilenia wiosennego jest zbyt szybkie przejście z jednej pory roku w drugą. Często bywa tak, że z dnia na dzień zaczynasz intensywnie trenować lub rzucasz się w wir pracy w ogródku. Twój organizm nie jest gotowy na taką rewolucję, co skutkuje pojawieniem się infekcji, zmęczenia lub nawet problemów z krążeniem, a także wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, ziemistym odcieniem cery.
Oto kilka praktycznych rad, które pozwolą ci łatwiej przejść przez wiosenne przesilenie:
- Działaj powoli – co oznacza odpoczynek po zimowych chłodach. Marzec i kwiecień to idealny czas na urlop. Pomyśl o relaksie i wyciszeniu, przez krótki czas każdego dnia. Wyłącz telewizor, komputer, odłóż komórkę i posiedź w ciszy chociażby przez kilka minut dziennie. Możesz także zacząć medytować – nawet krótkotrwała medytacja powoduje aktywację genów odpowiedzialnych za redukcję stresu, przeciwdziała stanom zapalnym i hamuje procesy starzenia.
- Spraw sobie przyjemność – pozwól sobie na odrobinę radości z życia w domu. W tym celu możesz zorganizować sobie domowe spa. W łazience zapal aromatyczną świecę, wannę napełnij ciepłą wodą z dodatkiem pachnących soli, zrób peeling całego ciała, a następnie na włosy i twarz nałóż regenerujące maski.
- Dieta – wraz z nadejściem wiosny spada twój apetyt na ciężkie potrawy i powoli zaczynasz do swojego menu wprowadzać lekkie roślinne dania. Świeża sałata, chrupiąca rzodkiewka, zielony szczypiorek zapewnią ci dzienną porcję niezbędnych związków wpływających na poprawę odporności i samopoczucia. Doskonałym rozwiązaniem jest także picie zielonych koktajli, przyrządzonych na bazie zielonych warzyw liściastych. Można je zrobić z liści jarmużu, szpinaku.
- Zadbaj o włosy – przetłuszczone, naelektryzowane czy nadmiernie wypadające włosy to tylko część przykrych zimowych konsekwencji. Warto więc odwiedzić fryzjera i podciąć końcówki, co szybko i w widoczny sposób nada fryzurze świeżości. Kompletna pielęgnacja włosów i skóry głowy to szampon i odżywka, oraz maska i peeling, które stosuj raz lub dwa razy w tygodniu.
- Pielęgnacja cery – okres przesilenia wiosennego to czas, gdy często walczysz z poszarzałą, ziemistą cerą. Podstawą zdrowej skóry jest regularne oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. W czasie przesilenia wiosennego stosuj kompletną pielęgnację, bez pomijania żadnego etapu. Potrzebujesz do tego: żelu, pianki lub oleju do oczyszczania, toniku, serum, kremu na dzień i na noc, które bezwzględnie używaj każdego dnia, oraz peelingu i maski do stosowania dwa razy w tygodniu. Wiosną zmień kosmetyki na te o lżejszej formule, ale bogate w substancje aktywne takie jak witaminy, prowitaminy, mikroelementy, aminokwasy, fitosterole lub hormony, które dobrze działają na procesy metaboliczne komórek.
- Pielęgnacja ciała – codziennie nawilżaj i natłuszczaj skórę w stosunku 1:1 (jeden dzień nawilżaj wcierając balsam, następnego dnia nałóż olejek, który zatrzyma wodę w organizmie), 1-2 razy w tygodniu wykonuj peeling.
- Ruch to zdrowie – by dotrzymać kroku naturze i złagodzić objawy wiosennego przesilenia zaleca się ruch na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzi się jazda na rowerze i długie spacery. Codzienny ruch wpływa na twój wygląd. Gdy zobaczysz, jak z dnia na dzień, twoje mięśnie nabierają pięknego kształtu, a z brzucha znika oponka, od razu na twojej twarzy pojawi się uśmiech.
- Łykaj suplementy i witaminy – zacznij od preparatów multiwitaminowych, gdzie dawki witamin nie są wysokie. Gdy borykasz się z nasilonymi konkretnymi objawami, jak wypadanie włosów czy obniżony nastrój, sięgnij po suplementy działające na konkretne dolegliwości. W walce z wiosennym przesileniem najważniejsze są witaminy z grupy B (łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną), magnez (jest najlepszy na gorsze samopoczucie oraz skurcze mięśni, zmniejsza ryzyko nadciśnienia), cynk (pomoże przy nadmiernym wypadaniu włosów), potas (wpływa na wzmocnienie mięśni) i żelazo (jego niedobór odpowiada za ataki zmęczenia).
Powodzenia!
MK
Comments (0)