Sprzedaż nieruchomości w USA dla powracających do Polski
Sprzedaż nieruchomości w USA dla powracających do Polski
Jeśli posiadacie Państwo dom lub mieszkanie w USA i planujecie powrót do Polski ten artykuł jest dla Was. Warto, abyście zapoznali się z obecną i przyszłą sytuacją na rynku nieruchomości.
Jak wygląda obecna sytuacja na rynku nieruchomości?
W okresie pandemii ilość domów i mieszkań do sprzedania była zdecydowanie niższa niż przed pandemią. Dodatkowo ceny nieruchomości wzrosły średnio o 15% w okolicach Chicago w stosunku do okresu sprzed Covid-19. Kupującym było trudno znaleźć nieruchomość, a w przypadku tych dostępnych na rynku często dochodziło do tak zwanych bitew cenowych. Główną przyczyną, oprócz niskiej liczby nieruchomości wystawionych na sprzedaż, było oprocentowanie pożyczek na rekordowo niskim poziomie – nawet poniżej 3% na 30-letnie pożyczki. W chwili obecnej, wskutek pandemii, wojny na Ukrainie, wzrostu cen paliw i inflacji System Rezerw Federalnych USA (FED) podjął już trzykrotnie decyzję o podniesieniu stopy procentowej dla banków, co przełożyło się na podniesienie oprocentowania pożyczek na nieruchomości o ponad 100%. Dzisiejsze oprocentowanie na pożyczkę 30-letnią jest na poziomie 6% i wyżej.
Przyszłość pożyczek na nieruchomości
To nie koniec z podnoszeniem stóp procentowych. Przedstawiciele FED już zapowiedzieli, że planują kolejne podwyżki do końca roku, najbliższą przypuszczalnie jeszcze w lipcu. Pociągnie to za sobą dalsze podwyższenie poziomu i oprocentowania pożyczek na nieruchomości. Z całą pewnością zmniejszy to radykalnie liczbę kupujących domy czy mieszkania, bo spłacanie pożyczki stanie się dla dużej grupy ludzi nieosiągalne. Najnowsze sondaże pokazują, że około 50% osób, które zamierzały kupić swoją pierwszą nieruchomość myśli o odłożeniu zakupu o rok lub dwa. W związku z tą sytuacją osoby, które planują niedługo sprzedać dom czy mieszkanie z powodu wyjazdu do Polski nie powinny czekać, gdyż sytuacja będzie się jeszcze pogarszać, gdyż kupujących będzie coraz mniej. Okres rynku sprzedającego zakończył się, a rozpoczyna się rynek kupujących, podczas którego będzie znacznie ciężej sprzedać nieruchomość niż było do tej pory.
Jak może to wpłynąć na ceny?
Ponieważ wzrost cen w okresie pandemii był w “Metropolii Chicagowskiej” stosunkowo niewielki, bo tylko około 15% w porównaniu ze średnią 30% w całych Stanach Zjednoczonych, myślę, że nie powinno to spowodować spadku cen w naszym rejonie (w innych rejonach USA tam, gdzie były znaczne skoki cenowe ceny już spadają), ale na pewno będzie trudniej sprzedać nieruchomość niż dotychczas. Coraz mniej osób w USA będzie kwalifikować się na pożyczki, a to będzie jeszcze bardziej obniżać ilość kupców. Mniej kupców doprowadzi do większej ilości domów dostępnych na rynku. Dlatego szybkie wystawienie i sprzedaż nieruchomości, szczególnie wśród grupy osób planujących powrót do Polski, jest dość pilne. Każdy kolejny miesiąc czekania przysporzy tylko więcej trudności i mniej kupujących.
Pracuję w branży nieruchomości już 28 rok i służę pomocą, doświadczeniem i dbam o każdego klienta. Jeśli ktokolwiek z Państwa potrzebuje porady lub pomocy proszę o telefon (773) 350-8406 lub email andrzejswiderski@yahoo.com
Andrzej Swiderski
Jest brokerem nieruchomości 28 lat, obecnie w firmie Hometown Real Estate, inżynierem budowlanym, oficerem pożyczkowym w firmie LendLink Financial, specjalistą od “short sale” – certyfikat ADPR, oprócz języka polskiego i angielskiego posługuje się też językami rosyjskim i ukraińskim.
Comments (0)