Stany przychylne podatnikowi
Stany przychylne podatnikowi
Okres podatkowy chyli się ku końcowi. Zbyt dużo już w tym momencie nie zdziałamy, aby podwoić oszczędności, ale możemy poprawić stan naszych portfeli w najbliższej przyszłości.
Oto kilka stanów gdzie odprowadzimy mniej do fiskusa.
Alaska
Jest jednym z najbardziej przyjaznych podatnikowi stanów. Tam nie zapłacimy podatku stanowego od zarobków jak i od sprzedaży. Na Alasce jeszcze zarobimy parę groszy. A to za sprawą otrzymywanych tantiem za wykorzystywanie/wydobywanie naturalnych zasobów.
Floryda
To nie tylko nadmiar słońca i ocean. To również zerowy podatek od zarobków i bardzo niskie podatki od nieruchomości. Ulubiony stan emerytów, gdyż pozwala im na zatrzymanie więcej pieniędzy z ich planów emerytalnych IRA jak i 401K.
Newada
Piękna pogoda, resorty dla emerytów, raj dla hazardzistów, nocne życie oraz bardzo niski podatek od sprzedaży oraz zerowy od zarobków.
New Hampshire
Wspaniały stan pod względem natury, ale pod kątem podatkowym trochę skomplikowany. Otóż nie zapłacimy tam podatku od zarobków czy sprzedaży, ale(!) podatki od nieruchomości są okrutnie wysokie. Również nie zapłacimy tam podatków od zarobków z pracy ale zapłacimy podatki od dywidend i jakichkolwiek inwestycji.
Południowa Dakota
Mt. Rushmore, Crazy Horse, parki. Ten popularny turystycznie wśród Polonii stan jest również jednym z lepszych do zamieszkania. Tam nie zapłacimy podatku od zarobków, a ten od sprzedaży jest bardzo niski. Również koszt życia w Południowej Dakocie jest poniżej średniej krajowej.
Arizona
Dla niektórych może być tam zbyt gorąco, ale życie jest dość niedrogie. W Arizonie zapłacimy podatek od zarobków w wysokości od 2.59 do 4.54 procent. Podatki od nieruchomości są bardzo niskie. No i oczywiście zaoszczędzimy wiele na zimowych ubraniach.
Nasz stan Illinois
Nakłada na nas podatek od zarobków, podatek od sprzedaży, jak i najwyższe podatki od nieruchomości w całym kraju (tuż za New Jersey).
Za rok podczas rozliczeń podatkowych pamiętajcie również o odliczeniach, takich jak oprocentowanie kredytu, wydatki na organizacje charytatywne, wydatki medyczne, tzw. child tax credit, plan 529, podatek od sprzedaży, wydatki na edukację oraz wydatek na social security, jeśli jesteśmy samozatrudnieni.
Pelagia