Storczyk – symbol piękna, wdzięku i miłości
Storczyk – symbol piękna, wdzięku i miłości
W wielu domach na parapecie gości storczyk. Kwiat ten cieszy się ogromną popularnością, jeśli chodzi o prezent dla drugiej osoby. Zachwyca, gdy kwitnie, ale w pielęgnacji jest kapryśny.
Orchidea jest w stanie przetrwać w warunkach domowych znacznie dłużej niż bukiety stworzone z kwiatów ciętych, dlatego coraz częściej króluje na liście upominków dla najbliższych. Orchidea symbolizuje piękno, wdzięk, elegancję i miłość. Chcąc wyrazić swoje głębokie i żarliwe uczucie, wybierz odmiany kwitnące na czerwono. Z kolei żółte storczyki utożsamia się z wyrażaniem zapewnienia o głębokiej przyjaźni. Są również symbolem świeżego początku, więc warto obdarowywać nimi osoby rozpoczynające ważne przedsięwzięcia lub wprowadzające się do nowego mieszkania. Białe orchidee wyglądają wyjątkowo elegancko, oznaczają piękno, ale i niewinność. Z kolei storczyk kwitnący na pomarańczowo to symbol odwagi i entuzjazmu.
Storczyk to kwiat doniczkowy i każdy z nas chciałby, aby jak najczęściej cieszył oko pięknymi kwiatami. Okazuje się, że storczyk to dość kapryśna roślina i wiele osób nie potrafi o niego odpowiednio zadbać.
Czas więc na kilka praktycznych porad.
Miejsce – orchidee lubią dobrze oświetlone pomieszczenia, jednak bezpośrednie nasłonecznienie nie jest wskazane. W naturze większość z nich to epifity, które rosną wysoko w koronach drzew, gdzie dociera do nich tylko rozproszone światło. Zatem storczyk nie powinien stać przy południowym oknie, gdyż mocne promienie słoneczne mogłyby przypalić ich delikatne liście. Najlepiej rośnie na oknie wschodnim lub zachodnim.
Temperatura – storczyk najlepiej czuje się w temperaturze około 75F (25C), w nocy kilka stopni mniej. Storczyk lubi powietrze o wysokiej wilgotności. Liście spryskuj często miękką, odstaną wodą i przecieraj je z kurzu. Nigdy nie stosuj preparatów nabłyszczających.
Podlewanie – umiejętne dostarczanie wody jest kluczowym zabiegiem w uprawie orchidei. Podlewanie storczyka jest najbardziej efektywne, jeśli zapewnimy mu swego rodzaju kąpiel. Polega ona na zanurzeniu doniczki z kwiatem w pojemniku napełnionym wodą na kwadrans. Roślina pobierze tyle wody, ile potrzebuje. Czynność tę wykonuje się średnio raz w tygodniu latem i co 10-14 dni zimą. Jeśli nie masz czasu na „kąpiele” to zapamiętaj jedną zasadę – storczyka podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Woda powinna być miękka, pozbawiona wapnia i mieć temperaturę pokojową.
Nawożenie – storczyk powinien być zasilany raz na dwa tygodnie specjalnym nawozem do storczyków, tylko w okresie wzrostu, nigdy w okresie spoczynku. Warto także sięgnąć po naturalny nawóz, który w nieinwazyjny sposób dostarczy niezbędnych składników odżywczych i uodporni kwiaty na choroby czy ataki szkodników. Doskonałą domową odżywką dla storczyka jest wywar z czosnku, który w mgnieniu oka pobudzi do kwitnienia nawet najbardziej uparty egzemplarz. W niedużym garnku zagotuj litr wody. Po wyłączeniu kuchenki wrzuć do wody trzy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Odstaw na dobę. Po upływie tego czasu przelej przez sitko i podlej orchideę.
Odpoczynek – dla rozwoju wielu gatunków domowych orchidei niezbędne są okresy spoczynku, kiedy to roślina powinna być odstawiona w chłodne pomieszczenie i nie podlewana wcale lub podlewana bardzo skromnie.
MK
Comments (0)