Suche powietrze a nasze zdrowie
Suche powietrze a nasze zdrowie
Poziom wilgotności powietrza zmienia się wraz ze zmianą temperatur. Przypominamy, że powinien on wynosić 40-60%. Aby powietrze w naszych domach nie powodowało wielu schorzeń należy regularnie wietrzyć mieszkanie lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który może znacząco poprawić jego jakość. Suche powietrze w naszym domu nie jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o nasze zdrowie, gdyż może powodować wiele schorzeń.
Problemy skórne
Problemy z suchą, swędzącą i zaczerwienioną skórą często pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, gdyż niska temperatura i ogrzewanie powodują, że powietrze staje się suche. Nasza wysuszona i popękana skóra traci funkcję ochronną. Mikroby, alergeny i szkodliwe chemikalia mogą przenikać przez te mikrouszkodzenia i wywoływać różne infekcje. Prowadzi to także do alergicznych i poważnych chorób skóry. Aby zapobiec lub zmniejszyć wysuszanie się skóry należy unikać długich, gorących kąpieli i pryszniców; dbać o nawilżanie skóry kremami i preparatami; zrezygnować z mydeł i agresywnych preparatów czyszczących i w miarę możliwości ubierać się w włókna naturalne pozwalające skórze swobodnie oddychać.
Infekcje górnych dróg oddechowych
Infekcje górnych dróg oddechowych, czyli zatok, nosa, gardła i krtani to najczęstsze schorzenia jakie dopadają nas zimową porą. Towarzyszy im oczywiście kaszel, kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, gorączka, drapanie i ból gardła, nieżyt nosa (zapalenia i obrzęk nosa), oddychanie przez usta i ogólny dyskomfort związany z oddychaniem. Dlaczego tak się dzieje? Suche powietrze, które zawładnęło naszym domem to idealne środowisko dla wirusów i bakterii, które swobodnie unoszą się w powietrzu.
Suche oczy
Kombinacja zimnego powietrza z zewnątrz i suchego, gorącego z systemu centralnego ogrzewania może wysuszać nasze oczy. Pierwszymi objawami takiego stanu może być swędzenie oczu, uczucie piasku pod powiekami albo zaczerwienione oczy. Oczywiście najważniejsze jest, by właściwie je nawilżać i stosować regularnie krople do oczu. Jeżeli to nie pomaga należy skontaktować się z lekarzem.
Chroniczne bóle głowy
Bóle głowy są najczęstszym zaburzeniem układu nerwowego. Około 1-2% dorosłych doświadcza ich przynajmniej raz w roku. Podczas gdy niektóre osoby zakładają, że przyczyną bólu głowy jest stres i niepokój, niska wilgotność również może mieć na to wpływ. Gdy przebywamy przez dłuższy czas w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche najpierw pojawią się problemy z suchością w nosie, potem może dojść do podrażnienia i zapalenia błon śluzowych, a z kolei następstwem tego jest zatokowe zapalenie głowy powodujące zaburzenia w przepływie krwi przez zatoki.
CONCILIO