Sutki
Sutki
Każdy detal ludzkiego ciała można poddać dokładnej analizie i oglądowi, wszystko można zmierzyć, zważyć i opisać według bardziej lub mniej naukowych norm. I jak wykazuje nauka i doświadczenie normy te zazwyczaj są po to, aby istniały tylko w podręcznikach, a matka natura ma całkiem inne wyobrażenie o tym co piękne, pożądane, normalne lub indywidualne. Tym razem zajmiemy się sutkami. Oto kilka ciekawostek na ich temat.
• Zacznijmy od nazwy
Łacińska nazwa gruczołu mlekowego popularnie zwanego sutkiem to mamma.
• Mają różne rozmiary
Zarówno sutki jak i brodawki mogą mieć różne rozmiary i średnice i nie jest to tylko spowodowane inną budową, ale również ciążą lub nabraniem wagi.
• Mają różne kolory
Barwy sutków to gama kolorystyczna od jasnoróżowych po ciemnobrązowe. Ma to oczywiście związek z pochodzeniem etnicznym kobiety czyli jej rasą oraz ogólnym kolorem skóry. Poza tym, tak samo jak rozmiar, kolor zmienia się podczas ciąży, co spowodowane jest burzą hormonalną.
• Są ważną strefą erogenną
Jak wykazują poważne badania naukowe opisane w pismach medycznych stymulacja sutków, to bardzo ważny element gry wstępnej i nie tylko. Przyjemność jaką dostarcza ta czynność wpływa na zmiany w mózgu podobne tym, jakie towarzyszą przeżywaniu ogromnych przyjemności. Ale jest jeden warunek – musi to być odpowiednio delikatny dotyk lub muśnięcie.
• Niekoniecznie są parą
Niektórzy ludzie (zarówno mężczyźni jak i kobiety) mogą urodzić się z ekstra sutkiem i wcale nie jest to tak rzadka (raz na 2-5 tys. przypadków) anomalia zwana hyperthelia. Zazwyczaj wyglądem swym trzeci sutek przypomina narośl lub znamię i może pojawić się w różnych miejscach na ciele, niekoniecznie na klatce i nigdy nie wykształca się z niego pierś.
• Skóra wokół nich nie jest gładka
I taka powinna być. Małe grudki i nierówności to prawidłowość. Są to zazwyczaj mieszki włosów, kanaliki lub gruczoły łojowe i potowe odpowiadające za odpowiednie nawilżanie skóry. Martwić należy się wtedy, gdy grudka wygląda niczym zaczerwieniony guzek, towarzyszy jej wysypka, miejsce jest rozgrzane i objawy te utrzymują się przez dłuższy czas.
• Ćwiczenia nie sprzyjają ich kondycji
Aktywność fizyczna ma ogromne benefity dla naszego ciała, jednak brodawki piersi są tą częścią, która narażona jest na uszkodzenia. Ciągłe ocieranie o powierzchnię biustonosza lub bluzki może spowodować otarcia, a nawet krwawienia. Aby zapobiec podrażnieniu należy na sutki nałożyć cienką warstwę wazeliny przed ćwiczeniami.
• Karmienie piersią to czasem męczarnia
Ból, pęknięcia skóry, krwawienia, opuchlizna to niektóre z urazów jakie mogą towarzyszyć karmieniu piersią. Zazwyczaj mijają, ale jeżeli pomimo upływu czasu karmieniu wciąż towarzyszy ogromny dyskomfort jedynym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii specjalisty i uniknięcie stanów zapalnych. Inną dość kłopotliwą przypadłością młodych mam może być nagłe „wyciekanie mleka” np. po usłyszeniu płaczu dziecka.
• Wydzieliny mogą oznaczać kłopoty
Jeżeli wydzielina z brodawki ma kolor biały to jest to norma, gdy zmienia kolor na zielonkawy lub czarny należy natychmiast udać się do lekarza. Ślady krwi w wydzielinie to oznaka zmian rakowych.
IB