Św. Barbara , górnicy i św. Mikołaj z wizytą u św. Jakuba
Św. Barbara , górnicy i św. Mikołaj z wizytą u św. Jakuba
Grudzień to miesiąc oczekiwań na przyjście Zbawiciela, czas adwentu i przemyśleń. W niedzielę 4 grudnia parafię św. Jakuba odwiedziła św. Barbara, patronka górników, hutników, rybaków, marynarzy i ludzi wykonujących niebezpieczne zawody. Pomocna jest również przy śmierci.
Polecający się jej wstawiennictwu wypraszają lekką śmierć. W czasach II wojny światowej i stanu wojennego, św. Barbarze – opiekunce ludzi podziemia – polecała się polska konspiracja. Jej wizerunki można spotkać w kościołach i w kopalniach. Najstarsza rzeźba przedstawiająca postać świętej z 1689 r. znajduje się w kopalni soli w Wieliczce.
Św. Barbara to jedna z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Urodziła się pod koniec III w. w Nikomedii w dzisiejszej Turcji. Była córką poganina, bogatego i wpływowego człowieka; jedynaczką, długo oczekiwaną przez rodziców. Ojciec Barbary Dioskur chciał uchronić córkę przed niechcianymi konkurentami i przed chrześcijaństwem zamknął ją więc w specjalnie wybudowanej wieży. Zezwolił jej jednak na wizyty różnych nauczycieli. Jak podaje legenda, wśród nich był chrześcijański lekarz, który zapoznał dziewczynę ze swoją religią. Efektem było nawrócenie Barbary. W tajemnicy przed rodzicami przyjęła chrzest i postanowiła poświęcić się Chrystusowi, żyjąc w dozgonnej czystości. Dręczona przez ojca, uciekła do lasu i ukryła się w grocie. Wydana przez pasterza, została ujęta przez służbę ojca i przekazana władzom rzymskim. Ponieważ nie chciała wyrzec się swojej wiary, torturowano ją. Po męczeńskiej śmierci św. Barbary bardzo szybko zaczął się szerzyć kult świętej.
W parafii Św. Jakuba oprócz Św. Barbary przybyli mali górnicy, którzy w imieniu św. Mikołaja przekazali dzieciom z naszej parafii słodkie upominki. Nasi mali goście świetnie spisali się podczas Mszy św. pomagając nie tylko św. Mikołajowi, ale również naszemu Ks. Proboszczowi co można zobaczyć na zdjęciach.
Tydzień później, 9 i 10 grudnia, św. Mikołaj odwiedził osobiście naszą szkołę i obdarował wszystkie dzieci słodkimi upominkami. Dla przypomnienia skąd się wziął św. Mikołaj. W miesiącu grudniu spotykamy „Św. Mikołai” na różnych uroczystościach polskich, jest to krasnal w czapce z pomponem i nazywamy go „świętym”, dlatego też starajmy się przekazywać dzieciom prawdę o św. Mikołaju, który był biskupem. Mikołaj, był biskupem Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, co było o tyle łatwiejsze, że jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi. Pewnego dnia dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w kłopoty. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Biskup Miry wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Mikołaj uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego o darowanie im życia. Te i wiele innych cudownych historii o życiu biskupa Miry przyczyniły się do jego beatyfikacji i na zawsze rozsławiły imię Mikołaja jako orędownika biednych i potrzebujących pomocy. Św. Mikołaj jest również patronem marynarzy. Podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy na morzu rozpętała się potężna burza. Wokół biskupa zgromadziła się cała załoga prosząc o wstawiennictwo do Boga, który wysłuchał modlitw i statek ocalał. Co roku w naszej Katolickiej Polskiej Szkoły im. Św. Jakuba, przychodzi Św. Mikołaj w stroju biskupa.
Dzieci czekają z niecierpliwością jego wizyty. Podczas obecności Św. Mikołaja śpiewają kolędy, zapraszają Go na przyszły rok. Św. Mikołajowi towarzyszyły siostry; Ewa i Stefania Gałka dyr., Polskiej Szkoły na Jakubowie.
Alina Szymczyk Fot; archiwum Jakubowo