Święconka i konkurs koszyczka wielkanocnego w Domu Podhalan
Święconka i konkurs koszyczka wielkanocnego w Domu Podhalan
W Wielką Sobotę w Domu Podhalan odbyła się 33. edycja Konkursu Koszyczka Wielkanocnego zorganizowana przez Koło Biały Dunajec i Zarząd Główny Związku Podhalan w Ameryce Północnej.
Tradycja konkursu została zapoczątkowana przez autorów programu radiowego “Na góralską nutę”, w tym roku zaś ponownie gospodarzem konkursu koszyczka wielkanocnego był Jan Król, wiceprezes ds. kultury góralskiej Związku Podhalan oraz prezes Koła Biały Dunajec. To on właśnie opowiadał o znaczeniu tego konkursu, który przekazuje polską tradycyję święcenia pokarmów kolejnym pokoleniom Polonusów, przypomniał również jakie potrawy powinny znaleźć się w koszyczku – jajka, baranek z cukru, masła lub z ciasta, chleb, kiełbasa, sól, chrzan, kołacz oraz jaka jest ich symbolika i znaczenie dla kultywujących wielkanocny obrządek. Wspomniał również o podhalańskim zwyczaju związanym ze śniadaniem wielkanocnym, gdzie należało zjeść kawałek korzenia chrzanu z solą na pamiątkę cierpienia Jezusa na krzyżu.
Konkurs w Domu Podhalan połączony jest także z warsztatami malowania pisanek różnymi technikami. Prowadzi je Joanna Tkacz, która uczy każdego zarówno dzieci jak i dorosłych jak pięknie zdobić wielkanocne jajka np. gorącym woskiem. Poza tym najmłodsi mają również okazję, aby zobaczyć, pogłaskać a nawet pobawić się z żywymi zwierzętami, które prezentuje w swojej zagrodzie gazda Wojtek Jędrol. W tym roku można było także posmakować wielkanocnych potraw.
Zanim te najpiękniejsze koszyczki zostały wybrane, przyniesione pokarmy poświęcił kapelan Związku Podhalan ojciec Bartłomiej Stanowski, który również wyraził swoje zadowolenie z tak licznego udziału w konkursie. W tym roku komisja składająca się z honorowych gości, wśród których znaleźli się min. wicekonsulowie Agata Grochowska i Michał Arciszewski, właściciel TV Polvision i Radia 1030 AM Walter Kotaba, członkowie zarządu z prezesem Stanisławem Sarną oraz biznesmeni i dziennikarze znów miała trudne zadanie, ponieważ wszystkie przyniesione koszyczki prezentowały się wspaniale. Poza tym wiele dzieci przyszło ubranych w stroje ludowe, co dodało dodatkowego kolorytu regionalnego. Wszystkie nagrodzone osoby otrzymały upominki, a każde dziecko biorące udział w konkursie dostało również słodycze.
Comments (0)