Święto Dziękczynienia na świecie
Święto Dziękczynienia na świecie
Jak się okazuje Święto Dziękczynienia to nie tylko amerykańska tradycja i celebracja. Aż 17 krajów obchodzi własną wersję tego święta. Niektóre uroczystości upamiętniają migracje kolonialne do obu Ameryk, a inne świętują początek nowego cyklu księżycowego, który należy powitać w porze żniw.
Tradycje mogą być różne, ale uczucia leżące u podstaw tych wszystkich świąt są takie same: to szansa na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz zastanowienie się nad tym, co w życiu najważniejsze. A my prześledzimy także celebracje od kuchni.
▸ Kanada
Pierwsze Święto Dziękczynienia w Kanadzie obchodzono podobno w 1578 roku – 40 lat przed pierwszym amerykańskim świętem. Angielski odkrywca Martin Frobisher zorganizował uroczystość w Nowej Funlandii, gdzie wraz z załogą podziękował za udany rejs do Ameryki Północnej. Kanadyjczycy co roku obchodzą Święto Dziękczynienia w drugi poniedziałek października. Potrawy serwowane na stołach prawie dokładnie przypominają to, co jedzą Amerykanie – indyk, ale może być zamiennie kurczak lub szynka, nadzienia, słodkie ziemniaki i kukurydza, a najczęstszym deserem jest ciasto dyniowe.
▸ Chiny
W Chinach obchodzone jest coroczne święto księżyca „Chung Chiu”, czyli jesienne żniwa, 15 dnia ósmego cyklu księżycowego roku. Tego dnia chińskie rodziny spotykają się na trzydniowej uczcie ze słodkim przysmakiem zwanym ciastkiem księżycowym w roli głównej. Mooncakes to okrągłe wypieki, które zwykle zawierają żółtka kaczych jaj, pastę z nasion lotosu i nasiona sezamu. Żółtko symbolizuje księżyc w pełni, a ciastka zwykle mają wytłoczone logo piekarza lub insygnia na wierzchu. Rodzina i przyjaciele dzielą się ciastkami księżycowymi, symbolizując jedność i pokój na nadchodzący sezon.
▸ Niemcy
Niemiecki odpowiednik Święta Dziękczynienia jest znany jako Erntedankfest. Święto to jest bardziej nabożeństwem kościelnym celebrowanym przez grupy religijne i jest okazją do dziękczynienia i uhonorowania zbiorów. Nie ma stałej daty obchodów choć kościół sugeruje pierwszą niedzielę października a obszarem swym obejmuje kraje niemieckojęzyczne, min. Austrię, Szwajcarię. Ponieważ jest to święto kościelne nie ma typowych potraw, rozdawane są wtedy biednym nadwyżki żywności, a wieczorem odbywają się laternenumzüge lub „parady z latarniami”.
▸ Grenada
Ten mały wyspiarski kraj obchodzi corocznie Święto Dziękczynienia 25 października. Tradycja ta rozpoczęła się w 1983 roku dla upamiętnienia amerykańskiej i karaibskiej interwencji w Grenadzie. Po inwazji i zbliżającym się amerykańskim Święcie Dziękczynienia żołnierze amerykańscy podzielili się z miejscowymi tradycjami i zwyczajami. Grenadyjczycy chcąc okazać wdzięczność zaprosili żołnierzy na posiłek. Tam przygotowali niektóre standardowe dania, czyli potrawy z dhalu (rośliny strączkowe), mięsa koziego i kurczaków przyprawianych curry.
▸ Wyspa Norfolk
Terytorium dzisiejszej Australii było kiedyś brytyjską kolonią karną, a później zostało włączone jako brytyjska osada pomocnicza w 1786 roku. Na wyspie zawsze obchodzono festiwal English Harvest Home, ale dopiero pod koniec XIX wieku pojawiła się zamerykanizowana wersja tradycji. Festiwal odbywa się w ostatnią środę listopada i podczas celebracji serwowane są pieczona wieprzowina, kurczaki i banany. Ogólnie dominują dania z bananami np. pilaf bananowy (chlebek bananowy) oraz zielone banany gotowane w śmietanie i suszone banany.
▸ Korea Południowa
Thanksgiving w Korei jest znane jako Chuseok. Święto jest również nazywane Hangawi, co oznacza 15 dzień ósmego miesiąca, dzień, w którym święto obchodzone jest zgodnie z kalendarzem księżycowym. Jedną z najważniejszych potraw jest ciasto ryżowe znane jako songpyeon. Ciasto ryżowe jest zrobione z drobno zmielonego, świeżego ryżu i wypełnione sezamem, kasztanami, czerwoną fasolą lub innymi przysmakami. Następnie jest formowany w małą kulkę. Wspólne robienie wafli ryżowych ilustruje znaczenie rodziny w koreańskiej kulturze. Święto Dziękczynienia w Korei wymaga również dawania prezentów między rodziną i przyjaciółmi. Typowe prezenty obejmują wysokiej jakości steki i świeże owoce po kosze upominkowe wypełnione najpotrzebniejszymi produktami na cały rok.
▸ Liberia
Thanksgiving obchodzone jest każdego roku w pierwszy czwartek listopada. Jest prawie identyczne z amerykańską wersją. Oczywiście Liberyjczycy nadali tradycjom amerykańskim swój własny smaczek. Rodziny spotykają się i jedzą obiad składający się z kurczaka, zapiekanki z zielonej fasoli i puree z manioku. A ponieważ lubią, aby ich jedzenie było ostre, więc dodawane są różne przyprawy.
▸Brazylia
Brazylia obchodzi Święto Dziękczynienia tego samego dnia, co Amerykanie. Święto nazywa się Dia de Ação de Graças i podobno wiele z jego uroczystości zostało zainspirowanych amerykańskimi tradycjami. Dia de Ação de Graças rozpoczyna się rano nabożeństwem, podczas którego wierni składają podziękowania za nadchodzące jesienne żniwa. Potem przez resztę dnia trwa karnawał. Brazylijczycy jedzą mniej więcej te same potrawy co Amerykanie – pieczonego indyka, z tym wyjątkiem, że decydują się zastąpić sos żurawinowy sosem jabuticaba (owoce plinia cauliflora).
▸Ghana
Festiwal Homowo jest hołdem dla wytrwałości przodków plemienia Ga podczas głodu sprzed wieków. „Homowo” oznacza „pohukiwanie z głodu”. Aby upamiętnić głód, stolica Ghany, Akra, milczy na miesiąc. Po zniesieniu zakazu hałasu rano odbywa się nabożeństwo ku czci zmarłego, po którym następuje bardzo głośna celebracja. Na dożynki przygotowywane są specjalne dania, w tym te z mąki kukurydzianej zwanej kpokpoi, którą podaje się z zupą z orzechów palmowych.
▸ Izrael
Izrael też ma swoje własne święto znane jako Sukkot, czyli Święto Namiotów. Obchody trwają siedem dni i rozpoczynają się piętnastego dnia hebrajskiego miesiąca Tishrei. W ciągu siedmiu dni święta Sukot wszystkie posiłki spożywa się w drewnianych budkach z otwartymi ścianami, zwanych kuczkami. Typowe dania to zupa dyniowa, rosołek z kulkami z macy, chałka, pierożki krepalch, knysze, tzymes, kugiel, strudle, tarty, łosoś, ryba gefilte (pulpety rybne), karp po żydowsku, czulent.
SMAQUCH
Comments (0)