Święto Dziękczynienia statystyki, liczby, ciekawostki
Święto Dziękczynienia statystyki, liczby, ciekawostki
Święto Dziękczynienia jedy obok 4 lipca święto w pełni amerykańskie wolne od wpływów religijnych i obchodzone przez wszystkich w tym kraju bez względu na religię, czy przynależność kulturową.
Zacznijmy od indyka. Parafrazując znane powiedzenie “myślał indyk o niedzieli a w czwartek mu łeb ucieli…”. Pieczony indyk to główne i najważniejsze danie uroczystej kolacji świątecznej. Jednakże nie każdy indyk trafia na świąteczny stół. Co roku w Białym Domu ma miejsce ciekawa ceremonia, ułaskawienie ptaka przez prezydenta. Po raz pierwszy odbyła się ona w 1947 roku, czyli od 71 lat przynajmniej jeden ptak zostaje “ocalony”.
Co roku podczas popularnego Dnia Indyka zostaje skonsumowanych około 46 milionów ptaków. Jeżeli średna waga ptaka to 16 funtów to oznacza, że przygotowano ponad 730 funtów mięsa. Z kolei jeden uczestnik uczty je około 2,7 funta mięsa podczas kolacji lub na drugi dzień w sałatce lub w kanapce. Po zjedzeniu indyka ważnej są także wróżby z “wishbone”. Ten kto oderwie więszą część kści może liczyc na spełnienie się jego życzenia.
Pierwszy posiłek Neila Armstronga i Buzza Aldrina, pierwszych Amerykanów na księżycu stanowił oczywiście pieczony indyk.
Według historyków, podczas pierwszych dziękczynnych świąt na stołach przeważały raczej ryby, owoce morza i warzywa, nie zaś indyki.
Średnia prędkość dzikiego indyka uciekającego przed przed zakusami polujących to 20 mil na godzinę. Najszybszy indyk uciekający przed tym, by nie zostać daniem głównym na dziękczynnym stole osiągnął prędkość 23,5 mili na godzinę.
Oficjalnie Święto Dziękczynienia ustanowione zostało przez przez George’a Washingtona w 1789. W 1621 roku święto to odbywało się po raz pierwszy i trwało aż trzy dni. Niestety, wykluczone z udziały w nim były kobiety i dzieci.
“Pielgrzymi”, czyli przybysze zza oceanu, po raz pierwszy dziękowali za pomyślność i udane zbiory w kolonii Plymouth. Dziś na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się 37 miejscowości o tej nazwie.
Podczas Świąt Dziękczynienia zużywana jest aż 20% całego zbioru żutrawiny. Wykorzystuje się ją do przygotowania popularnego sosu żurawinowego lub deserów.
Średnica największego ciasta dyniowego na świecie wynosiła 12 stóp czyli 3,6 metra. Ważyło ono ponad 2000 funtów, użyto do niego 1869 jajek.
Święto Dziękczynienia to czas wzmożonych podróży. Najbardziej zatłoczone lotniska to: O’Hare w Chicago, Los Angeles International Airport, LaGuardia International w Nowym Jorku.
Co roku w Nowym Jorku na Mahatanie odbywa się Macy’s Thanksgiving Day Parade. Po raz pierwszy odbyła się w 1924 roku i niezmiennie transmitowana jest przez stację NBC.
W Polsce od 2008 roku obchodzi się Dzień Dziękczynienia w pierwszą niedzielę czerwca, ma on jednak wymiar bardziej religijny.
POPELINA