Świeżość chleba według kodu kolorów
Świeżość chleba według kodu kolorów
Kupując pokrojony bochenek chleba nigdy nie zwracamy uwagi na jego opakowanie. A najczęściej jest to foliowy worek zamknięty za pomocą drucika oklejonego kolorowym papierem.
Niby widzimy, że nie zawsze są one tego samego koloru, ale na pewno nie zastanawiamy się nad tym czy kolor ten ma jakieś znaczenie.
Jak się okazuje the twist tie lub bread tag jak nazywa się on po angielsku to swoistego rodzaju kod wykorzystujący kolory.
Kolory drucików ułożone w porządku alfabetycznym (oczywiście mamy tu na myśli angielskie nazwy kolorów) mają informować nas o świeżości zapakowanego w worek produktu. I tak jeżeli chleb był pieczony w:
poniedziałek – drucik ma kolor niebieski (blue)
wtorek – drucik ma kolor zielony (green)
czwartek – drucik ma kolor czerwony (red)
piątek – drucik ma kolor biały (white)
sobotę – drucik ma kolor żółty (yellow)
Brak środy i niedzieli w tym zestawieniu jest spowodowany tzw. 5 dniowym systemem dostaw pieczywa. Kod ten wymyślono przede wszystkim z myślą o wykładających towar na półki pracownikach. Miał im on ułatwić odpowiednie rozpoznawanie, które bochenki należy usunąć, a które są świeżą dostawą.Oczywiście są to „oficjalne” zasady, jednak niektóre piekarnie mają swoje kody kolorów, poza tym praktyką często stosowaną przez sklepy jest przepakowywanie chleba i wtedy pomimo odpowiedniego koloru chleb i tak nie jest pierwszej świeżości. Dlatego zawsze należy sprawdzić jeszcze datę przydatności produktu.IB