Fakty Ciekawostki Sylwester

Sylwester

PODZIEL SIĘ

Współcześnie sylwester to przede wszystkim huczne zabawy, tańce do białego rana, sztuczne ognie. Według polskiej tradycji w ostatni dzień roku skupiano się przede wszystkim na zapewnieniu sobie i swojej rodzinie szczęścia, zdrowia, dostatku i bogactwa w nowym roku. Wierzono, że jaki sylwester taki cały rok. Polskie tradycje i zwyczaje sylwestrowe są naszym dziedzictwem kulturowym, więc warto je kontynuować. Nie tylko urozmaicą one ostatnią noc roku, ale również będą świetną zabawą dla wszystkich.

Na problemy
W sylwestrową noc przykre wspomnienia, zmartwienia spisz na czerwonym papierze i później je spal. Może też to być kosmyk włosów, bilecik lub list miłosny.

Na szczęście
Zdecydowanie nie można sprzątać w ten dzień, bo „wymiata się” szczęście z domu. Kiedy wybije północ, najstarsza osoba w rodzinie powinna szeroko otworzyć okno lub drzwi. To ma zaprosić do środka Nowy Rok i życzliwe domowi duchy, a to co stare ma szybko opuścić dom. W Sylwestra i Nowy Rok ważny jest pogodny nastrój i optymizm i unikanie kłótni i nieporozumień. Szczęście zapowiada osoba płci męskiej, którą jako pierwszą ujrzysz w Nowym Roku.

Na pieniądze
Wszelkie długi i pożyczki najlepiej uregulować przed sylwestrem, by nie wchodzić w nowy rok z długami, to ma także zabezpieczyć, aby nie stać się ofiarą niesłownych dłużników. 31 grudnia warto włożyć łuski z wigilijnego karpia do portfela, by nie cierpieć na brak pieniędzy, a do kieszeni włożyć monety, by pobrzękiwaniem przyciągnęły więcej pieniędzy.

Na płeć przeciwną
Według jednego z przesądów w sylwestrową noc należy włożyć na siebie nową bieliznę najlepiej z metką oraz w ten dzień zadbać o piękny wygląd, co ma dać powodzenie u płci przeciwnej. Rozwódki i panny mogą się dowiedzieć jakie będzie imię ich przyszłego wybranka. Będzie to pierwsze imię męskie usłyszane po północy.

O przyszłości
Duże bąbelki w kieliszku z szampanem chaotycznie poruszające się zapowiadają rok przemian, wydarzeń i romansów. Drobne unoszące się równymi łańcuszkami do góry zwiastują zdrowie i pomyślne życie rodzinne. Natomiast jeśli łańcuszki się krzyżują, to nie należy rozrzutnie wydawać pieniędzy i zadbać o zdrowie. Gwiazdy jasne i piękne, a rankiem promienne słońce na horyzoncie na bezchmurnym niebie wróżą pomyślny rok.

Barb