Żyj zdrowo Zdrowie Symptomy, których nie powinieneś ignorować

Symptomy, których nie powinieneś ignorować

PODZIEL SIĘ

Niestety z roku na rok rak zabiera życie wielu osobom. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania oraz wczesnego wykrycia należy zwracać uwagę na związane z rozwojem tej groźnej choroby symptomy.

Nieuzasadnione chudnięcie
Zwłaszcza utrata 10 lub więcej funtów jest sygnałem, że w ciele rozwija się nowotwór przełyku, gardła, żołądka (w tych przypadkach pojawiają się też problemy z przełykaniem), jelita grubego.
Ciągłe zmęczenie
Codzienny napięty grafik jest już wystarczającym powodem do tego, aby być zmęczonym, jednak jeżeli nie ma się siły na nic to może być to symptom białaczki, chłoniaka, raka tarczycy. Praktycznie każdy rodzaj raka powoduje ciągłe zmęczenie.
Anemia
Może być związana z rozwojem nowotworów obejmujących krew i szpik kostny, raka kości, białaczki i chłoniaka. Krwawienie w przewodzie pokarmowym związane z rakiem żołądka i okrężnicy jest przyczyną wywołującą anemię.
Silne drętwienie kończyn
Jeżeli twoje dłonie i stopy drętwieją nagle może to wskazywać na nowotwór mózgu lub kręgosłupa, które ograniczają funkcjonalność niektórych nerwów.
Nocne pocenie się
Gdy wykluczymy menopauzę, niedoczynność tarczycy symptom ten może być znakiem rozwoju chłoniaka i nowotworu układu limfatycznego.
Wzdęcia
Jeżeli brzuch jest nadęty może być to sygnał rozwijającego się nowotworu przewodu pokarmowego, np. raka jelita grubego i żołądka lub nowotworów układu rozrodczego i trzustki.
Guzek w gardle
Utrzymujące się dłużej problemy z przełykaniem z powodu guzka mogą sygnalizować raka tarczycy, przełyku i gardła.
Powiększone węzły chłonne
Niekoniecznie muszą to być guzki, nawet obrzęk może być sygnałem rozwoju białaczki, chłoniaka i nowotworów krwi.
Opuchnięta twarz
Najczęściej wskazuje na rozwój raka tarczycy, płuc i piersi, chociaż także chłoniak i rak nerek powoduje obrzęk.
Problemy ze wzrokiem
Guzy mózgu i nerwu wzrokowego mogą wywierać nacisk na oczy, powodując gwałtowne i poważne zmiany.
Nietrzymanie moczu
Może być objawem raka prostaty oraz nowotworów układu rozrodczego. Niestety wiele terapii przeciwnowotworowych może pogorszyć sytuację, zanim stanie się ona lepsza.
Zmiany skórne
Przebarwienia, wgłębienia w skórze szczególnie te w okolicach klatki piersiowej mogą być oznaką raka piersi. Przy raku wątroby skóra ma odcień żółty, niebieskawa skóra to objaw raka górnych dróg oddechowych.
Ból pod żebrem
To oznaka nowotworu wątroby, któremu towarzyszy także ból poniżej prawej strony klatki piersiowej. Ból żeber i kości to oznaka raka kości.
Guzek w pachwinie górnej
Guzek pod pachą zwłaszcza jeżeli połączony jest z obrzękiem jest oznaką raka węzłów chłonnych (chłoniak).
Wybroczyny
Małe podobne do siniaków ślady są oznaką podskórnego krwawienia oraz nowotworów takich jak białaczka, chłoniak.
Napady padaczkowe
Guzy mózgu wywołują drgawki podobne do padaczki.
Nieustający kaszel
Dokuczliwy kaszel to oznaka raka płuc i tarczycy.

IB