Systemy alarmowe w naszych domach
Systemy alarmowe w naszych domach
Właściciele domów chcą czuć się w nich bezpiecznie, nie chcą martwić się o bezpieczeństwo swoich współmałżonków, rodziców czy dzieci, dlatego często instalują systemy zabezpieczające i alarmowe.
Oto o czym należy pamiętać.
Zanim zdecydujesz sie na jedną z firm zapytaj, zasięgnij opinii innych konsumentów lub sąsiadów, albo sprawdź z instytucją zwaną Better Business Bureau. Poza tym zawsze dokładnie sprawdź to, co mówi twój agent odnośnie ceny za usługę z tym, co jest w kontrakcie. Pamiętaj, że jeżeli zmienisz swoje zdanie na temat alarmu, masz na to tylko 3 dni biznesowe od momentu podpisania kontraktu, nawet jeżeli sprzęt już został przywieziony do twojego domu. Więcej na ten temat znajdziecie państwo na: FTC’s Cooling-Off Rule.
Podpisując kontrakt z firmą instalującą alarm koniecznie sprawdź dokładnie kontrakt. Zwłaszcza jeżeli chodzi o klauzule dotyczące zerwania kontraktu, są one pełne detali i na pewno nie działają na korzyść klienta. Poza tym licz się z tym, że miesięczne koszty mogą zostać podwyższone. Jeżeli dzięki temu oferta będzie bardziej atrakcyjna cenowo zapytaj o ekstra sprzęt.
Należy umieścić przed domem lub w jego oknie znak informujący o zainstalowanym systemie alarmowym. Według badań włamywacze częściej omijają takie domy, jeżeli widzą, że są zabezpieczone.
Niestety, ale bardzo często policja nie interweniuje na informacje o włamaniu, ponieważ najczęściej są to tzw. fałszywe alarmy. Częściej pojawiają się na miejscu, gdy włamanie jest zweryfikowane przez alarm dźwiękowy, nagranie video, strażnika lub zgłoszone przez naocznych świadków. Poza tym policja potrzebuje około 10-30 minut na dotarcie na miejsce włamania, dlatego głośna syrena może wystraszyć włamywacza wcześniej.
Specjaliści od ochrony radzą zainstalowanie mocnych zamków w drzwiach oraz rolet w oknach, by nie pozwolić włamywaczom sprawdzić co znajduje się w środku domu. Pod oknami nie sadź krzewów, a raczej zainstaluj oświetlenie zewnętrzne, a kiedy wyjeżdżasz z domu ustaw automatyczne oświetlenie np. ledowe, naśladujące blask włączonego telewizora, aby samo się włączało.
Wychodząc z domu zawsze włączaj system alarmowy, w końcu po to za niego zapłaciłeś. Nie robiąc tego, robisz przysługę włamywaczowi. Nie zostawiaj także otwartych garaży, okien i tylnych drzwi.
Projektując dom pamiętaj, że drzwi z ogromnymi szklanymi panelami to zachęta dla włamywacza: widać przez nie co jest w środku i łatwo się je forsuje.
Wysokie płoty może i chronią nas przed wścibskimi sąsiadami, ale są dodatkową ochroną dla grasujących w naszych domach włamywaczy.
Dzisiejsze systemy alarmowe nie ograniczają się tylko do ochrony domu przed włamaniem. Mogą zawierać także sensory chroniące przed zalaniem, wydostającym się dymem lub zarzewiem pożaru, mają także wmontowane kamery, które pozwolą na monitorowanie posesji. Można nimi sterować za pomocą breloczka przypiętego do kluczy lub smartphona.
Jeżeli chodzi o kod alarmu nie idź na łatwiznę, pomyśl chwilkę nad kombinacją. No i nie zapisuj go obok skrzynki alarmu.
Jeżeli chcesz ochronić swoją posesję zainwestuj także w kamerę. Większość włamywaczy dzwoni dzwonkiem, by sprawdzić czy ktoś jest w domu, dlatego dobrze jest zainstalować kamerę działającą na ruch przy frontowych drzwiach. Sygnał będzie wysyłany na nasz telefon.
Aby nie zostać przy okazji ofiarą kradzieży danych osobowych ważne dokumenty oraz wartościową biżuterię nie przechowuj w domu, w sypialni. Jeżeli jednak masz je w domu schowaj wszystko do tzw. deposit box i schowaj w jakimś nietypowym miejscu (typowe miejsca to sypialnia, szafka, między ubraniami, stolik przy łóżku, lodówka).
Nie zakładaj, że alarm antywłamaniowy jest fałszywy, owszem w większości przypadków tak jest, ale przecież nigdy nie wiadomo.
IB