Porady Porady Szkodliwe po podgrzaniu

Szkodliwe po podgrzaniu

PODZIEL SIĘ

Praca i codzienne obowiązki sprawiają, że mamy coraz mniej czasu na przygotowywanie posiłków. Gotujemy szybko i najczęściej większe porcje, tak, aby przynajmniej na 2-3 dni wystarczyło. Często nasze obiady podgrzewamy w mikrofalówce – bo tak szybciej i łatwiej.

Naukowcy grożą nam palcem. Niektóre produkty po podgrzaniu nie tylko tracą swoje wartości odżywcze, ale nawet stają się toksyczne.

■ Seler jest warzywem bogatym w azotany, które po podgrzaniu mogą być toksyczne. Seler w wersji na ciepło najczęściej podawany jest w zupie. Zanim wstawisz miseczkę z zupą do mikrofalówki, postaraj się usunąć z niej selera.
■ Szpinak i inne liściaste warzywa bogate są w azotany, które podgrzane mogą być toksyczne, a nawet uwalniać właściwości rakotwórcze. Ponadto szpinak bogaty jest w żelazo, które po podgrzaniu utlenia się i może powodować powstanie wolnych rodników powodujących różne choroby.

■ Ryż po podgrzaniu w mikrofalówce może wywołać zatrucie pokarmowe. Dzieje się tak za sprawą bakterii Bacillus Cereus, która może pod wpływem ciepła mikrofalówki wytworzyć toksyczne zarodniki.

■ Grzyby powinno jeść się zaraz po ich przygotowaniu. Zawierają bardzo dużą ilość protein, które pod wpływem ciepła mikrofalówki rozpadają się i mogą prowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego.

■ Ziemniaki to doskonałe źródło witaminy C, potasu i witaminy B6. Jeśli jednak podgrzewasz je w mikrofalówce, tracą swoje wartości odżywcze, a nawet mogą szkodzić – wywoływać mdłości i wymioty.

■ Jajko zjedz od razu po ugotowaniu lub usmażeniu. Nie odgrzewaj go w mikrofalówce, gdyż zawiera azotany, które pod wpływem ciepła mogą stać się toksyczne dla ciebie.

■ Kurczak bogaty jest w proteiny, dlatego nie podgrzewaj go w mikrofalówce. Podgrzany może uszkodzić układ pokarmowy. Zjedz go na zimno. Może będzie mniej smaczny, ale znacznie zdrowszy niż z mikrofalówki.

Podgrzewać jedzenie można na wiele sposobów. Staraj się unikać używania mikrofalówki, a twój stan zdrowia znacznie się poprawi.

NK