Szymon Hołownia rusza z kampanią wyborczą
Szymon Hołownia rusza z kampanią wyborczą
Szymon Hołownia, lider Polski 2050, oficjalnie rozpoczął swoją kampanię prezydencką w sobotę, organizując wydarzenie w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. W trakcie wystąpienia zwrócił uwagę na sukcesy swojego ugrupowania, ale również podkreślił jedno niezrealizowane wyzwanie – podziały w Polsce, które wciąż dzielą społeczeństwo na dwie połowy.
– Musimy rozliczyć polityków, którzy kradli, ale nie wolno obrażać się na obywateli – mówił, proponując m.in. wprowadzenie „rodzinnego PIT-u”.
Podczas swojego przemówienia Hołownia przypomniał o swoim starcie w wyborach prezydenckich w 2020 roku, kiedy apelował o uwolnienie polskiej kreatywności i budowanie prawdziwej wolności od wewnętrznych sporów.
– Gdańsk, miasto z mottem Bez zuchwałości i bez lęku, powinno być inspiracją dla każdego polityka – podkreślił, wzywając do pokory i odwagi w mówieniu prawdy.
Hołownia zauważył, że mimo wielu osiągnięć nie udało się zjednoczyć Polski.
– Od lat mamy do czynienia z narracją dwóch wrogich sobie Polsk, które wzajemnie się zwalczają – mówił. Wyraził pragnienie stworzenia wspólnoty, w której różne grupy społeczne znajdą miejsce w jednym kraju, podkreślając, że jego wizja to nie symetryzm, ale idea współdziałania.
Lider Polski 2050 zaznaczył, że należy surowo rozliczać polityków niszczących konstytucję i bezpieczeństwo państwa, ale jednocześnie nie wolno odwracać się od ludzi.
– Nie chcę być prezydentem połowy Polski. Czas na prezydenta całego kraju – deklarował, zwracając uwagę na konieczność niezależności głowy państwa od partii politycznych.
Hołownia zapowiedział, że jako prezydent będzie blisko obywateli – odwiedzając najmniejsze miejscowości w ramach programu „Belweder na kółkach” oraz delegując jednego ze swoich ministrów do stałego przebywania na Śląsku. Podkreślił, że Pałac Prezydencki nie może być miejscem dla przestępców, lecz symbolem służby obywatelom.
Marszałek mówił także o konieczności zmian w gospodarce i edukacji. Za priorytet uznał poprawę wskaźnika przyrostu naturalnego oraz zwiększenie inwestycji. Zaznaczył, że polski system ochrony zdrowia wymaga gruntownej reformy opartej na wizji, a nie jedynie na zmianach personalnych. Podkreślił również znaczenie inicjatywy referendalnej jako narzędzia bezpośredniego kontaktu z obywatelami.
Na koniec Hołownia wyraził nadzieję, że jego propozycja „rodzinnego PIT-u” znajdzie poparcie i zostanie wprowadzona w życie, a jego prezydentura będzie oparta na bliskiej relacji z ludźmi i działaniu na rzecz wspólnego dobra.
Comments (0)