Podróże Do okoła Świata Tajemnice znanych budowli

Tajemnice znanych budowli

PODZIEL SIĘ

Planujesz podróż wakacyjną? Zanim zrobisz mapę miejsc wartych zobaczenia poznaj ich tajemnice, które na pewno cię zaciekawią, a w towarzystwie zabłyśniesz nietypową wiedzą na temat wizytowanego kraju.

Grand Central

Jeden z najsłynniejszych dworców kolejowych na świecie, Grand Central Terminal na Manhattanie zachwyca swoją piękną architekturą, ogromną liczbą sklepów i restauracji oraz liczbą odwiedzających – około 750 000 dziennie. To drugie najczęściej odwiedzane miejsce w Nowym Jorku, po Times Square. Jest tu również luksusowy klub tenisowy. Klub Tenisowy Vanderbilt, na czwartym piętrze terminalu, jest super-eleganckim i ekskluzywnym miejscem.

Empire State Building

Niegdyś najwyższy budynk na świecie. Empire State Building co roku odwiedzają miliony, pojawia się w niezliczonych ilościach produkcji filmowych i tv. Podczas, gdy większość odwiedzających cieszy się widokami z obserwatorium na 86 i 102 piętrze budynku, 103 piętro jest zarezerwowane wyłącznie dla VIP-ów, dygnitarzy i celebrytów. Na balkon można się dostać tylko przez sekretne drzwi i dość wąskie schody.

Kaplica Sykstyńska

Sufitowe freski Kaplicy Sykstyńskiej zostały namalowane przez Michała Anioła na początku XVI wieku. Kaplica jest również miejscem, w którym odbywa się wybór nowego papieża i jest jedną z głównych atrakcji włoskiej stolicy. Wielu uczonych twierdziło, że widziało tajne kody we freskach. Jeden z profesorów mówi, że obrazy potajemnie obrażają papieża Juliusza II, podczas gdy wielu lekarzy twierdzi, że dostrzegli części ciała od oskrzeli i nerek po mózg ludzki.

Stacja Flinders Street

Pierwsza stacja kolejowa zbudowana w australijskim Melbourne. Terminal pojawił się w wielu filmach i jest dobrze znany ze staromodnych zegarów wyświetlających czasy odjazdów pociągów na swojej fasadzie. Ale turyści nie zauważają jednego z najbardziej fascynujących elementów dworca kolejowego: jego sekretnej opuszczonej sali balowej. Na trzecim piętrze budynku w sali balowej odbywały się koncerty, konkursy i tańce publiczne. Jednak od lat 80. jest pusty i znajduje się obecnie prawie w ruinie.

Hotel Waldorf Astoria

Nowojorski hotel Waldorf Astoria to zabytkowy obiekt, w którym zatrzymują się królowie, członkowie rodziny królewskiej, prezydenci i gwiazdy filmowe. Pod okazałym hotelem znajduje się nieczynny dworzec kolejowy. Wykorzystywany był min. przez prezydenta Franklina D. Roosevelta, który chciał zachować swoją diagnozę polio w tajemnicy. Platforma pociągowa znana jako Track 61 pozwoliła VIP-owi wejść bez rozpoznawania.

Pomnik The Great Fire of London

Pomnik ma wysokość 202 stóp i można z jego szczytu podziwiać panoramę Londynu. Budynek działa także jako wielki teleskop. Był kiedyś miejscem eksperymentów naukowych, a pod budynkiem maleńkie laboratorium było miejscem, w którym naukowcy mogli prowadzić obserwacje.

The Gherkin

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Londynu jest przypominający wielki ogórek 600 stopowy The Gherkin. Prawie 7500 tafli szkła użyto do zbudowania punktu orientacyjnego i pomimo jego zaokrąglonego wyglądu w całym budynku znajduje się tylko jeden kawałek zakrzywionego szkła: kopuła u szczytu.

Budynek Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie jest najwyższym sądem federalnym w kraju. Na piątym piętrze budynku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych znajduje się boisko do koszykówki o nazwie „Najwyższy sąd w kraju” („The Highest Court in the Land”), z którego korzystają pracownicy budynku.
IB