Tatuaże
Tatuaże
Moda na tatuowanie się trwa nadal. Nie tylko młode pokolenie chce się przyozdabiać przeróżnymi rysunkami. Także średnie pokolenie chcąc się odmłodzić lub podążąjąc za modą wybiera się do salonów.
Powstało też wiele programów telewizyjnych pokazujących tych najlepszych artystów, ale także tych, którzy „odstawili totalną fuszerkę” i zeszpecili ciało klienta. Ale jak się okazuje tatuaż to nie tylko ozdoba ciała, może on pełnić także inne niespotykane funkcje.
Tatuaże wykrywające alergie
Rozdawano je w Sapporo, w pobliżu dystryktu z wieloma restauracjami serwującymi potrawy z makaronem sobu. U wielu osób po zjedzeniu dania z tym składnikiem występuje silna reakcja alergiczna, dlatego też postanowiono przygotować dla turystów specjalne tatuaże, które potrafią wykryć tę alergię. Po naklejeniu tatuażu z użyciem wody z soba jeżeli nie jesteś alergikiem kalkomania nie będzie się zmieniać, jeżeli zaś wystąpi reakcja alergiczna niektóre fragmenty tatuażu zaczynają zmieniać kolor na czerwony.
Tatuaże przyczyną raka
Według Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych prawie 60 barwników, których używa się do wykonywania tatuażu, może negatywnie wpływać na zdrowie. Ale chemicy zapewniają, że niektóre z pigmentów mogą, ale nie muszą wywoływać reakcje alergiczne. Kolory budzące najwięcej kontrowersji to:
- czerwony – w pigmencie znajdują się śladowe ilości rtęci
- pomarańczowy i żółty – mogą zawierać siarczan kadmu
- czarny – pewien rodzaj węglowodanów może być szkodliwy, choć chemicy nie do końca to potwierdzają.
Najważniejsze jest przestrzeganie zasad sterylności i higieny w salonie wykonującym rysunki na ciele.
Tatuaże dla cukrzyków
Zespół naukowców z Harvard Medical School oraz MIT opracował projekt na „inteligentny” tatuaż zwany Dermal Abyss. Ma on być wykonany ze specjalnego atramentu, z biosensorami, który będzie zmieniał kolor w zależności od stężenia określonych substancji w organizmie. Zadaniem specjalnego atramentu będzie reagowanie na poziom pH, sodu oraz glukozy. Jeśli tatuaż zmieni kolor na brązowy to znaczy, że poziom cukru jest wysoki, jeśli będzie zielony to oznacza, że poziom sodu jest za wysoki, a gdy będzie różowy to oznacza, że pH się zmieniło. Niestety tatuaże dla diabetyków nie są jeszcze ogólnie dostępne.
Tatuaże hartujące
Pojedynczy tatuaż negatywnie wpływa na funkcjonowanie systemu immunologicznego, ponieważ robienie go jest nie tylko bolesne, ale i wyczerpujące. Wtedy bardzo łatwo można zapaść na różnego rodzaju infekcje. Jednak z kolejnymi tatuażami organizm przyzwyczaja się do tego rodzaju stresu i dzięki temu nie wraca do punktu wyjściowego tylko staje się coraz mocniejszy, a jego system odporny wzmacnia się. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Alabamy.
Tatuaże wibrujące
Firma Nokia stara się opatentować specjalny tusz, który będzie w stanie komunikować się z komórką i dyskretnie przekazywać użytkownikowi informację, że powinien spojrzeć na wyświetlacz telefonu. Na dowolnej części ciała (firma sugeruje nadgarstek) można umieścić tatuaż wykonany specjalnym, wrażliwym na pole magnetyczne tuszem, który albo byłby rysunkiem tymczasowym (jak tatuaż z henny), albo stałym. Kiedy ktoś zadzwoni, miejsce, w którym znajduje się tatuaż, zacznie delikatnie wibrować pod wpływem sygnału z telefonu, gdy komórka będzie całkowicie wyciszona.
IB