Teatr ludowy „Rzepicha”
Teatr ludowy „Rzepicha”
Teatr ludowy „Rzepicha” od lat prowadzi jego założycielka, choreograf, instruktor teatralny i animator kultury Alina Szymczyk.
Członkami grupy teatralnej sa nie tylko dorośli ale także młodzież i dzieci.
Grupa znana jest z szeregu widowisk folklorystycznych, patriotyczno – historycznych, jak również religijnych. Liczba występujących w zespole jest ruchoma, w zależności od prezentacji danego widowiska. Teatr występuje w różnych ośrodkach polonijnych na terenie Chicago, chociaż najwięcej programów zaprezentował w Jezuickim Ośrodku Milenijnym i Związku Klubów Polskich w Chicago.
Do największych przedsięwzięć należy „Misterium Paschalne – męka i zmartwychwstanie Naszego Pana Jezusa Chrystusa” przedstawiana od 10 lat. Ponadto szereg widowisk ludowych i religijnych jak: „Jasełka”, „Dziady śmiguśne”. ”Kolędnicy”, „Herody”, „Orszak trzech króli -Wiara Miłość Nadzieja”, „Czary, mary i uroki – czyli magia ludowa”, „Noc Świętojańska”, „Dożynki”.
Spośród wyżej wymienionych, niektóre realizowane są przy współudziale wiernych zJezuickiego Ośrodka Milenijnego, jak również wsparciu duchowym Ojców Jezuitów.
Scenariusze przygotowuje i reżyseruje autorka relacji.
W ostatnią sobotę września w sali ZKP, teatr celebrował jubileusz 20-lecia pracy. Wszyscy otrzymali dyplomy uznania, pamiątkowe długopisy i kubki z napisem jubileuszowym. Zabawa rozpoczęła się występem kabaretu „Był sobie dziad i baba” w roli baby Alina Szymczyk, zaś w roli dziada znakomity Antoni Bosak , rolę narratora objął Krzysztof Wąsik, kobiety: Maria Lipska, Jola Kulikowski, Kasia Rydzewska, Jadzia Szparkowska, śpiew męski w wykonaniu : Ryszarda Szymańskiego, w towarzystwie dziada i narratora. Przygrywała kapela w składzie: Bronisław Nowak (skrzypce), Tadeusz Korona (skrzypce), Bogusław Korona, Zdzisław Kłosowski (klarnet), Andrzej Krawczyk (basy), akordeon (Józef Kramarczyk i Jan Kieta
Po występie teatru, odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Kontrasty Band” przygrywających w składzie: Stanisław Kret, Adam Krupa, Józef Kramarczyk członkowie teatru z solistką Marią. Atmosfera była wspaniała, wszyscy bawili się do rana. Na jubileusz przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów im. Generała Tadeusza Kościuszki z jej prezesem Andrzejem Stopą. Wraz z Nim zaszczycili swoją obecnością: Stanisław Szulczewski, Wiesław Wiśniewski, Jan Kossakowski i Jan Witkowski (od kilku lat występujący w Misterium Męki Pańskiej, jako żołnierze), Mieczysław Rajczakowski, Jan Zbroja, długoletni członek teatru „Rzepicha”. Prezes Stowarzyszenia przekazał na ręce Aliny Szymczyk dyplom uznania i podziękowania za pracę patriotyczną dla Polonii. Przybyła również prezeska Klubu Pojawian Władysława Nowosad z mężem, przyjaciele i rodziny zespołu.
text i foto Andrzej Brach