„Trącę myszką? Może. Ale to nic!”
„Trącę myszką? Może. Ale to nic!”
„W zaczarowanym lesie
Czerwonego Kapturka”
…Oto w zaczarowanym lesie Kapturek spotka nie tylko wilka i gajowego, ale również postaci z poprzednich produkcji naszego teatru, m.in. Królową Kier wraz ze swą świtą, zabawną Pippi, drewnianego pajacyka o imieniu Pinokio, a nawet Królową Śniegu.(…)
Z Kingą Modjeską, dyrektorem teatru Scena Polonia oraz Studio Teatralnego Modjeska rozmawia Magdalena Stefanowicz.
Sięgasz po klasyczną bajkę znaną każdemu dziecku – „Czerwonego Kapturka”. Patrząc na twoje wcześniejsze sztuki z pewnością czymś nas zaskoczysz. Zdradź rąbek tajemnicy.
Któż nie zna bajki o „Czerwonym Kapturku”, nie pamięta złego wilka, jego zębów i pyska wystającego spod falban babcinego czepka? Przecież to jedna z pierwszych bajek, jaką usłyszeliśmy będąc dziećmi i jaką opowiadamy naszym pociechom. Teatr Scena Polonia oraz Studio Teatralne Modjeska zapraszają na niezwykle oryginalną wersję tej jednej z najbardziej znanych baśni Braci Grimm. Oto w zaczarowanym lesie Kapturek spotka nie tylko wilka i gajowego, ale również postaci z poprzednich produkcji naszego teatru, m.in. Królową Kier wraz ze swą świtą, zabawną Pippi, drewnianego pajacyka o imieniu Pinokio, a nawet Królową Śniegu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta! Teatr Scena Polonia obchodzi w tym roku swoje 5-lecie, a więc 5 bajek, 5 najważniejszych dziecięcych produkcji teatru Scena Polonia, zamkniętych w pouczającej baśni Braci Grimm, o nieco zmienionym tytule „W zaczarowanym lesie Czerwonego Kapturka”. W obsadzie aktorzy teatru Scena Polonia oraz studenci Studio Teatralnego Modjeska.
Skąd pomysł na wplecenie postaci z różnych bajek w tym jednym spektaklu?
To tęsknota za spektaklami i postaciami, które ze względu na warunki i specyfikę teatru na emigracji są niewystarczająco mocno eksploatowane. Gramy maksymalnie do 5 przedstawień, podczas gdy w Polsce życie spektaklu to minimum 6 miesięcy, a w teatrze amerykańskim 2.
Jaka jest różnica między teatrem Scena Polonia a Studiem Teatralnym Modjeska?
Studio Teatralne Modjeska to szkoła, w której można uczyć się warsztatu aktorskiego. Pod okiem zawodowców bawimy się w teatr. Ale to bardzo poważna zabawa. Zajęcia teatralne mają uruchomić wyobraźnię, głos i ciało, uczyć m.in: komunikacji, określonej dyscypliny i kultury mówienia w języku polskim, ruchu scenicznego, umiejętności pracy w grupie. Podsumowaniem teatralnego semestru jest zawsze spektakl, za którego produkcję odpowiedzialna jest Scena Polonia. 2 placówki ściśle ze sobą połączone, którym przyświeca wspólna myśl, iż teatr ma uczyć, bawić i wychowywać.
5 lat Sceny Polonia to twoim zdaniem dużo czy mało?
Minęło pięć lat od premiery naszego pierwszego spektaklu „Ławeczka” A. Gelmana, od którego wszystko się zaczęło. Za nami wiele przedstawień, setki prób i bardzo dużo satysfakcji z tego, że mogliśmy przez ten czas bawić i wzruszać chicagowską publiczność. Nie znaczy to jednak, że zwalniamy tempa. Specjalnie dla naszych wiernych fanów, przygotowaliśmy wyjątkowy jubileusz. W repertuarze 2017 roku magiczna 5, czyli 5 przedstawień. Zaczynamy musicalem „W zaczarowanym lesie Czerwonego Kapturka”, potem komedia dla dorosłych „Mężczyzna Idealny”, mój recital „Dwa Światy”, letnie warsztaty teatralne zwieńczone spektaklem kukiełkowym, a na koniec roku, tradycyjnie nasze międzynarodowe widowisko „Betlejem dla Świata”. To bardzo dużo. Jestem dumna z naszych dokonań.
Jak zmieniała się Scena Polonia?
Teatr to przede wszystkim ludzie. Jedni zostają na jeden projekt, inni są z nami od samego początku, po dziś dzień. Miałam i mam ogromną przyjemność współpracować z wieloma wspaniałymi artystami, m.in: Julittą Mroczkowską, Krzysztofem Arsenowiczem, państwem Lilianą i Andrzejem Piekarskimi, Andrzejem Kieszem, Markiem Wilczyńskim, Elżbietą Kochanowską. To wspaniałe osobowości. Świetni aktorzy. Grzegorz Chiliński jest z nami od samego początku i znalazł się w obsadzie wszystkich sztuk, które wystawiliśmy do tej pory. Ogromnie cenię sobie współpracę z Andrzejem Dylewskim. Mariola Urbanek maluje nas już od 5 lat, a Joanna Kapuścieńska stworzyła scenografię oraz kostiumy do większości naszych spektakli. To dzięki takim ludziom mogę śmiało myśleć o kolejnych teatralnych sezonach, które zapowiadają się pysznie!
Twoje przedstawienia zaskakują publiczność. A jak jest z aktorami? Kto lepiej oddaje twoją wizję na scenie? Mali aktorzy, którzy nie do końca znają tradycyjne bajki czy dorośli, którzy wychowali się na tradycyjnych bajkach?
Siłą naszych przedstawień jest kompilacja „małych z dużymi”, czyli studentów z zawodowcami. Mali aktorzy wnoszą świeżość, wzruszają. Zawodowcy utrzymują artystyczny poziom, na którym nie ukrywam, zależy mi najbardziej. Szanuję naszą publiczność i pragnę aby wraz z nami, bawiła się na wysokim poziomie. Ale teatr to nie tylko zabawa. Ma przede wszystkim dawać do myślenia już najmłodszym.
My, dorośli jesteśmy przecież za nich odpowiedzialni Współczesne bajki przepełnione są przemocą i agresją. Bohaterowie o nieziemskich zdolnościach walczą między sobą, giną by ponownie ożyć i zadawać innym ból. Morału w tych historiach za grosz, a przecież mają pełnić funkcję poznawczą i wychowawczą. Nie proponuję dziwacznych pokemonów lub tym podobnych historii. Zarówno studenci, jak i aktorzy wiedzą, że stawiam na najważniejsze pozycje literatury polskiej i światowej. Trącę myszką? Może. Ale to nic! Wychowana jestem na klasyce i tylko tej chce uczyć, gdyż w nią wierzę!
Bycie dyrektorem, reżyserem i scenarzystą w jednej osobie nie jest łatwe. Czego nauczyłaś się przez te 5 lat działania Sceny Polonia?
Pokory! I może jeszcze tego, że czasem trzeba po prostu odpuścić…
„W zaczarowanym lesie Czerwonego Kapturka”
Niedziela, 21 maja, godz. 4 pm
Irish American Heritage Center
4626 N. Knox Ave, Chicago
BILETY: 630-201-8821
www.scenapolonia.com
Reżyseria: Kinga Modjeska
Scenariusz: Kinga Modjeska, Anna Radzikowska
Scenografia: Joanna Kapuścieńska, Steven Olivieri, Małgorzata Smutek
Kostiumy: Joanna Kapuścieńska, Nevena Todorovic, Patricia Stepniak
Współpraca: Andy Dylewski
Make up: Mariola Urbanek, Małgorzata Kwaśniewicz, Anna Chiliński
Oświetlenie, nagłośnienie: Liquitt Solutions
Organizacja widowni: Małgorzata Mokrzycka Zieliński, Marzena Pyszniak
Występują: Kinga Modjeska, Dariusz Borysiewicz, Grzegorz Chiliński, Grażyna Gospodarska Kwintal, Aleksandra Mierzejewska, Arletta Gromek, Anna Dolecki, Ashley Ptak oraz STUDIO TEATRALNE MODJESKA.
Materiały: Kinga Modjeska