Turystyka Medyczna pomiędzy Chicago a Warszawą
Turystyka Medyczna pomiędzy Chicago a Warszawą
Wielu z nas słyszało lub nawet zna osobiście pacjentów, którzy przylecieli do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wysokiej klasy opieki medycznej. W ostatnich latach ten trend stał się fenomenem znanym jako „turystyka medyczna.”
Amerykańskim szpitalom trudno jest konkurować z cenami usług medycznych na świecie. Cieszą się one jednak niezaprzeczalną renomą w poziomie diagnostyki i leczenia przypadków, które w innych miejscach na świecie nie są dostępne. Szczególnie atrakcyjnym centrum medycznym dla pacjentów zagranicznych jest University of Chicago Medicine. Centrum to jest najstarszą tego typu placówką w Chicago. Rocznie, około pięciuset rodzin z całego świata otrzymuje pomoc obejmującą wszelkie aspekty opieki zdrowotnej.
Emilio Williams, dyrektor programów międzynarodowych na University of Chicago, może być dumny z wielu osiągnięć tego programu. Mówi o nim: „Nasz wielokulturowy i wielojęzyczny zespół rozumie potrzeby naszych pacjentów. Chorzy przybywają z całego świata. Czują się zagubieni w obcym kraju. Nasza praca polega na tym, aby stworzyć im poczucie domu z dala od domu.”
Międzynarodowe Biuro na University of Chicago odgrywa również ogromną rolę w ułatwianiu opieki medyczniej dla wielu grup etnicznych w mieście. Ostatnie projekty koncentrowały się na stworzeniu możliwości wielojęzycznych tłumaczeń dla pacjentów, którzy nie znają języka angielskiego. Dzięki tym staraniom, odnotowano znaczny wzrost ilości chorych mówiących w języku polskim, hiszpańskim, arabskim i mandaryńskim.
Wysoko wykwalifikowany polsko- i angielskojęzyczny zespół medyczny, pomaga pacjentom od wstępnych rozmów telefonicznych poprzez diagnostykę, chirurgię do opieki po transplantacji. Centrum oferuje przeszczepy nerek, wątroby, trzustki, wysepek trzustkowych, szpiku kostnego, serca i płuc. Promowane są programy żywych dawców. Polski zespół medyczny oferuje również usługi edukacyjne dla pacjentów wymagających dializ.
Podczas kwartalnego spotkania członków Polish American Medical Society, Dr. Witkowski zapoznał uczestników z działalnością swej placówki. Podkreślił, iż chce „służyć polskiemu społeczeństwu w bardziej znaczący i zorganizowany sposób”. Zatrudniono nawet dodatkowy, polskojęzyczny personel. Jedną z takich osób jest pielęgniarka – Patrycja Ulijaszyk. Podczas wywiadu, Patrycja podzieliła się swoimi spostrzeżeniami mówiąc:” Jestem niezmiernie szczęśliwa będąc częścią polsko-amerykańskiego centrum transplantacyjnego. Z własnego doświadczenia wiem, jak trudno jest komunikować się z personelem medycznym w obcym języku. Jest to szczególnie ważne, aby nasi pacjenci mieli pełne zrozumienie wszystkich elementów procesu leczenia. Zależy nam bardzo, aby przeszczepy zakończone były pełnym sukcesem i jak najdłużej służyły chorym.”
Międzynarodowe Biuro University of Chicago ocenia również potencjalne możliwości nawiązywania współpracy z instytucjami i lekarzami poza granicami Stanów Zjednoczonych. We wrześniu 2015 roku, członkowie zespołu odwiedzili Warszawę. University of Chicago znalazło nowego partnera – szpital Medicover, który został wyróżniony prestiżową nagrodą Distinguished International Hospital Award. Wyróżnienie to przyznawane jest szpitalom, które zapewniają światowy poziom opieki i leczenia dla pacjentów międzynarodowych.
„Dzięki tej współpracy, pacjenci w Chicago mogą wybrać się do University of Chicago w Hyde Park lub też możemy pomóc im w zorganizowaniu konsultacji w szpitalu Medicover w Warszawie” mówi Emilio Williams.
Agata Turowski, konsultant Międzynarodowego Biura na University of Chicago, wyjaśnia: „Naszą wizją jest stworzenie pomostu w opiece medycznej dla pacjentów mieszkających poza granicami Stanów Zjednoczonych, a pragnących skorzystać ze światowej klasy usług medycznych oferowanych na University of Chicago”. Rola Agaty obejmuje zarówno organizowanie konsultacji medycznych ze specjalistami University of Chicago jak i nawiązanie współpracy pomiędzy szpitalem Medicover w Warszawie.
Pod kierunkiem Pana Williamsa została już nawiązana współpraca międzynarodowa pomiędzy China Century Healthcare, a University of Chicago. Celem tej kolaboracji jest poprawienie poziomu chińskich szpitali publicznych oraz zapewnienie usług doradczych w zakresie międzynarodowych standardów opieki.
”Można się spodziewiać, że podobnie jak w innych sektorach ekonomicznych, nastąpi globalizacja świata medycznego. Stworzenie polsko-amerykańskigo ośrodka transplantacji oraz nawiązanie współpracy ze szpitalem Medicover w Warszawie, to jedynie początek długoterminowych planów Międzynarodowego Biura na University of Chicago,” przewiduje Agata Turowski.
W celu uzyskania dodatkowych informacji o projektach międzynarodowych, ewentualnej konsultacji lekarskiej na University of Chicago lub w Szpitalu Medicover w Warszawie uprzejmie prosimy o kontakt:
Agata Turowski, MHSA
Consultant, International Programs
The University of Chicago Medicine
Mobile: (312) 217-8050
Agata.Turowski@gmail.com
Materiał: Agata Turowski
Comments (0)