Tytanki biznesu – najbogatsze biznesmenki świata
Tytanki biznesu – najbogatsze biznesmenki świata
Patrząc z historycznej perspektywy kobiety nigdy nie miały łatwo jeżeli chodzi o majątek. To mężczyźni dominowali w tej dziedzinie, to oni bogacili się i zdobywali fortuny, kobiety były zawsze od nich uzależnione. Nawet jeżeli posiadały zmysł ekonomiczny, nie były dopuszczane do władzy, nie mogły rozwinąć swoich talentów, co najwyżej mogły być doradcami swych mężów. Dziś prezentujemy listę 10 wyjątkowych pań, które pomimo, że odziedziczyły rodzinną fortunę po panach złamały przyjęte normy, osiągnęły władzę, a także pomnożyły majątek dzięki trafnym decyzjom finansowym, osiągnęły status dam biznesu.
1. Charlene de Carvalho-Heineken (1954-)
majątek $12.7 bilionów
Pochodząca z Holandii dziedziczka fortuny piwnej jest jedynym dzieckiem Freddy’ego Heinekena – światowego potentata w produkcji tegoż alkoholu. Kiedy w 2002 roku zmarł jej ojciec ta 47-letnia niepracująca matka 5 dzieci i gospodyni domowa odziedziczyła po nim pakiet kontrolny akcji browaru, a dokładnie 25%. Bez żadnego przygotowania, formalnej edukacji czy też dyplomu elitarnej uczelni ekonomicznej dzięki swym trafnym decyzjom powiększyła majątek firmy i weszła na rynki światowe.
2. Anne Cox Chambers (1919-)
majątek $15.3 bilionów
Początki fortuny Anne datowane są na rok 1898, kiedy to jej ojciec kupił „Dayton Evening News” z Ohio. Sama Anne była ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Belgii i Francji, a nawet otrzymała Francuską Legię Honorową, jednak źródłem jej pieniędzy są udziały w Cox Enterprises. Dzięki temu jest właścicielką kilku gazet oraz jednego z największych operatorów telewizji kablowej. W 2015 roku w wieku 96 lat zrezygnowała z pełnienia funkcji w zarządzie i podzieliła majątek pomiędzy trójkę swoich następców.
3. Susanne Klatten (1962-)
majątek $17.4 bilionów
Najbogatsza kobieta Niemiec jest nie tylko świetnie wykształcona, zdobyła tytuł magistra ekskluzywnej szwajcarskiej uczelni, ale odziedziczyła po ojcu, Herbercie Quandt, 12.6% udziałów potentata motoryzacyjnego firmy BMW. Poza tym jest kobietą biznesu inwestującą w wiele przedsięwzięć gospodarczych, firmy farmaceutyczne, firmy wykorzystujące nowe źródła energii – powietrze i wodę. Poza tym wraz z matką i bratem wspiera kampanie polityczne w Niemczech.
4. Yang Hiuyan (1981-)
majątek $16.2 bilionów
Do biznesu wdrażana była już jako nastolatka, kiedy to wraz ze swoim ojcem, Yang Guoqiang, założycielem firmy deweloperskiej Country Garden uczestniczyła w spotkaniach zarządu spółki. Niestety recesja ekonomiczna jaka spadła na Chiny spowodowała znaczne uszczuplenie zasobów finansowych firmy i dziś warta jest już tylko $5.2 biliony. Yang sprawuje stanowisko wiceprezesa spółki i wciąż powiększa jej majątek.
5. Liliane Bettencourt (1922-)
majątek $40.7 bilionów
Dziedziczka fortuny L’Oreal jest głównym udziałowcem w firmie założonej przez jej ojca w 1907 roku. Poza tym kontroluje takie marki jak Lancome (od 1964 roku) oraz perfumy „Polo” Ralpha Laurena (od 1985 roku). Niestety w 2012 roku na stanowisku szefa zastąpił ją wnuk, gdyż postępująca demencja nie pozwalała jej sprawować tejże funkcji, a aż 8 spośród jej przyjaciół i współpracowników zostało uznanych winnymi wykorzystywania jej niepoczytalności do wzbogacenia się.
6. Izabela I Kastylijska (1451-1504)
majątek – roczny dochód 1.45 miliona złotych dukatów
Najbogatsza królowa na świecie, władczyni Hiszpanii swoją pozycję zawdzięcza małżeństwu z Ferdynandem II Aragońskim, unii z Kastylią i Aragonią oraz ekspansją Nowego Świata dzięki wyprawom Kolumba. Rządziła także w czasch wielkiego „boomu” przemysłu tekstylnego i handlu wełną, była właścicielką najcenniejszych na świecie klejnotów i gobelinów.
7. Kleopatra (69-30 p.n.e.)
majątek $95.8 bilionów, roczny dochód do 15,000 talentów egipskich
Bezsprzecznie najpopularniejsza władczyni świata swoją potęgę i bogactwo zawdzięcza sprytnym manipulacjom politycznym oraz romansom z liderami starożytnego świata Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem. Pełniąc funkcję faraona Egiptu kontrolowała największe działy przemysłu: zbożowy, papirusowy i maści. Jednak nie zawsze majątek Kleopatry wystarczał na jej życie w luksusie i zaspokajanie swoich zachcianek. W takich momentach zaciągała pożyczki u zagranicznych przywódców np. na finansowanie wojen.
8. Katarzyna Wielka (1729-1796)
majątek $1.5 trylionów
Caryca Rosji, której życie i śmierć obrosły licznymi legendami urodziła się w Polsce, a do władzy doszła po śmierci męża cara Piotra III w 1762 roku. Katarzyna – najdłużej panująca władczyni, zarządzała imperium o największym terytorium, miała władzę nad Rosyjskim Kościołem Ortodoksyjnym, dzięki czemu kontrolowała 1/3 poddanych państwa. Podczas jej rządów miały miejsce najbardziej ambitne projekty militarne i kulturalne.
9. Hatszepsut (1507-1458 p.n.e.)
majątek ?
Pierwsza w historii kobieta faraon, aby pozyskać akceptację dla swojej pozycji ze strony mieszkańców Egiptu udowadniała, że jest to wolą bogów. Po śmierci swojego przyrodniego brata a zarazem męża i rywala w walce o sukcesję Totmesa II objęła kontrolę nad największym imperium starożytnego świata. Podczas dwóch dekad sprawowania władzy objęła kontrolę nad kopalniami złota, miedzi i kamieni szlachetnych oraz zgromadziła bezcenne ich zapasy.
10. Cesarzowa Wu (624-705)
majątek ?
Znana z bezlitosnych taktyk zdobywania oraz zabezpieczania władzy, sama zdobyła ją jako konkubina dwóch cesarzy z dynastii Tang (ojca i syna). Kiedy syn cesarz Gaozong doszedł do władzy bezwzględnie eliminowała wszystkich, którzy mogliby zdobyć jego zaufanie i uczucia (podobno zabiła swoją tygodniową córkę, winiąc za tę zbrodnię cesarzową Wang). Po jego śmierci zmusiła własnych synów do abdykacji i sama objęła władzę sądową równoważną cesarskiej. Zasługą okrutnej cesarzowej było to, że podczas jej 15-letnich rządów imperium chińskie powiększyło swoje terytorium, co uczyniło je największym w ówczesnym świecie, pomnożyła bogactwo dzięki handlowi herbatą i jedwabiem wzdłuż Jedwabnego Szlaku.
Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że bogatych kobiet było i jest na świecie więcej, jednak ta lista zawiera nazwiska tych pań, które wykorzystały nadarzającą się okazję i stały się niewyobrażalnie bogate. Pań, które dzięki swej przebiegłości, wiedzy i sprzyjających okoliczności historycznych stały się częścią męskiego świata finansowych moguli oraz wpłynęły na losy współczesnego bądź starożytnego świata.
IB
Comments (0)