Unia zagłosowała. Tak zmieni się Parlament Europejski
Unia zagłosowała. Tak zmieni się Parlament Europejski
Choć Europejska Partia Ludowa utrzymała swoją pozycję, to w Parlamencie Europejskim może dojść do poważnych zmian. Straciły między innymi ugrupowania lewicowe. Mamy sondażowe wyniki wyborów europejskich z poparciem dla frakcji politycznych.
Sondażowe wyniki wyborów w krajach Unii Europejskiej aktualizuje ośrodek badania opinii Verian na zlecenie Parlamentu Europejskiego.
Jeżeli chodzi o wyniki grup politycznych w PE, największe powody do zadowolenia ma Europejska Partia Ludowa, która najprawdopodobniej zdobędzie 186 mandatów w 720-osobowym europarlamencie. EPL poprawiła wynik w stosunku do 2019, kiedy miała 182 mandaty. Członkiem EPL jest Platforma Obywatelska.
Na drugim miejscu są Socjaliści i Demokraci, którzy mogą liczyć na 133 mandaty. W 2019 roku ta grupa miała 154 europosłów. Trzecie miejsce zajmuje grupa Odnowić Europę – 82 mandaty. W 2019 grupa, jeszcze jako Liberałowie i Demokraci, miała 108 mandatów.
Czwarte miejsce przypadło Europejskim Konserwatystom i Reformatorom – 70 mandatów (do frakcji należy PiS). W 2019 roku mieli 62 europosłów. Piąta jest prawicowa grupa Tożsamość i Demokracja, która może liczyć na 60 mandatów. Poprzedniczka formacji – Europa Narodów i Wolności w 2019 roku miała 73 mandaty.
Zieloni zajmują kolejne miejsce i mogą liczyć na 53 mandaty. W 2019 mieli ich 74. Stawkę frakcji zamyka grupa Lewicy, która zdobywa 36 mandatów. W 2019 roku grupa miała 41 europosłów.
Kolejne 100 mandatów przypada europosłom nienależącym do grup politycznych.
Frakcje w Parlamencie Europejskim są kluczowe z punktu widzenia unijnej polityki i budowania koalicji, większości potrzebnych do przyjmowania kluczowych zmian w Unii Europejskiej.
By powstała grupa polityczna, potrzeba co najmniej 23 europosłów, którzy pochodzą co najmniej z siedmiu państw członkowskich.
\”Prognoza Parlamentu Europejskiego przedstawia jego przewidywany skład wynikający z wyborów, ustalony przez Verian jako podsumowanie dostępnych wyników, szacunków lub danych wyborczych publikowanych w państwach członkowskich po zakończeniu głosowania. Prognoza opiera się na strukturze ustępującego Parlamentu bez wpływu na skład nowo wybranego Parlamentu\” – wyjaśnia Parlament Europejski.
Wielka przegrana Olafa Scholza
W wyborach europejskich w Niemczech zwyciężyła chadecka CDU/CSU, uzyskując 30,2 proc. Głosów. Drugie miejsce zajęła prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z wynikiem 16 procent.
Gorzej wypadły partie rządzącej koalicji SPD, Zielonych i EDP. SPD kanclerza Olafa Scholza uzyskała 13,9 proc. Zieloni mają 11,9 proc., a liberalna FDP zdobyła zaledwie 5 proc. Głosów.
W europarlamencie zasiada 96 europosłów z Niemiec. Według prognoz CDU może liczyć na 23 mandaty, a CSU – na 6. Socjaldemokratom przypaść może 14 miejsc, Zielonym – 12, zaś FDP – pięć.
SPD nie kryje rozczarowania rezultatem wyborów. Kandydatka Katarina Barley powiedziała, że \”jest to gorzki wynik\”. – Jestem osobiście rozczarowana -przyznała podczas wieczoru wyborczego.
Lider CDU Friedrich Merz stwierdził, że ten wynik jest ostrzeżeniem dla kanclerza Olafa Scholza. – Teraz naprawdę trzeba przeprowadzić korektę kursu, co leży w interesie naszego kraju. I wzywam rząd do tego, by uczynił to w nadchodzących dniach – powiedział.
Francja – Macron rozwiązuje parlament
Sondaże exit poll we Francji wskazują, że najwięcej głosów zdobyła skrajnie prawicowa partia Zjednoczenie Narodowe (RN), związane z Marine Le Pen. Otrzymało ono ponad 30 proc. głosów. Exit poll ośrodka Ipsos mówi o 31,5 proc. głosów, a badanie ośrodka Ifop – o 32,4 proc.
Na drugim miejscu znalazła się partia Odrodzenie (Rennaissance), która według prognoz otrzymała około 15,2 proc. głosów. Na trzecim miejscu uplasowała się Partia Socjalistyczna, która uzyskała około 14 proc. głosów.
Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe. Wyznaczył także przedterminowe wybory na 30 czerwca i drugą turę na 7 lipca. Jest to reakcja na zdobycie przez skrajną prawicę prawie 40 proc. poparcia w kraju. Chociaż RN Marie Le Pen może liczyć na około 32 proc. głosów to dodatkowe 5 proc. uzyskała skrajnie prawicowa partia Rekonkwista.
W wystąpieniu telewizyjnym Macron stwierdził, że wynik wyborów do PE \”nie jest dobrym rezultatem dla partii, które bronią Europy\”. Wzmocnienie \”nacjonalistów i demagogów jest niebezpieczne dla naszego narodu, ale także dla naszej Europy, dla miejsca Francji w Europie i na świecie\” – powiedział prezydent Francji.
We Włoszech wygrała rządząca partia Bracia Włosi premier Giorgii Meloni, zdobywając ok. 26,5 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Partia Demokratyczna z wynikiem 23 proc. Na trzecim miejscu jest eurosceptyczna partia Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) zdobywając 12,5 proc. głosów. Koalicjanci partii rządzącej czyli Forza Italia zdobyła odpowiedni 9,5 proc. i 9 proc.
Belgia – premier rezygnuje z funkcji
W Belgii wygrała Flamandzka prawicowa partia Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA ) z 25-procentowym poparciem. Premier Belgii po ogłoszeniu wyników przekazał, że w poniedziałek ustąpi z funkcji premiera.
Centroprawicowa partia premiera De Croo uzyskała 5,7 proc. w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Belgii – wynika z sondażu exit poll. To niemal 3 pkt proc. mniej niż w wyborach w 2019 roku.
This page imported from Bejsment