Uparte jelita
Uparte jelita
Zaparcia w dzisiejszym świecie są bardzo pospolitym schorzeniem. Częściej cierpią na nie kobiety niż mężczyźni. Jemy zbyt tłusto, nie ruszamy się, prowadzimy siedzący tryb życia, dostarczamy organizmowi śladowe ilości błonnika, stres, pijemy zbyt mało wody, jemy zbyt mało owoców i warzyw. Przyczyn zaparć jest wiele i nie powinno się tego problemu bagatelizować, gdyż czasami są sygnałem poważniejszych chorób.
Niedoczynność tarczycy
Tarczyca odpowiedzialna jest za kontrolę metabolizmu, więc kiedy jest mniej aktywna niż powinna spowalnia to również pracę jelit, a co za tym idzie, wydalanie. Czym dłużej kał przebywa w okrężnicy, tym więcej traci wody i staje się twardszy oraz bardziej bolesny podczas wydalania. Wystarczy zrobić test krwi, aby dowiedzieć się jak wygląda sprawa tarczycy u każdego z nas.
Depresja
Osoby chorujące na tę chorobę prowadzą mało aktywne życie, większość czasu spędzają w łóżku, nie dbają o prawidłową dietę. Mniej ruchu i błonnika, a więcej cukru, tłuszczu i węglowodanów może doprowadzić do rozregulowania systemu pokarmowego oraz układu wydalniczego.
Lekarstwa
Szczególnie leki przeciwbólowe, antydepresanty, leki na niestrawność, leki opioidowe (kodeina, morfina, heroina) mogą powodować zaparcia. W takich wypadkach należy powiadomić lekarza prowadzącego o zaszłych zmianach w wypróżnianiu.
Leki przeczyszczające
Często mają odwrotne działanie i doprowadzają do bolesnych skurczy żołądka oraz zaparć. Leki te powinno się brać tylko sporadycznie. Zbyt często rozleniwiają naszą okrężnicę doprowadzając do osłabienia mięśni i zaprzestania jej prawidłowej pracy. Jeśli czujesz, że masz zatwardzenie, pij dużo wody wraz z Metamucil zamiast połykać leki przeczyszczające.
IBS
Zespół Jelita Drażliwego charakteryzuje się bólami i wzdęciami brzucha, zaburzeniami rytmu wypróżnień. Niestety, nie ma sposobu na trwałe wyleczenie tej choroby.
Rak jelita grubego
Jednym z objawów raka są zaparcia. Jest to jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Jeśli zaparciom towarzyszy krwawienie z odbytu i ból w dolnej części brzucha zgłoś się natychmiast do lekarza.
Zapobiegaj zaparciom poprzez odpowiednią dietę i ruch
Jedz przynajmniej jedną porcję warzyw i owoców dziennie. Zaczynaj i kończ dzień szklanką wody z cytryną. Jedz suszone owoce, buraki, jabłka, winogrona, pieczywo pełnoziarniste. Nie zapominaj o probiotykach czyli pożytecznych bakteriach żyjących w naszym organizmie. Znajdziesz je w jogurcie, kefirze, kwaśnym mleku czy kapuście kiszonej. Pamiętaj, aby być codziennie aktywnym. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu to wybierz się chociaż na spacer oraz wykonaj kilka brzuszków, aby twój układ wydalnościowy zaskoczył na nowo.
Pelagia
Comments (0)