Urazy podczas aktywności fizycznej
Urazy podczas aktywności fizycznej
Powoli zaczynamy powracać do uprawiania sportów i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Po tak długim okresie nicnierobienia jest to bardzo ważne, by zadbać o nasze ciała i ich sprawność. Systematyczna aktywność poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie, podnosi odporność i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.
Oczywiście częściej na różne urazy narażone są osoby uprawiające aktywność fizyczną amatorsko i sporadycznie niż osoby uprawiające sport zawodowo. Niezależenie od tego, czy jesteśmy amatorami, czy profesjonalistami jesteśmy narażeni na różnego rodzaju skaleczenia, które bez zastosowania odpowiedniego leczenia mogą pozostawić brzydkie blizny, a czasem mogą być przyczyną stałych uszkodzeń.
● Stłuczenia – powstają na skutek upadku lub zderzenia z inną osobą lub przedmiotem, co często ma miejsce w grach zespołowych takich, jak piłka nożna, przy bieganiu i jeździe na rowerze lub rolkach. Aby zmniejszyć objawy stłuczenia, należy po urazie w dotkniętym miejscu przyłożyć zimny kompres, który zahamuje krwawienie i obrzęk. Jeżeli nie mamy gotowego żelowego okładu, kompres można zrobić z ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie. Miejsca stłuczeń można też smarować maścią zawierającą wyciąg z kasztanowca lub arnikę.
● Rany i skaleczenia – przy każdym rodzaju aktywności fizycznej jesteśmy na nie narażeni. Najlżejsze to otarcia naskórka, poważniejsze to głębokie rany cięte, tłuczone czy szarpane. Ranę przemywamy wodą, a następnie odkażamy i zabezpieczamy opatrunkiem lub plastrem. Rany głębokie wymagają oczywiście natychmiastowej fachowej pomocy medycznej. Proces gojenia się rany przebiega w kilku etapach. Najpierw jest faza zapalna i wtedy tworzy się strup, a końcowy proces to zabliźnianie. Miejsce z raną należy chronić przed dodatkowym mechanicznym uszkodzeniem, a także przed promieniowaniem UV. Po wygojeniu się rany dobrze jest zastosować lek na blizny zawierający kombinację wyciągu z cebuli, heparyny oraz alantoiny.
● Skręcenie stawu – objawem jest ograniczona ruchomość stawu z towarzyszącym bólem, nasilającym się przy próbie wykonania ruchu, obrzęk i krwawy wylew w uszkodzonym miejscu. Przy lekkim skręceniu zalecane są zimne okłady, ograniczenie ruchu danego stawu oraz usztywnienie stawu przy pomocy bandaża lub opaski elastycznej. Przy silnym skręceniu III stopnia z dużą niestabilnością stawu, stosuje się opatrunek gipsowy. W sportach kontaktowych, przy jeździe na deskorolce, rolkach dochodzi najczęściej do skręcenia stawu skokowego, kolanowego i nadgarstków.
● Zwichnięcie stawu – na skutek czynników zewnętrznych dochodzi do trwałego przesunięcia się względem siebie poszczególnych kości stawu z uszkodzeniem torebki i więzadeł stawowych. Często zwichnięcie stawu jest też połączone ze złamaniem w obrębie stawu. Objawem jest dotkliwy ból, silny obrzęk, zasinienie, często też odkształcenie i znacznie ograniczona ruchomość danego stawu. Najczęściej mamy do czynienia ze zwichnięciem stawu ramienia, stawu łokciowego, biodrowego, skokowego i kolanowego. Przy tym urazie konieczna jest pomoc specjalisty.
● Naciągnięcie i naderwanie mięśni – przy niewielkiej ilości rozerwanych włókien, najczęściej w miejscu połączenia mięśnia z tkanką łączną ścięgna, mamy do czynienia z naciągnięciem. Uszkodzenie większej partii włókien, to naderwanie mięśnia. Aby zmniejszyć ból należy stosować zimne okłady oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Aby zmniejszyć ryzyko urazu należy przede wszystkim realnie ocenić swoje możliwości i dostosować do nich stopień trudności aktywności fizycznej. Należy wcześniej wzmocnić te partie mięśni, które biorą największy czynny udział w uprawianiu danego sportu. Każda aktywność fizyczna powinna być także poprzedzona rozgrzewką. Podczas uprawiania sportu nie powinniśmy forsować organizmu, bo spowoduje to szybką kontuzję. Warto także zaopatrzyć się w podręczną apteczkę, w której koniecznie znajdą się środki dezynfekujące, preparaty przeciwzapalne i bakteriobójcze oraz bandaże elastyczne i plastry. Jeżeli dojdzie do kontuzji radzimy, by poczekać do jej kompletnego wyleczenia zanim znów wrócicie do aktywności fizycznej i uprawiania sportu.
CONCILIO
Comments (0)