W blasku gwiazd „Pod Niebem Paryża”
W blasku gwiazd „Pod Niebem Paryża”
Głównymi bohaterami Wielkiej Gali Karnawałowej PaSO (Copernicus, sobota, 18 stycznia) będą artyści pod każdym względem wyjątkowi: Jacek Wójcicki i Monika Węgiel. Wyjątkowość ich sztuki prawdopodobnie tłumaczy fakt, że oboje są zawodowymi aktorami, których najpełniejszą formą osobistej artystycznej wypowiedzi stał się śpiew.
JACEK WÓJCICKI
„Jacek na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć jak występuje! Podziwiajcie! Zaproście do domu!” Tak zapowiadał go w „Piwnicy pod Baranami” legendarny założyciel i wieloletni dyrektor kabaretu, Piotr Skrzynecki.
Od tamtych lat nic się nie zmieniło. Jacek – aktor (absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej), wokalista – jest nadal tak samo demoniczny i rozmiłowany w kontrastach: w tym co komiczne, i w tym co liryczne. Dziś tak samo jak wtedy, gdy debiutował w Piwnicy, warto go słuchać i podziwiać. Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, m.in. z Grażyną Brodzińską, Małgorzatą Walewską czy Beatą Rybotycką, z którą stworzyli własny recital. Bierze udział w wyjątkowych projektach, jak „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy oratorium „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza (pamiętne wykonanie w Orchestra Hall at Symphony Center w Chicago z Paderewski Symphony Orchestra, w 2007 roku). Jako aktora widzieliśmy go w takich filmach jak „Lista Schindlera” S. Spielberga, „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicz, serialach „Dzieci z Doliny Młynów” i „Urwisy z Doliny Młynów” oraz programach TV m.in. w „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, galach Zbigniewa Górnego itd. Stworzył też niezapomnianą postać Pana Tenorka – bohatera programów dziecięcych TVP.
Jacek Wójcicki często spotyka się z dowodami uznania i gratulacjami widzów. Zdarzyło się we Wrocławiu, że widzowie, dla których zabrakło biletów, wyłamali drzwi wejściowe. Byli tam też śmiałkowie, którzy ryzykowali przemieszczanie się po dachu, żeby tylko zobaczyć i usłyszeć go śpiewającego. W Łodzi i w Krakowie doczekał się fanklubów. Dostaje mnóstwo listów, kwiaty, niekiedy też czekoladki, maskotki, zdjęcia. Bardzo lubiany wśród kolegów, którzy wybaczają mu nawet fakt, że podczas koncertowych podróży zamęcza ich słuchaniem w nieskończoność ABBY, do której ma po prostu nieukrywaną słabość.
O Artyście
Zygmunt Konieczny: „Łączy w sobie dwa talenty wokalne: piosenkarski i śpiewaczy. Bałem się, że przez ścianę wciąż będę słyszał jego: do mi sol mi, co zawodowi śpiewacy czynią przez całe życie. Okazało się, że Jacek to samorodny talent i w ogóle nie musi ćwiczyć. Śpiewanie ma w genach.”
Jan Kanty Pawluśkiewicz: „Jacek Wójcicki jest wokalnym zjawiskiem. Od wielu lat robi zasłużoną furorę. O wybitnym aktorze dramatycznym mówi się, że potrafiłby zagrać nawet krzesło. Jacek potrafi zaśpiewać nawet tańczący stolik. Bardzo go cenię.”
Piotr Skrzynecki: „To natchniony artysta i niepowtarzalny talent. Idealnie pasuje do Piwnicy pod Baranami, gdzie wszystkich bawi, nawet najbardziej banalnym repertuarem”
MONIKA WĘGIEL
Pierwsze wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Śpiewanej we Wrocławiu dostała mając zaledwie 12 lat. Kilka lat później, jeszcze przed maturą, miała już 20 nagród oraz własne recitale na przeglądach i konkursach w całej Polsce.
Sztuki wokalnej uczyła się we Wrocławskiej Akademii Piosenki prowadzonej przez Jerzego Satanowskiego i Grażynę Łobaszewską. Wybrała jednak studia w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Aktualnie jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Współpracuje także z innymi teatrami w Polsce. W 2010 r zachwyciła rolą Edith Piaf w spektaklu “Edith i Marlene” wystawianym przez Nowy Teatr w Słupsku, w 2011 w tym samym teatrze zagrała główną rolę w musicalu “Cabaret” zbierając ponownie zachwyty krytyków i publiczności. Można ją zobaczyć obecnie w dwóch, bardzo różnych muzycznie spektaklach Teatru Współczesnego w Warszawie: „Moulin Noir” i „To idzie młodość”. Równolegle z karierą aktorską, z ogromną pasją rozwija swój talent estradowy. Występuje w licznych koncertach, często z orkiestrami, m.in. w Filharmonii Narodowej, na festiwalach, w koncertach galowych. W recitalu “Triumf życia i miłości” zachwyca wspaniałymi interpretacjami największych przebojów Edith Piaf, Jacquesa Brela, Ewy Demarczyk i Czesława Niemena, zdobywając uznanie krytyków i entuzjazm widzów.
Monika Węgiel: „Jestem aktorką, i śpiewając piosenki, które wszyscy znają, powinnam znaleźć im nową interpretację. Tylko wtedy mogę mówić o swojej twórczości. (…) Bywa, że śpiewam i mam wrażenie, że coś, co trwa 3 minuty, dzieje się w jakimś innym wymiarze czasu. To jest jak przejście w inny stan świadomości, w inną rzeczywistość. To co czuję śpiewając, to jedno. Ale drugie, to to, co czują i jak reagują ludzie, jak są skupieni. Wtedy wytwarza się między nami jakaś niesamowita więź.”
Wielka Gala Karnawałowa Paderewski Symphony Orchestra i Copernicus Center
18 stycznia 2020, 7pm, Copernicus Center
Informacja i bilety:
Paderewski Symphony Orchestra – Biuro: 5844 N. Milwaukee Ave. #201 Tel. 773 467 9000 Księgarnia D&Z, biura Polamer (Harlem i Rand Rd,), biura DOMA
W internecie: copernicuscenter.org, bilety.com, pasochicago.org