W karnawale same bale
W karnawale same bale
Karnawał zaczyna się w Święto Trzech Króli, a kończy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Święta Wielkanocne.
Dawniej karnawał był okresem, w którym żegnano się z potrawami mięsnymi – włoskie carnevale znaczyło dosłownie „żegnać mięso”. Karnawał wywodził się też z ludowych kultów – agrarnych i płodności. W tym okresie ludność wiejska uczestniczyła w różnorodnych obrzędach, które miały zapewnić urodzaj i obfite plony. Dziś czas karnawału to synonim szalonej, radosnej zabawy, często w wyszukanych kostiumach.
▸ RIO DE JANEIRO, BRAZYLIA
Karnawał w Rio reprezentuje wyjątkowe układy taneczne, zachwyca barwnymi strojami i rozpoczyna się w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową i wbrew pozorom nie trwa długo, bo tylko 5 dni. Największą atrakcją są oczywiście wielobarwne parady szkół samby, które zjeżdżają do Rio z całej Brazylii, nie tylko aby brać udział w zabawie, ale także aby zdobyć tytuł najlepszej szkoły. Na początku korowodu tańczy porta-bandeira, czyli tancerka, która ma przykuć uwagę sędziów i widzów. Przy tancerce stoi mężczyzna (metre-sala), który ma ją chronić przed nieuczciwą konkurencją. Tancerze występują na specjalnych platformach zwanych sambodromami i prezentują wyjątkowe układy taneczne, zachwycają barwnymi skąpymi strojami wyszywanymi błyszczącymi cekinami, nakryciami głowy z piór i błyszczących kamieni oraz odważnymi makijażami. Każdego roku karnawał w Rio przyciąga uwagę turystów z całego świata. Szacuje się, że jest ich nawet kilka milionów!
▸ WŁOCHY, WENECJA
Zabawa zaczyna się na około 10 dni przed Środą Popielcową. Inauguruje ją tzw. “lot anioła”, podczas którego piękna akrobatka wykonuje nad Placem św. Marka widowiskowy pokaz na specjalnych stalowych linach. Według opinii karnawał w Wenecji jest jedną z najpiękniejszych imprez w Europie. Jego znakiem rozpoznawczym są wspaniałe maski wytwarzane w luksusowych warsztatach rzemieślniczych parających się tym procederem od pokoleń. Cechuje je misterność wykonania oraz nawiązania do tradycyjnych postaci karnawału, czyli postaci z przedstawień commedia dell’arte. Co roku karnawał ma inny motyw. Kulminacyjnym momentem karnawału weneckiego jest bal na Placu św. Marka połączony z konkursem na najpiękniejszą maskę i pokazem sztucznych ogni.
▸ VALLETA, MALTA
Na 5 dni przed Środą Popielcową rozpoczyna się karnawał na Malcie. Atrakcją są barwne uliczne parady mieszkańców i turystów. Wszyscy przebierają się wówczas w najdziwniejsze stroje, miasto rozbrzmiewa muzyką i radosnym śmiechem. Organizowane są pikniki, festiwale i festyny. Świętowanie z ulic przenosi się często do przydrożnych knajpek i pubów. Ale są też odstępstwa do tej radosnej tradycji. W miejscowości Nadur na wyspie Gozo, mieszkańcy zamiast kolorowych i wesołych strojów przebierają się w makabryczne kostiumy w stylu Halloween.
▸ TENERYFA, HISZPANIA
Impreza przypomina karnawał w Rio i jest równie widowiskowa. Odbywa się tuż przed Środą Popielcową, a obchodom towarzyszą nie tylko tańce i bale, ale też wyjątkowe parady. Uliczna część karnawału na Teneryfie trwa 10 dni. Świętowanie na ulicach rozpoczyna parada zwana Cabalgata Anunciadora. Przemarsz barwnych zespołów tanecznych i przejazd udekorowanych platform to atrakcje karnawału, na które zjeżdżają się turyści z całego świata. Kulminacją tej części karnawału jest pokaz fajerwerków i zabawa do samego rana. W trakcie imprezy odbywa się konkurs na Królową Karnawału i wybory Miss Drag Queen. Na zakończenie organizowany jest pogrzeb sardynki. Wykonana z papieru kilkumetrowa sardynka w asyście żałobnic – kobiet i mężczyzn w spódniczkach i kabaretkach odprowadzana jest na brzeg oceanu. Zwyczaj ten ma podobny wydźwięk jak nasze topienie marzanny czy żegnanie zimy, wyganianie złych mocy, witanie wiosny i nowego życia.
▸ NICEA, FRANCJA
Karnawał na Lazurowym Wybrzeżu trwa około 2 tygodnie. Jeżeli ktoś chce wziąć w nim udział za darmo musi się przebrać, jeżeli nie zrobi tego będzie musiał zapłacić za bilet. Oprócz barwnych korowodów największymi atrakcjami są Bitwa Kwiatowa i Parada Światła. Bitwa Kwiatowa to po prostu parada niezwykłych pojazdów i platform, z których tłum obrzucany jest świeżymi kwiatami. Podczas jednej takiej imprezy wykorzystuje się nawet 100 tys. sztuk świeżych kwiatów. Parada Światła stanowi kulminacyjny punkt całego karnawału. Odbywa się na Placu Massena. Podczas Parady przed publicznością występują nie tylko lokalni artyści i tancerze, ale także specjalnie skonstruowane na tę okazję kukły. W trakcie Parady w powietrze wystrzeliwana jest ogromna ilość (około 20 ton) kolorowego konfetti.
▸ VERACRUZ, MEKSYK
Meksykański karnawał zaczyna się na 9 dni przed Środą Popielcową. Na ulice wyjeżdżają przeróżne pojazdy, samochody, traktory itp. bogato udekorowane, które wiozą tancerzy ubranych w wielobarwne stroje. Karnawał w Meksyku ma bardzo etniczny, a wręcz swojski charakter. Wszyscy bawią się przy lokalnej muzyce, serwowane są tradycyjne specjały kuchni i panuje rodzinna atmosfera.
▸ NOWY ORLEAN, USA
Mardi Gras, czyli “tłusty wtorek” wywodzący się z tradycji francuskiej to najhuczniejsze obchody karnawału w Stanach Zjednoczonych. Wielotygodniowe obchody karnawału to tradycyjne kolory fioletowy, złoty i zielony, koraliki, które ubierają uczestnicy zabawy, kokardy i ciasto King Cake, w którym schowana jest figurka dzieciątka Jezus. Ten, kto natknie się na figurkę zostaje Królem Dnia. Spoczywa na nim obowiązek dostarczenia ciasta na kolejną imprezę. Centralnym punktem obchodów Mardi Gras są parady uliczne. Uczestniczą w nich szkoły, uczelnie i stowarzyszenia, które konkurują na najbardziej imponującą platformę. Przychylność kupują sobie obrzucaniem publiczności różnymi gadżetami, przede wszystkim koralikami. Najciekawsze imprezy odbywają się oczywiście wzdłuż Bourbon Street.
POPELINA
Comments (0)