W pigułce: Czym jest life coaching?
W pigułce: Czym jest life coaching?
Wiele osób myśli o innym, lepszym życiu, snując wizje jak powinno ono wyglądać. Trudno im jednak przejść z etapu planowania do realizacji. Czują się uwięzieni pomiędzy pragnieniami, a szarą rzeczywistością.
Nie potrafią się przebić przez ograniczenia i schematy wyniesione z domu lub środowiska. Odczuwają swój potencjał, ale nie wiedzą jaki i jak go wykorzystać. Problem ten może dotyczyć różnych aspektów życia: kariery zawodowej, relacji partnerskiej, czy poczucia osobistej satysfakcji z życia. Odpowiedzią na tego typu dylematy może być coaching.
Coaching jest formą pomocy dla osób, które chcą się skupić na poprawie swojego funkcjonowania. Ta forma wsparcia skupia się na zarządzaniu zasobami tj. motywacją, umiejętnościami przekonania i potencjale, którym dysponuje klient. Istnieje wiele rodzajów coachingu: zawodowy, personalny, finansowy, biznesowy. Wszystkie wyżej wymienione rodzaje mieści w sobie life coaching, bo przecież człowiek jest całością i wszystkie sfery życia są ze sobą powiązane.
Life coaching opiera się na założeniu, że w każdym z nas jest potencjał, drzemią nieograniczone możliwości. Trzeba przy tym pamiętać, że dążenie do zmian jest procesem złożonym i każdy z nas ma inne potrzeby i osobiste ograniczenia. Zadaniem coacha jest odkrycie indywidualnych predyspozycji i umiejętności.
Wśród problemów, z którymi warto się zwrócić do life coacha można wymienić: poczucie stagnacji, odnalezienie celów życiowych, brak poczucia własnej wartości, nieumiejętność stawiania granic, zamartwianie się, a także zmiany w funkcjonowaniu relacji partnerskich. W praktyce ta forma pomocy polega na serii rozmów, w czasie których klient konfrontuje się ze swoimi potrzebami, co pozwala mu określić indywidualne cele i przy pomocy coacha wspólnie ustalany jest plan ich osiągnięcia. Coaching jest bardzo mocno nastawiony na rezultaty i stosowanie skutecznych narzędzi. Ważne jest, aby jak najbardziej wykorzystać potencjał klienta. W coaching analizuje się jedynie sytuację obecną i możliwe drogi rozwoju i zmiany. Coach pomaga klientowi w analizowaniu trudności i zmiany podejścia, a także motywuje do działania. Dobry coach powinien być w stanie pomóc uzyskać klientowi jasność myślenia i zdefiniować realne problemy. Powinien być ekspertem w słuchaniu, aby móc zadać odpowiednie pytania lub kwestionować sprzeczności w wypowiedzi. Powinien zwracać uwagę, jeśli założone cele nie są realizowane. A co najważniejsze może odgrywać bardzo wspierającą rolę poprzez słuchanie bez osądu i opinii, dzięki czemu może zadawać pytania, których wcześniej nikt z otoczenia klienta nie odważył się zadać.
Obecnie life coaching jest z jednej strony bardzo popularny, z drugiej, krąży o nim wiele negatywnych opinii. Dzieje się tak, ponieważ często jest kojarzony z uniwersalnymi, niemożliwymi do osiągniecia receptami na sukces, a także frazesami o sile pozytywnego myślenia i możliwości dokonania praktycznie wszystkiego, jeśli tylko znajdzie się chęci. Takie założenia są nierealne. Coaching to w największej mierze ciężka praca klienta nad jego ograniczeniami. Często może stwarzać bardzo stresujące sytuacje, ponieważ wymaga od klienta wychodzenia poza swoją strefę komfortu w procesie dokonywania zmian.
Warto dodać, że praca z coachem jest dla osób zdrowych, bez problemów o podłożu psychologicznym. Zaburzenia nastroju, problemy adaptacyjne czy inne objawy o podłożu psychicznym należy skonsultować z psychologiem lub coachem, który ma wykształcenie psychologiczne, psychoterapeutyczne. Warto już przy konsultacji telefonicznej zapytać coacha o jego kwalifikacje, aby mieć pewność profesjonalnej pomocy.
Agnieszka Samul, M. Ed.
Psychoterapeutka/Certyfikowany Life Coach w Wielokulturowym Centrum Psychologicznym Angeliki Danek
6650 N. Northwest Hwy, Ste. 215, Chicago, IL 60631
Tel. (773) 313-3757/ wwww.ambh.org
Comments (0)