W trosce o zdrowie jelit
W trosce o zdrowie jelit
Jelita, które zbudowane są z około 100 milionów neuronów nazywane są często drugim mózgiem, ponieważ ich funkcją nie jest tylko trawienie, ale także uczestniczenie w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Dlatego też utrzymanie ich w dobrej kondycji ma także wpływ na jakość naszego życia.
Trawienie jest jednym z podstawowych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Celem jego jest pozyskanie energii niezbędnej do funkcjonowania ciała. Proces ten rozpoczyna się od pierwszego kęsu i przeżuwania pokarmu. W jamie ustnej ślina wspomaga trawienie węglowodanów, następnie kwas solny w żołądku rozkłada głównie białka oraz cukry, na koniec żółć w jelitach rozkłada spożyte tłuszcze. Tak w skrócie można przedstawić proces trawienia pożywienia.
Oczywiście nie wszystkie pokarmy trawimy w takim samym czasie. Długość tego procesu uzależniona jest od wielu czynników: wieku, sprawności wydzielania enzymów trawiennych, czasu gryzienia, składu spożywanych potraw czy flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Dla przykładu wodę trawimy około 1 godz., kawę z mlekiem 1.5 godz., drób 2-3 godz., jarzyny 2-3 godz., pieczywo 3-4 godz., cielęcinę, wołowinę czy kotlet schabowy 3-4 godz., warzywa strączkowe 4-5 godz., inne mięsa 5-6 godz., dania wysoko przetworzone (np. gotowe zupki z makaronem) nawet do 24 godz.
Oczywiście idealnym wyjściem byłoby spożywanie tylko produktów łatwostrawnych i niepowodujących przykrych objawów, ale jak dobrze wiemy jest to niemożliwe. Często jemy w pośpiechu, więc lista przykrych objawów związanych z problemami trawiennymi jest długa. Typowe z nich to:
● po przejedzeniu lub zjedzeniu pokarmów przetworzonych, które znikają samoistnie lub po zastosowaniu leków i ziół: zmęczenie, nieprzyjemne uczucie zalegania pokarmu w żołądku, ból lub pieczenie w nadbrzuszu, uczucie ciężkości.
● poważniejsze objawy wymagające zastosowania silniejszych leków lub terapii: ból brzucha, zgaga, puste odbijanie, gazy, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, bóle głowy, odwodnienie, hemoroidy, wrzody i inne choroby, rozdrażnienie i osłabienie.
Aby zapobiec problemom z trawieniem warto więc zastosować kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów:
Zdrowa dieta – dietetycy radzą, aby spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie w odstępach co 3-4 godziny. Jednym z największych błędów jest głodzenie się w ciągu dnia, a objadanie przed snem. W codziennym menu powinno znaleźć się naturalne źródło błonnika, bakterii probiotycznych oraz kiszonki. Dla zdrowia jelit warto ograniczyć spożywanie smażonych potraw, zbyt przetworzonych i ciężkostrawnych.
Nawadnianie – picie od 1,5 do 2 litrów wody pozwala lekko oszukać uczucie głodu oraz zapobiega zaparciom. Dodatkowymi zaletami jest pozbycie się z organizmu toksyn i usprawnienie pracy ośrodkowego układu nerwowego.
Systematyczna aktywność fizyczna – eksperci zalecają umiarkowany wysiłek fizyczny 2-3 razy w tygodniu. Rodzaj ruchu dobrze jest dopasować do własnych upodobań. Ulubiona forma ruchu usprawnia perystaltykę jelit, pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów i zmniejsza poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Suplementacja – odpowiednie wsparcie pracy jelit można uzyskać dzięki ziołom oraz odpowiednim sprawdzonym preparatom.
Bagatelizowanie objawów zaburzeń trawienia znacznie zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. W sytuacji, gdy stan utrzymuje się latami, rośnie również prawdopodobieństwo poważnego zatrucia organizmu, a nawet niektórych chorób nowotworowych, w tym jelita grubego, dlatego warto zadbać o prawidłową pracę jelit.
CONCILIO
Comments (0)