Walcz z demencją
Walcz z demencją
Osoby starsze to prawdziwa skarbnica mądrości i zabawnych anegdot. Kiedy więc demencja pozbawia starszych ludzi pamięci, języka i w ostateczności osobowości, jest to niepowetowana strata nie tylko dla nich, ale także i dla nas.
Na chorobę Alzheimera cierpi około 4,5 miliona Amerykanów, oblicza się, że do roku 2050 liczba chorych sięgnie 20 milionów. Na demencję nie opracowano jeszcze żadnego leku. Głównym czynnikiem ryzyka jest postępujący wiek i rodzinna historia choroby. Jednakże coraz więcej jest dowodów na to, że zdrowszy styl życia i zbilansowana dieta pomagają zachować sprawność umysłową na wiele lat.
Łam głowę
Nie pozwól swoim szarym komórkom wyblaknąć. Aktywność umysłowa wzmacnia komórki mózgu i połączenia nerwowe, a nawet wspomaga powstawanie nowych. Ćwiczenia umysłowe prowadzone przez całe życie pozwalają zmniejszyć ryzyko demencji aż o połowę. Czytanie, pisanie, rozwiązywanie krzyżówek stymulują pozytywne zmiany w hipokampie, części mózgu niszczonej przez demencję. Nauka języka obcego także ma dobroczynne efekty. Występowanie demencji wśród osób dwujęzycznych zaczyna się średnio o 4 lata później niż wśród osób, które nie znają obcego języka. Nigdy nie jest za późno, by zacząć ćwiczyć szare komórki.
Nie zrywaj kontaktów
Szeroka siatka znajomych i rodziny także obniża ryzyko wystąpienia demencji. Aktywność towarzyska obniża poczucie depresji i redukuje poziom stresu, co pozwala utrzymać połączenia nerwowe między komórkami mózgu. Wolontariat, członkostwo w klubie, podróżowanie mogą dodać nawet 4 lata życia.
Wskocz na bieżnię
Jednym z najlepszych sposobów pielęgnacji mózgu jest zadbanie o kondycję serca. Ćwiczenia aerobowe zwiększają ilość przyjmowanego tlenu, co ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie szarych komórek. Żwawy, półgodzinny spacer, jazda na rowerze, pływanie i taniec uprawiane każdego dnia usprawniają dopływ krwi do mózgu i stymulują wzrost nowych komórek. Taka aktywność pozwala nie tylko zmniejszyć ryzyko demencji, lecz także spowalnia jej rozwój u osób już dotkniętych otępieniem.
Karm swój umysł
Jedno jabłko dziennie może uchronić przed chorobą Alzheimera. Jabłka i sok jabłkowy, w połączeniu ze zbilansowaną dietą, chronią przed uszkodzeniem komórek mającym związek z utratą pamięci. Świeże jabłka zawierają duże ilości kwercetyny, przeciwutleniacza, który pomaga chronić komórki mózgu przed uszkodzeniem degeneracyjnym związanym z chorobą Alzheimera. Produkty bogate w kwas foliowy, wspomagane spożywaniem suplementów, również pomagają zapobiegać demencji. Kwas foliowy znajduje się w szpinaku, roślinach strączkowych, groszku zielonym, wzbogaconych płatkach śniadaniowych, produktach ziarnistych i w niektórych owocach i warzywach.
Z upływem lat każdy z nas może zacząć doświadczać pogorszenia pamięci. Jednakże działania zapobiegawcze podjęte już dziś pomogą pozostać sprawnym umysłowo na długie lata.
Oprac. ms