Warzywa w kolorze jesieni
Warzywa w kolorze jesieni
Jesień to nie tylko barwne kolory, ale też sezon warzyw bogatych w składniki odżywcze.
Dynia
Zawiera duże ilości błonnika i witaminę A, która korzystnie wpływa na naszą skórę i oczy. Zupa z dyni i curry to idealna równowaga smaku słodkiego i pikantnego. Jeśli użyjesz oleju kokosowego i mleka kokosowego zamiast masła i śmietanki, zróżnicujesz i wzbogacisz smak.
Buraki
Są jadalne od zielonych liści po korzeń. Liście zawierają żelazo, białko, witaminy i kwas foliowy i w przeciwieństwie do buraków ćwikłowych nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Liście boćwiny w smaku są podobne do szpinaku, można jeść na surowo w sałatkach, smażyć, dusić lub blanszować. Korzeń zawiera witaminy A, z grupy B, C, kwas foliowy, fluor, wapń, żelazo, potas, magnez, bor, cynk. Najzdrowszy jest na surowo, ponieważ podczas gotowania traci cenne wartości odżywcze, więcej walorów zachowuje po upieczeniu. Burak wspomaga odporność i chroni przed infekcjami. Cenny jest sok wyciskany z buraka bogaty w betainę, która działa przeciwbakteryjnie i obniża poziom homocysteiny, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo zapadnięcia na miażdżycę.
Słodkie ziemniaki
Nazwane też batatami są dobrym źródłem flawonoidów, a także błonnika. Można z nich zrobić frytki, puree, zapiekanki, zupy, ciasta i desery. Ze względu na słodki smak pasuje do nich tymianek, czosnek, cynamon, gałka muszkatołowa. Na przykład można przygotować z nich śniadanie, pokrojone w kostkę posypać kminkiem i kolendrą, upiec w piekarniku na złoty kolor, podawać z jajkiem i pokrojonym awokado.
Jarmuż
To moc odżywcza, zawiera witaminy A, C i K, a także mangan. Nadaje się do smoothies, smażenia, zup, sałatek. Można przygotować z niego sałatkę, po usunięciu twardych łodyg, liście pokroić w cienkie paski, dodać marchewkę lub jabłka. Plusem jest to, że można sałatkę wykonać wcześniej i liście będą delikatne i pyszne, a nie zwiędłe.
Pasternak
To kuzyn marchewki, ma ten sam kształt ale biały miąższ i jest słodszy od pietruszki. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, jest bogaty w błonnik, witaminę C i kwas foliowy. Ma działanie uspokajające, pobudza trawienie, reguluje krążenie, działa moczopędnie. Można go gotować lub spożywać na surowo w surówkach. Idealnie nadaje się do zup, gulaszu, potrawek, warzywnego pasztetu, ciast lub zamiast puree ziemniaczanego. Podobnie jak z ziemniaków można zrobić placki ze startego warzywa.
Barb