Wielka porażka Putina
Wielka porażka Putina
Obalenie reżimu Baszszara al-Assada stało się jedną z najpoważniejszych porażek geopolitycznych dla Władimira Putina podczas jego rządów w Rosji. Jak zauważa „The New York Times”, ofensywa syryjskiej opozycji zepchnęła Rosję z pozycji „twórcy królów” do roli biernego obserwatora.
Eksperci wskazują, że klęska Moskwy w Syrii była możliwa głównie z powodu zaangażowania rosyjskich sił w wojnę z Ukrainą.
Kluczowym pytaniem pozostaje, czy Rosja zdoła porozumieć się z nowym syryjskim rządem w sprawie utrzymania swoich strategicznych baz – morskiej w Tartusie i lotniczej w Khmeimim. Anton Mardasow, rosyjski analityk, wyraża wątpliwości, zauważając, że w przeszłości Moskwa wykorzystywała te obiekty do ataków na siły opozycji, co może utrudnić negocjacje.
Geopolityczna porażka Rosji
Eugene Rumer, dyrektor Programu Rosja i Eurazja w Carnegie Endowment for International Peace, określił sukces syryjskich rebeliantów jako „część kosztów, jakie Kreml ponosi za wojnę na Ukrainie”.
– Syria była dla Rosji jedynym realnym przyczółkiem na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Śródziemnego. Jaką wartość ma Rosja jako partner, jeśli nie potrafi ochronić swojego najdłużej wspieranego sojusznika w tym regionie przed zbrojnymi grupami? To nie tylko operacyjna klęska, ale również poważny cios dyplomatyczny i reputacyjny – ocenił Rumer.
Dodatkowo, według jednego z amerykańskich urzędników, Rosja wycofała wiele swoich samolotów z Syrii, by skierować je na front ukraiński. Z kolei rosyjska flota z Morza Czarnego nie mogła dotrzeć na Morze Śródziemne z powodu zamknięcia cieśnin przez Turcję na początku pełnoskalowej inwazji.
Mardasow zauważył także, że Syria była dla Rosji „kurortem” wojskowym i miejscem zsyłki dla generałów. Po buncie Jewgienija Prigożyna zakończyła się również działalność Grupy Wagnera w tym kraju.
Upadek Assada
W niedzielę syryjscy rebelianci ogłosili zdobycie Damaszku oraz obalenie Baszszara al-Assada, który przez 24 lata rządził krajem. To kolejny rozdział trwającej od 2011 roku wojny domowej, w której Assada wspierały Rosja, Iran oraz libański Hezbollah finansowany przez Teheran.
Comments (0)