Wielkanoc na świecie
Wielkanoc na świecie
Wielkanoc to jedno z najradośniejszych świąt. Niestety, w tym roku nie będzie nam dane świętować w gronie rodzinnym czy ze znajomymi. W związku z koronawirusem powinno unikać się spotkań i zgromadzeń. Postarajmy się zachować ostrożność i mimo wszystko spędzić ten świąteczny czas w radosny sposób.
My zabieramy was na wycieczkę w różne miejsca świata, aby zaprezentować wam ciekawe wielkanocne tradycje. Okazuje się, że zwyczaje te różnią się w zależności od zakątka na świecie. Niektóre z nich mogą nam się wydać dziwne, jednak co kraj to obyczaj.
▸ Polska
Tradycje wielkanocne w Polsce są nam raczej znane. W tradycji chrześcijańskiej obchodzimy tzw. Triduum Paschalne, w skład którego wchodzi Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W tym czasie przygotowujemy się do zmartwychwstania Jezusa. W wielu domach trwa wielkie sprzątanie, gotowanie i pieczenie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego postu. W Wielką Sobotę udajemy się do kościoła z koszyczkiem, aby poświęcić jedzenie. Dzieci malują pisanki. Znaną tradycją jest także śmigus-dyngus obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny. To tak po krótce o zwyczajach w Polsce.
▸ Stany Zjednoczone
Wielkanoc w USA ogranicza się tylko do niedzieli. Wówczas Amerykanie spotykają się na uroczystym rodzinnym obiedzie. Najwięcej radości w tym dniu mają dzieci, które szukają schowanych przez Easter Bunny czekoladowych jajek z niespodziankami. W wielu domach pojawia się zajączek, który przynosi prezenty. Dużym uznaniem cieszy się także konkurs na najciekawszy kapelusz – Easter Bonnet.
▸ Meksyk
Semana Santa, czyli Święty Tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, kiedy to Meksykanie święcą palmy. W Wielki Piątek ulicami wielu miast przechodzi droga krzyżowa, podczas której odtwarzane są sceny męki i ukrzyżowania Jezusa. Niedziela Wielkanocna to wielkie święto w Meksyku. W tym dniu wszyscy hucznie świętują, nawet z udziałem fajerwerków. Ale na tym nie koniec. Przez kolejny tydzień obchodzony jest tzw. Tydzień Paschalny, podczas którego nikt nie pracuje, a dzieci nie chodzą do szkoły.
▸ Irlandia
W Wielką Sobotę w wielu miastach odbywa się pochód, któremu przewodzi lokalny rzeźnik. Niesie on zawieszonego na kiju śledzia, którego mieszkańcy biją kijami, pałkami i czym popadnie. Śledź ten symbolizuje post, a swój żywot kończy w rzece. Następnie rzeźnik nakłada na ten sam kij udekorowany kwiatami barani udziec, który ma zwiastować czas ucztowania.
▸ Czechy
Malowanie pisanek to tradycja piątkowa u Czechów. Najwięcej pracy mają cukiernicy, którzy wypiekają biszkoptowe baranki, które obowiązkowo muszą znaleźć się na wielkanocnym stole. Wielkanoc to czas zadumy, za to w poniedziałek zaczyna się prawdziwa zabawa, zwłaszcza dla młodzieży. W tym dniu chłopcy odwiedzają młode dziewczyny, aby polać je wodą lub smagają je pomlazkami, czyli młodymi wierzbowymi gałązkami splecionymi w warkocz. Domownicy częstują ich pisankami, słodyczami i palenką, czyli wódką pędzoną ze śliwek lub moreli.
▸ Armenia
Świątecznym zwyczajem jest wypiekanie chleba zwanego cheorek. Ormianie wierzą bowiem, że gdy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie chleb, który został zabarwiony na czerwono przez krew Zbawiciela.
▸ Rosja
Pascha, bo tak nazywa się Wielkanoc w Rosji obchodzona jest nieco później niż u katolików. Obchody zbliżone są do naszych katolickich tradycji. Rosjanie święcą pokarmy – głównie jajka, baby i paschę, którą przygotowuje się z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. Msza wielkanocna z soboty na niedzielę trwa kilka godzin, a po jej zakończeniu wierni pozdrawiają się słowami Christos woskresie, czyli Chrystus zmartwychwstał i trzykrotnie całują się w policzek. W Poniedziałek Wielkanocny w cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma i jest to bardzo ważna uroczystość. Krzyżmo składa się z około 50 olejków i wonnych ziół.
▸ Afryka
Z okazji Wielkanocy w Afryce kościoły i domy modlitwy są dekorowane ozdobami zwanymi “vitenge” i “kanga”. Dekoracje te, tworzone na kształt motyli, wykonywane są z kwiatów i liści bananowca. Mieszkańcy Afryki śpiewają międzynarodowe chrześcijańskie hymny, jednak uzupełniają je o elementy własnej kultury. Dlatego też śpiewom i modlitwom często towarzyszy bicie bębnów. Kobiety wykonują też tzw. “kigelegele”, czyli głośne okrzyki w wysokich rejestrach.