Wielkopostne potrawy
Wielkopostne potrawy
Okres Wielkiego Postu rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy przed liturgią sprawowaną w Wielki Czwartek. Według nauki Kościoła okres Wielkiego Postu jest czasem nawrócenia i wzmożonej pobożności. Ma on przygotować wiernych do uczestnictwa w święcie Zmartwychwstania Pańskiego.
W Polsce, nasi przodkowie bardzo gorliwie wypełniali zalecenia wielkopostne odnoszące się do spożywania posiłków. Na sześć tygodni ze stołów znikało nie tylko mięso i tłuszcze zwierzęce, ale nawet cukier i nabiał. Zapytacie co jedzono? Przede wszystkim ziemniaki, kapustę w wersji surowej i kiszonej, suszone owoce, chleb, śledzie i gotowaną brukiew. Najpopularniejszą zupą wielkopostną był oczywiście żurek przygotowywany na zakwasie sporządzanym z mąki żytniej razowej. A co je się w okresie Wielkiego Postu na świecie?
Meksyk
Tradycyjnie nie je się mięsa w piątki wielkopostne, zamiast tego na stołach królują wszelkiego rodzaju owoce morza. Smakowitą wersją są oczywiście popularne w krajach Ameryki Południowej pierożki empanada nadziewane krewetkami przygotowanymi z cebulą, pomidorami, czosnkiem, słodką papryką, kminkiem i natką pietruszki. Oczywiście jeżeli ktoś nie jest fanem krewetek może przygotować farsz z dowolnym nadzieniem z owoców morza. Inną popularną potrawą, a raczej deserem jedzonym po zakończeniu karnawału jest capirotada, czyli meksykańska wersja puddingu chlebowego. Według tradycji składniki składające się na tą potrawę mają reprezentować cierpienie Chrystusa na krzyżu. Chleb jest symbolem ciała Chrystusa, syrop jest jego krwią, goździki są gwoździami na krzyżu, laski cynamonu symbolizują drewniany krzyż, a stopiony ser oznacza Święty Całun.
Grecja
Wprawdzie ortodoksyjni Grecy świętują Wielki Post w innym czasie, ale jego znaczenie jest takie samo, to znaczy powstrzymanie się od jedzenia mięsa, nabiału, ryb ze szkieletami (backbone) i oliwy z oliwek. Grecy mają także specjalne przepisy na różne dni postu, ale wśród nich najpopularniejsze to bobota – chleb kukurydziany, znany również jako chleb chłopski, który można jeść w dowolnym dniu Wielkiego Postu. Nie zawiera nabiału ani jajek, ale nadal jest smaczny. Do przygotowania potrzebnych jest tylko kilka składników: cornmeal, proszek do pieczenia lub soda, cukier, sok z pomarańczy, olej z kukurydzy i woda. Poza chlebem kukurydzianym u ortodoksyjnych Greków w Wielkim Poście serwowane są loukoumades, czyli miodowe ptysie. Wyglądem przypominają raczej nasz groszek ptysiowy polany miodem i oprószony cynamonem.
Francja
W przeciwieństwie do Greków Francuzi w okresie Wielkiego Postu mogą delektować się serami i potrawami z serem. Cervelle de Canut (mózg tkaczy jedwabiu) – danie to to po prostu kanapki z tostów z bagietki, na których serwowany jest ser fromage blanc lub chèvre z dodatkiem śmietany, oliwy z oliwek, octu z białego wina, szalotek, czosnku, szczypiorku i przypraw. Poza tym na francuskich stołach znajdziemy savory palmiers, popularną przystawkę przygotowaną z sera koziego z orzechami i pesto połączonych z ciastem i upieczoną w formie precli. Inną propozycją jest sałatka z pieczonych buraków z dodatkiem rugali, czerwonej cebuli, sera pleśniowego i szczypiorku polanych sosem na bazie oliwy z oliwek, musztardy dijon, czosnku i octu z czerwonego wina z przyprawami.
Niemcy
Wielki Czwartek znany jest w Niemczech pod nazwą Zielony Czwartek – Gründonnerstag, a to dlatego, że według tradycji je się w tym dniu zielone potrawy. Oczywiście najpopularniejszym warzywem jest szpinak, a potrawą gotowane jajka w sosie zwane jajkami w zielonym sosie frankfurckim. Sos przygotowany jest na bazie jogurtu i śmietany z dodatkiem ziół, min. rukwi wodnej, szczypiorku, szczawiu, pietruszki, trybuli, czosnku, soku z cytryny, cebuli, korniszona, musztardy i przypraw.
SMAQUCH
Nie masz pomysłu na obiad? Może wypróbuj jeden z naszych przepisów. Smacznego!
Śledzie wielkopostne
Składniki:
• ok. 1/2 kg solonych filetów śledziowych
• 5 cebul
• mały słoiczek koncentratu pomidorowego
• masło klarowane
Obierz cebule i pokrój na drobną kostkę. Następnie podsmaż ją na tłuszczu aż się zeszklą i dodaj koncentrat pomidorowy je. Do tak powstałego sosu możesz dodać odrobinę wody. Pokrój filety rybne w paski. Następnie przełóż je do miski i zalej sosem cebulowo-pomidorowym. Odstaw miskę do lodówki. Po upływie doby śledzie wielkopostne są gotowe do spożycia.