Wiosenne porządki
Wiosenne porządki
Czas pomyśleć o porządkach w domu. Wiosenne sprzątanie to nie tylko odświeżenie garderoby, schowanie zimowych ubrań i dekoracji, posegregowanie rzeczy, ale to także czyszczenie każdego pomieszczenia w domu.
Wiosenne porządki to czas, w którym pora wyjść z spod ciepłych koców, zrezygnować z leniwych wieczorów na kanapie i ruszyć do działania. Przebijające się przez okna promienie słońca uwidaczniają zalegający kurz na półkach i brudne szyby. Wiosenne porządki to nie tylko standardowe odkurzanie i mycie podłóg, ale to generalne sprzątanie w kuchni, łazience, pokojach i w szafach. Zanim jednak zaczniesz działać, zaplanuj co chcesz zrobić i jak!
Kuchnia
Kuchnia to serce domu, w którym wspólnie gotujemy, spożywamy posiłki, spotykamy się na rodzinnej herbacie. Jednocześnie jest to zawsze najbardziej zabrudzone pomieszczenie w całym domu. Kuchnia wymaga ogólnego sprzątania każdego dnia, ale raz na jakiś czas powinna być gruntownie czyszczona. Co to oznacza? A więc wyczyść kurz i tłuszcz zalegający przy suficie, na ścianach – wystarczy do tego zmiotka, a na tłuste plamy ciepła woda z płynem do naczyń. Pamiętaj także o wyczyszczeniu kratki wentylacyjnej i okapu. Wyczyść górne części szafek, które na pewno lepią się od tłuszczu. Umyj kafelki oraz kuchenną lampę. Wiosenne porządki to także sprzątanie w szafkach. Zrób to z głową – najpierw opróżnij z zawartości jedną szafkę, umyj półki oraz znajdujące się w nich przedmioty, a następnie zabierz się za kolejną szafkę. Przy sprzątaniu zastanów się, czy wśród tych wszystkich przedmiotów są takie, których już nie potrzebujesz. Wiosenne porządki to dobry moment, aby pozbyć się rzeczy, z których nie korzystasz. A gdy skończysz porządki w szafkach, zabierz się za sprzątanie szafek z przyprawami i produktami spożywczymi. Wszystko należy posegregować, umieścić w pudełkach i przede wszystkim sprawdź termin przydatności do spożycia. Odświeżenia wymagają także sprzęty kuchenne: kuchenka mikrofalowa, ekspres, zmywarka, piekarnik. Lodówka to nieodzowny element wyposażenia kuchni, który wymaga nie tylko segregacji znajdujących się w niej produktów spożywczych, czy umycia półek, ale też rozmrożenia zamrażarki i gruntownego jej wyczyszczenia. Na sam koniec wyczyść fronty szafek, kuchenne blaty, umyj okna, odkurz i umyj podłogi.
Łazienka
Łazienka to jedno z najmniej lubianych pomieszczeń do sprzątania. Swoją pracę zacznij od ściągnięcia kurzu z sufitu, lamp i półek oraz kratki wentylacyjnej. Następnie umyj kafelki na ścianach, nie zapominając o dokładnym wyczyszczeniu fug. Potem zabierz się za czyszczenie wanny, kabiny prysznicowej, zlewu i baterii. Możesz posłużyć się mieszanką octu i sody, która świetnie radzi sobie z kamieniem i osadem z mydła. Dokładnie wyczyść także toaletę, jednak pamiętaj, że jej mycie nie powinno ograniczać się tylko do samej muszli klozetowej. Istotne jest również oczyszczenie jej brzegów, deski toaletowej oraz przestrzeni za toaletą. Na zakończenie poukładaj i posegreguj kosmetyki, środki pielęgnacyjne oraz środki czystości.
Salon
Salon to najbardziej zagracona przez zabawki, ubrania, stare czasopisma i bibeloty część domu. Nawet jednak taki rozgardiasz da się opanować. Standardowo: zacznij od góry i od okna – przetrzyj przestrzeń przy suficie, obrazy, zdjęcia wiszące na ścianie, ściągnij firany, umyj okna i żyrandol. Przy okazji pamiętaj o przetarciu liści roślin, bo na nich także zbiera się kurz. Nie zapomnij także o przetarciu kontaktów i umyciu klamek oraz drzwi. Najgorsza część sprzątania to uporządkowanie szaf. Przetrzyj każdą rzecz, odśwież każdy kąt i przede wszystkim dokonaj segregacji przedmiotów w szafkach. Centralnym miejscem salonu jest kanapa, która także raz na jakiś czas potrzebuje czyszczenia. Podczas wiosennych porządków wypierz poduszki i narzuty oraz wyczyść tapicerkę sofy. Jeśli w salonie masz dywan to początek wiosny jest idealnym momentem na jego wytrzepanie i wypranie.
Sypialnia
Sypialnia jest miejscem, w którym śpisz i odpoczywasz. Sprzątanie rozpocznij od wywietrzenia i wyprania pościeli, umycia okien i starcia kurzów. I w końcu czas na porządki w szafie. Pozbądź się rzeczy, których nie nosisz, nie lubisz i tzw. „może to kiedyś założę”. Ubrania możesz oddać dla potrzebujących lub sprzedać np. na Facebook.
Powodzenia!
MK
Comments (0)