Wiosenne zwyczaje
Wiosenne zwyczaje
W tym roku równonoc wiosenna wypada w czwartek, 19 marca. Tym samym jest to pierwszy dzień astronomicznej wiosny na półkuli północnej.
Koniec ponurej zimy i początek radosnej wiosny to z pewnością powód do świętowania. W wielu krajach z tej okazji odbywa się wiele festiwali i uroczystości. Oto niezwykłe wiosenne tradycje:
◘ Polska
Najbardziej popularnym zwyczajem związanym z powitaniem wiosny w Polsce jest palenie Marzanny. Dla niewtajemniczonych przypominamy, że Marzanna to słomiana kukła, która symbolizuje złą i ponurą zimę. Uroczysty pochód odprowadza Marzannę nad rzekę, gdzie zostaje podpalona i wrzucona do wody. Wśród uczniów popularny był jeszcze jeden zwyczaj – 21 marca obchodzono Dzień Wagarowicza…
◘ Szwajcaria
Odpowiednikiem polskiej Marzanny w Szwajcarii jest bałwan, który zostaje spalony w ogromnym ognisku. Święto to nazywa się Sechseläuten, a obchodzone jest wtedy, kiedy zakwitną pierwsze kwiaty, a więc jest ono ruchome. Dla lepszego efektu bałwan wypchany jest materiałami wybuchowymi, a więc wiosna witana jest z dużym hukiem.
◘ Indie
Końcem lutego lub początkiem marca w Indiach obchodzony jest festiwal kolorów – Holi. Święto rozpoczyna się od ogromnego ogniska, przy którym odbywają się tańce i śpiewy. Następnego dnia rozpoczyna się festiwal kolorów, podczas którego zgromadzeni obrzucają się kolorowymi „bombami” oraz wylewają na siebie zafarbowaną wodę. Poza zabawą jest to czas wzajemnych odwiedzin i wybaczenia sobie błędów.
◘ Japonia
W kraju kwitnącej wiśni obchodzi się święto Hanami, które polega na podziwianiu kwitnących drzew, a zwłaszcza wiśni. Święto celebrowane jest zazwyczaj w marcu lub w kwietniu – w zależności od tego kiedy pojawią się kwiaty. Święto wzbudza radość w Japończykach, daje im nadzieję na lepsze jutro.
◘ Hiszpania
Święto Ognia to tradycyjna metoda powitania wiosny. Hiszpanie przygotowują rzeźby z kartonu, plastiku, wosku oraz drewna, a następnie 19 marca są one spalane na ulicach miast. Największe obchody mają miejsce w Walencji, skąd to święto wychodzi. To tutaj po raz pierwszy cieśle w XVI wieku, aby uczcić ich patrona – św. Józefa przygotowali specjalne konstrukcje z drewnianych odpadów i następnie je spalili i tak narodziło się Święto Ognia.
◘ Bośnia
Festiwal jajecznicy, czyli Cimburijada to tradycja, która świętowana jest w Bośni. Jajko jest symbolem odrodzenia, narodzin życia, tak samo jak wiosna – po długiej i ponurej zimie rodzi się życie, czyli wiosenna radość z pierwszych kwitnących kwiatów, zieleni, pierwszych powiewów ciepłego wiatru. W Zenicy na olbrzymiej patelni przygotowana jest jajecznica, którą częstowani są wszyscy zgromadzeni.
MK