Wiosna w ogrodzie
Wiosna w ogrodzie
Wiosna to piękna, ale bardzo i pracowita pora roku. Na przełomie marca i kwietnia w ogrodzie czeka nas sporo pracy. Trzeba nie tylko uporządkować ogród, ale i przeprowadzić drobne naprawy, zadbać o trawnik, drzewa i krzewy, założyć grządki warzywne i rabaty kwiatowe.
Wiele osób zastanawia się, kiedy rozpocząć prace ogrodowe. Wszystko zależy od pogody, ale najczęściej w naszym stanie wszelkie prace ogrodowe rozpoczynamy końcem marca lub początkiem kwietnia. Dziś mały poradnik ogrodnika, a dokładnie kalendarium wiosennych prac w ogrodzie.
Uporządkuj ogród po zimie
Gdy tylko pojawią się cieplejsze dni, możesz zabrać się za porządki w ogrodzie. Prace zacznij od oczyszczenia trawnika z zaschniętych liści i trawy, których nie udało ci się usunąć jesienią. Zbierz połamane gałęzie i śmieci, które przywiał wiatr. Posprzątaj i urządź na nowo taras, patio lub inne miejsce, w którym lubisz przesiadywać. Wyciągnij z garażu meble ogrodowe. Pierwsze dwa miesiące wiosny to również idealny czas na przywrócenie blasku altanom ogrodowym, drewnianym huśtawkom i innym obiektom małej architektury.
Ściągnij osłony z roślin
Na początku kwietnia ściągnij osłony z roślin w ogrodzie. Pamiętaj, żeby nie robić tego zbyt wcześnie! Zaczekaj, aż pogoda się ustabilizuje, a nocne przymrozki przeminą na dobre. Przeznacz na tę czynność bezwietrzny, pochmurny dzień. Ostre słońce, podobnie jak niskie temperatury, może zaszkodzić roślinom – poparzyć delikatne pączki i listki.
Przywróć trawnik do świetności
Prace rozpocznij od wygrabienia i oczyszczenia trawny. Pierwsza połowa kwietnia to idealna pora na nawożenie, aerację (napowietrzanie) i wertykulację trawnika oraz dosiew trawy w miejscach, które uległy przerzedzeniu. Gdy trawa podrośnie, rozpocznij proces koszenia. Trawnik należy kosić regularnie, dostosowując częstotliwość zabiegu do sezonu wegetacyjnego i szybkości, z jaką rośnie trawa. Początek wiosny to również doskonały czas na założenie trawnika z rolki lub z siewu. Pogoda w tym okresie (częste opady i chłodniejsze dni) sprzyja ukorzenieniu się trawy.
Przytnij krzewy, drzewa i żywopłoty
W kwietniu przycinamy większość drzew i krzewów, przede wszystkim drzewka owocowe. Prawidłowo wykonane cięcie poprawi wygląd roślin, pobudzi je do kwitnienia i owocowania. W przypadku krzewów ozdobnych, kwitnących wiosną, pośpiech nie jest wskazany. Z procesem przycinania możesz zaczekać nawet do końca kwietnia lub początku maja.
Zrób porządek na rabatach kwiatowych
Wiosenne porządki nie mogą ominąć rabat kwiatowych. Jeśli zadbasz o nie odpowiednio w kwietniu, ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem w późniejszych miesiącach. Po zdjęciu osłon i uprzątnięciu ochronnej warstwy z liści bądź igliwia przystąp do innych prac: spulchniania gleby, nawożenia, usuwania chwastów. Początek kwietnia to doskonały okres do rozdzielania i przesadzania bylin, które rosną późnym latem i jesienią. Możesz także wysiać niektóre rośliny jednoroczne, np. nasturcję, maciejkę, maczki kalifornijskie, słoneczniki, chabry. Pod koniec kwietnia możesz rozpocząć wysadzanie roślin cebulowych i bulwiastych, które nie zimują w gruncie.
Posadź drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami
Z początkiem wiosny możesz zabrać się za sadzenie drzew i krzewów z odsłoniętymi korzeniami. Rośliny sprzedawane w pojemnikach możesz posadzić w dowolnym miesiącu – przez cały okres wegetacyjny.
Reaktywuj ogródek warzywny
Na początku kwietnia przygotuj grządki pod nowe uprawy. Zacznij od nawożenia, przekopania i wyrównania ziemi oraz zaplanuj układ poszczególnych grządek. W pierwszych tygodniach wiosny możesz wysiać nasiona niektórych warzyw, odpornych na niskie temperatury, np. marchwi, pietruszki, rzodkiewki, grochu, cebuli. Przełom kwietnia i maja to idealna pora na wysiew brokułów, buraków i sałaty oraz sadzenie rozsad kapusty, kalafiora czy kalarepy.
Powodzenia!
MK
Comments (0)