Wiosna, wiosna, ach to Ty!
Wiosna, wiosna, ach to Ty!
Wiosna to pora roku, która zaczyna się z dniem równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego. W meteorologii wiosna obejmuje 3 miesiące: marzec, kwiecień, maj.
Astronomiczna wiosna rozpoczyna się, gdy Słońce wchodzi w znak Barana. To dzień ruchomy, który wypada między 19 a 21 marca. Natomiast kalendarzową datuje się na 21 marca. Różnice te związane są z wędrówką Słońca po niebie. Astronomiczna wiosna przychodzi wraz z równonocą wiosenną, czyli gdy dzień zrównuje się z nocą, a Słońce pada prostopadle na równik.
Dawniej początek wiosny był okresem wyczekiwanym przez wszystkie kultury. Przykładowo w starożytnej Mezopotamii istniało święto Akitu, które obchodzone było uroczyście z udziałem króla, elit dworskich i kapłańskich. Obchody trwały nawet do kilkunastu dni. Podczas uroczystości wykonywano różne obrzędy, m.in. takie, które miały za zadanie wsparcie zmian w naturze. W dawnej Polsce nadejście wiosny było związane ze świętem Jarych Godów, podczas którego rytualnie topiono lub palono kukłę symbolizującą Marzannę (boginię życia i śmierci). Starosłowiański obrzęd przetrwał do dziś. Inny zwyczaj to Gaik, podczas którego młode dziewczęta obchodziły wioski z iglastą gałązką. Zadaniem Gaiku było obudzenie wiosny. Poza tym, w Polsce i niektórych regionach Litwy w tym czasie obchodzi się również Dzień Wagarowicza.
Pierwszy dzień wiosny jest początkiem perskiego nowego roku. To tradycja mająca blisko trzy tysiące lat. Przez trzynaście dni nowy rok świętuje się w Iranie, na Północnym Kaukazie, w kurdyjskiej części Turcji, północnym Iraku, Afganistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Kazachstanie oraz innych rozproszonych populacjach w Azji Środkowej. Natomiast w Japonii pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w marcu lub kwietniu. Świętowanie rozpoczyna się, gdy zakwitnie pierwsza wiśnia. W Bośni w pierwszym dniu wiosny popularny jest festiwal jajecznicy, zwany Cimburijada. Wtedy to wszyscy miłośnicy tego dania gromadzą się w Zenice. Jajecznica przygotowywana jest na ogromnych patelniach, a każdy uczestnik imprezy otrzymuje darmową porcję. Jajko symbolizuje nowe życie. W Bułgarii tego dnia przekupuje się Babę Martę, czyli złośliwą staruszkę, która za wszelką cenę chce opóźnić odejście zimy. Bułgarzy w tym dniu obdarowują się gałgankami-amuletami, martenicami, które mają kształt laleczek, są pomponikami lub wstążkami. Z kolei w Macedonii to dzień miłości oraz młodości. Nadejście wiosny kojarzy się z życiem, które zwyciężyło nad śmiercią utożsamianą z zimą. Norwegowie z kolei świętują wiosnę słodkim poczęstunkiem. Z wiosną związane jest też święto Holi w Indiach oraz Festiwal Ognia w Hiszpanii.
Wiosenne ciekawostki:
•Wiosna może być najgorszym czasem dla kobiety na urodzenie dziecka. Badania wykazały, że dzieci urodzone w okresie wiosennym są bardziej narażone na rozwój schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, depresji i anoreksji.
•Rzekomo w pierwszy dzień wiosny znacznie łatwiej jest postawić jajko na jego czubku, tak aby się nie przewróciło. Okazuje się, że to tylko mit…
•Wiosna jest najpopularniejszym czasem na sprzedaż i kupno domu i tym samym ceny nieruchomości są najwyższe właśnie wtedy.
•Badania pokazują, że wskaźnik samobójstw osiąga szczyt późną wiosną, a nie w czasie wakacji.
MK
Comments (0)