Witamina B12
Witamina B12
Każdy z nas stara się odżywiać jak najlepiej nie tylko dlatego, że jest to modne, ale także dlatego, że chcemy jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i beztroskim życiem bez bólu i chorób.
Jedną z takich ważnych dla nas witamin jest B12. Zwłaszcza dla osób, które nie jedzą mięsa, jajek i produktów nabiałowych. Na niedobór tej witaminy mogą cierpieć także osoby starsze, HIV positive, pacjenci po operacjach związanych z utratą wagi oraz osoby z chorobami układu trawiennego (choroba Crohna) i kobiety w ciąży lub karmiące.
A dlaczego witamina ta jest tak ważna dla
naszego organizmu?
Mimo że dzienna dawka dla osób dorosłych to tylko 2.4 mikrograma, to witamina B12 wspomaga wiele ważnych funkcji i procesów. Gdy jej zabraknie możemy cierpieć na choroby sercowo-naczyniowe, niedokrwistość, udar, utratę pamięci, nietrzymanie moczu, paranoję, depresję. Poza tym warto pamiętać, że jeżeli nie uzupełnimy niedoboru to zmiany i negatywne skutki będą nieodwracalne.
Oczywiście najprostszą metodą na sprawdzenie poziomu witaminy B12 będą testy krwi zalecone przez lekarza, ale zanim do tego dojdzie warto obserwować swój organizm.
Oto sygnały świadczące o braku witaminy B12:
• Zmęczenie
Z powodu niedostatecznej ilości witaminy nasze organizmy nie mają wystarczającej ilości tlenu i energii do działania. Innym sygnałem może być rozkojarzenie i brak skupienia.
• Ciarki, drętwienie i tzw. mrówki
Jeżeli często drętwieją nam kończyny lub czujemy, jakby ktoś wbił nam tysiące igieł w koniuszki palców oznacza to, że należy jak najszybciej zrobić testy krwi.
• Bóle stawów
Ale tylko te, których przyczyną nie są stany zapalne i artretyzm. Poza tym, jeżeli nasz refleks jest spowolniony to także jest sygnał, że brak nam witaminy B12.
• Problemy z oddechem i biciem serca
Problemy z oddechem, płytki oddech, palpitacje serca, przyspieszone bicie serca to sygnały wskazujące na niedobory witaminy.
• Osłabienie
Bóle mięśni, problemy z balansem, szybkie męczenie się przy chodzeniu mogą także być skutkiem niewystarczającej ilości witaminy B12.
• Żółtaczka
Jeżeli nasza skóra oraz białka oczu zmieniły kolor na żółty to konieczna jest wizyta u lekarza.
• Spuchnięty język
Niektórzy pacjenci z niedoborem witaminy B12 cierpią na stany zapalne języka, opuchliznę lub utratę smaku.
Jeżeli więc nie chcemy cierpieć z powodu braku witaminy B12 koniecznie powinniśmy jeść:
skorupiaki (gotowane małże), wątróbkę wołową, ryby (makrele), kraby, tofu, płatki kukurydziane, czerwone mięso, sery (swiss), jajka, produkty mleczne o niskiej zawartoście tłuszczu.
IB