Wiza do raju
Wiza do raju
Żyć i dać żyć innym, to hasło idei kryjącej się za zniesieniem utrudnień w wymianie handlowej i personalnej pomiędzy państwami. Amerykanie nie potrzebują wiz wjazdowych do Polski, a my Polacy, przeciwnie. Czy stan ten ulegnie zmianie?
Jeszcze przed kampanią prezydencką w Stanach Zjednoczonych pojawiła się obietnica zniesienia obowiązku wizy, warunkującej wjazd do tego kraju. Przybywamy z Polski także turystycznie. Inaczej niż jeszcze w początkach 21 wieku. Europę też można zwiedzać, nawet zarobić, a do bliskich w kraju bliżej. Przed objęciem urzędu kandydat na prezydenta USA w siedzibie Związku Narodowego w Chicago, we wrześniu 2016 r. zapowiedział, że gdy wygra batalię o ten urząd, to wizy dla Polaków zostaną zniesione. Mija pierwsza kadencja prezydenta na urzędzie, a wizy jak były, tak są. Obok wniosku o wizę, obowiązuje opłata. Za wizę nieimigracyjną trzeba zapłacić 160 dolarów; opłata jest bezzwrotna nawet w przypadku odmowy przyznania wizy. Ostateczna decyzja podejmowana jest przy przekraczaniu granicy, najczęściej choć nie tylko, na lotnisku O’Hare. Prezydent stara się, aby kongres kompleksowo uregulował sprawy imigracyjne.
Nowe formularze zawierają dodatkowe pytania; w aplikacji trzeba podać informacje o kontach i aktywności na portalach takich jak Facebook, Instagram, Twitter i inne. Trzeba też odpowiedzieć na pytania o adresy wszystkich kont e-mailowych i numerów telefonów, z których petent korzystał przez ostatnie 5 lat. Są pytania z zakresu naruszenia praw człowieka zarówno przez osobę ubiegającą się o wizę jak i członków rodziny. Wnioskujący o wizę, którego członek rodziny przebywa legalnie w Stanach nie powinien obawiać się odrzucenia wniosku. Natomiast odpowiedź nieprawdziwa, może po ujawnieniu tego faktu spowodować pogłębione zainteresowanie, stratę czasu i pieniędzy. Starając się o amerykańską wizę podajemy prawdę. To najlepszy sposób uniknięcia pomyłki.
W Wietrznym Mieście wielu turystów uzyskało stały pobyt, aby następnie aplikować o obywatelstwo amerykańskie. Zniesienie obowiązku wiz dla turystów tworzy nowy stan prawny, którego konsekwencji trudno przewidzieć. W świetle nowych zasad znoszących dotychczasowy obowiązek wjazdu i pobytu z ważną wizą, samowolne przedłużanie turystyki, może skutkować przykrościami, których każdy turysta wolałby uniknąć.
Traktując poważnie zapowiedzi ekspertów amerykańskich o pracach nad zniesieniem wiz, staramy się zrozumieć i współpracować w tych sprawach nie tylko deklaratywnie. Od wielu lat słychać przyrzeczenia zniesienia wiz, które rozmywa upływ czasu. Nic dziwnego, że entuzjazm słabnie. Żadne to pocieszenie, tym niemniej bez wiz do USA nie wjadą także turyści Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Turcji i Cypru.
Marta Blicharska
wietrzneradio.com
mail: bmz669@juno.com