Włókniaki, skaza estetyczna i drażniące narośla
Włókniaki, skaza estetyczna i drażniące narośla
Jeżeli zauważyłeś na swojej skórze małe narośla koloru skóry lub przypominające pieprzyk na cienkiej nitce to oznacza, że masz włókniaki. Raczej są one niegroźne dla zdrowia, ale są drażniące zwłaszcza panie, które bardziej przywiązują wagę do swojego wyglądu.
Jeżeli chodzi o przyczyny to za pojawienie się ich możemy winić naszych rodziców – są dziedziczne lub nadwagę, ponieważ wtedy większe powierzchnie są narażone na ocieranie się. Nazywane są często brodawkami łojotokowymi. Mają różny wygląd w zależności od ich wyglądu: od płaskowyniosłych zmian koloru skóry dobrze odgraniczonych od otoczenia do – wyniosłych brodawkowatych o chropowatej powierzchni brunatnych tworów (porównywane do kropli wosku na stole). Włókniaki dzielimy na miękkie, są to wady wrodzone lub twarde czyli wady nabyte (np. w wyniku przebytego urazu zranienia, ukąszenia lub w wyniku miejscowego stanu zapalnego).
Miękkie występują mnogo, najczęściej u kobiet w starszym wieku, są miękkie w dotyku, mogą wyrastać bezpośrednio ze skóry lub być połączone pasmem tkanki. Miejsca występowania to: szyja, dekolt, pod pachami, pod piersiami, na powiekach, w pachwinach.
Twarde mają postać pojedynczego małego guzka koloru od czerwonego do brunatnego, o powierzchni gładkiej lub szorstkiej, zwykle są na kończynach i są twarde w dotyku.
Poza tym brodawki są wynikiem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), ale to dotyczy tylko 7-10% ludności na świecie.
Statystyki mówią również, że co 4 osoba na pewno będzie je miała (w różnym wieku), ale częściej występują u osób po 50 roku życia. Tak jak już wspomnieliśmy są raczej niegroźne i bezbolesne. Bolą jedynie, gdy je drapiemy, wdał się stan zapalny lub w inny sposób zostały urażone. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany od razu powinniśmy udać się do lekarza dermatologa.
Jeżeli chodzi o usuwanie to dermatolodzy nie polecają domowych sposobów ponieważ mogą one spowodować stan zapalny lub pozostawić blizny.
Najlepiej jest wykonać zabieg w gabinecie dermatologicznym lub medycyny estetycznej za pomocą kauteryzacji (przyżegania) polegającego na termicznym lub chemicznym usunięciu skóry. Powoduje ona także przyspieszenie gojenia się ran. Rodzaje zabiegów to: elektrochirurgia – zmiana wypalana jest za pomocą prądu elektrycznego, krioterapia – guzek zamraża się ciekłym azotem, laser frakcyjny CO2 umożliwia przemianę fazową wody śródkomórkowej do postaci gazowej (pary wodnej), co skutkuje wyparowaniem guza.
Dyskomfort podczas zabiegu jest minimalny, od razu można powrócić do codziennej rutyny i nie pozostawia blizn.
Niestety, ale żaden zabieg nie daje gwarancji. Włókniaki nie powinny odrosnąć w tym samym miejscu, choć istnieje ryzyko, że mogą pojawić się obok.
IB