Wódka w czasach PRL-u a obecnie
Wódka w czasach PRL-u a obecnie
Wódka przez wieki jest postrzegana jako alkohol drugiej kategorii w porównaniu z prestiżowym winem czy whisky. Wódki mogą być pikantne, słodkie i gładkie jak miód. W dawnych czasach tylko bogaci mieli dostęp do najbardziej wydestylowanej wódki, a w PRL-u była negatywnym symbolem społeczeństwa polskiego tego okresu.
Pierwsze wódki w niczym nie przypominały obecnej „czystej”. Wyglądem przypominały niezbyt dobrze oczyszczony bimber pełen dość przykrych smaków. Początkowo służyły do sporządzania lekarstw, później zaczęto pić je dla przyjemności i dodawano do nich zioła i przyprawy dla zakamuflowania złego smaku. Szacuje się, że wódka do Polski trafiła pod koniec XV w. Z tych czasów znane są gorzałki takie jak alembikowa, szumówka, korzenna, cynamonka, karolkowa (kminkówka), piołunówka, anyżówka, goździkówka.
Prawdopodobnie polscy lub niemieccy gorzelnicy zmienili oryginalną recepturę i zamiast wina zaczęli destylować zacier ze zbóż, a głównie z żyta. Na świecie trunek ten stał się powszechnie znany w latach 50 XX wieku. Wódka zyskała złą sławę w czasach PRL-u dzięki kultowym scenom filmowym. Znane było takie powiedzenie „chlanie bez umiaru” niezależnie od okoliczności. Ponieważ w tamtych czasach pieniądze nie przedstawiały większej wartości i brakowało towarów, wódka stała się obiegową monetą. Używano jej do płacenia za różne usługi, towary spod lady czy „załatwienie” czegoś. To jeszcze dodatkowo potęgowało nadużywanie tego trunku. Jakość też była różna. Bylejakość zdarzała się dość często. Produkowano wtedy też wódki smakowe takie jak cytrynówkę, orzechówkę, pomarańczówkę, ale niestety nie były one tak popularne jak czysta.
W obecnych czasach wódka częściej służy do sporządzania koktajli, którym ma dostarczyć odpowiednią moc alkoholową. Wódka często dobierana jest też do potraw. Nie różni się to zbytnio od dobierania wina, piwa, koniaku, wody mineralnej lub jakiegokolwiek napoju. Należy dobierać do niej bogate i mocne smaki (mąki, tłuszcz, mięso, podroby). Jest idealnym dodatkiem do aromatycznych zakąsek grillowanych, pieczonych, warzyw o intensywnym zapachu, serów, grzybów oraz pasztetów. Obecnie zaistniał nowy trend produkowania wódek ze spirytusu nierektyfikowanego. Dzięki temu zachowują one aromat i smak surowca, co przypomina stare napitki sprzed XIX wieku. Wytwórców takich wódek jest niewielu. Niestety większość konsumentów woli skupić się na wypromowanej „czystości”, pozbawionej smaku i zapachu.
Barb