Wola ludzi radość budzi!
Wola ludzi radość budzi!
Przed nami Niedziela Palmowa i zmiana czasu na letni w starym kraju, w Europie. Amerykanie w Illinois dostosowali się do zmiany czasu na letni już 14 marca.
Poważne decyzje zależą od opinii ekspertów. Czy eksperci biorą pod uwagę opinie społeczeństw, których zmiany te dotyczą? W każdej sferze ludzkich potrzeb mamy rozmaitych ekspertów. Przed świętami Wielkiej Nocy w Wietrznym Mieście nie brak ofert rekolekcyjnych. Osoby zainteresowane ułożeniem rozwoju życia duchowego mogą liczyć na spotkania grupowe online, można umówić wizytacje, zarejestrować obecność, a także sięgnąć po lekturę. Osobom zapracowanym pozostają życzenia do wysłania oraz catering. Najbardziej chodliwym towarem pozostają zawsze chleb i igrzyska.
Nie inaczej układały się oczekiwania społeczności przed wiekami. W niedzielę lud wiwatował z palmami na cześć Jezusa, cudotwórcy, dobroczyńcy, wjeżdżającego jak król, jak władca do Jerozolimy. Po kilku dniach, w czwartek dopełniły się akty zdrady tym bardziej bolesne, że dokonane przez osoby najbliższe. Potem był trudny proces: uznanie winy, skazanie i wreszcie wykonanie okrutnej kary w piątek, zwany od tego czasu Wielkim Piątkiem. Ludzie nie byli pewni w czym uczestniczą. Domagali się sprawiedliwości. Co dostali? Czy o taki wybór im chodziło? Czy proces sprawiedliwości dziejowej wykazał, że wybór Barabasza jest tym, czego sobie życzyli? Co zawiodło? Może zasady procedowania? Co zmieniło się od tego czasu?
Dzisiaj ludzie są inni, dzielą się wiedzą zdobytą za granicą, potrafią sprzyjać zwykłym potrzebom. Opracowano nowe prawa. Każdy może mieć swoją opinię. Ale skoro są prawa, to i obowiązki. Z tym, że ten sam obowiązek można rozumieć na kilka sposobów. Przed nami kolejny termin podatkowy. W rozliczeniu rocznych dochodów, w Illinois podobnie jak w innych Stanach trzeba podać wszystkie źródła dochodów. Także świadczenia emerytalne, rentowe, rodzinne i z innych tytułów, które wpływają na konta bankowe. Czy doliczyć emeryturę wypracowaną w Polsce? Czy także świadczenie otrzymywane z innych tytułów w innych krajach? Amerykańskie przepisy dopuszczają szereg możliwości w zapłacie daniny na rzecz państwa: są przedłużenia terminów, rozdzielenia na raty, ale jedno jest pewne, dochodem są przysporzenia majątkowe, które wskazują obowiązujące przepisy. Wśród dochodów także ta niewielka emeryturka, wypracowana w ubiegłych latach w starym kraju, deponowana w terminach miesięcznych na koncie w banku jako zabezpieczenie na cięższe czasy.
Wielu naszych rodaków przekonało się o zaletach amerykańskiego fiskusa. W 2013 r. weszły w życie polsko-amerykańskie regulacje finansowe o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Jednak dotychczas tylko strona polska podpisała tę umowę. Wiwatowaliśmy pewni, że realizacja opłat na rzecz obu stref fiskalnych staje się przeszłością. W pewnym zakresie (np. rent małżeńskich) tak bywa, chociaż nie bez dodatkowych czynności. Instytucje bankowe na świecie zostały zobowiązane do raportowania stronie amerykańskiej każdej informacji o obrotach na kontach swoich obywateli lub rezydentów, ale już na podstawie odrębnych przepisów, skoro ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie została wprowadzona do amerykańskiego porządku prawnego. Dlatego nie wyrzucajmy korespondencji bankowej z Polski. Kto wie, jak daleko nam do reformy, będącej przedmiotem przedwczesnych wiwatów. Co pozostaje? To, co cesarskie, oddać cesarzowi. Do pełni szczęścia dodajmy, że odwrotna strona monety wskazuje kontrybucję na rzecz zupełnie innego Podmiotu.
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
Marta Blicharska,
mail: bmz669@juno.com
Comments (0)