Wpływ alkoholu na kobietę po 40-ce
Wpływ alkoholu na kobietę po 40-ce
Przekraczając 40 rok życia musimy dostosować się do różnych zmian zachodzących w naszym organizmie. Być może do tej pory nie odczuwałaś żadnych problemów ze zdrowiem, niestety te urodziny mogą to zmienić.
Alkohol jest jedną z wielu rzeczy, na które twój organizm będzie reagował inaczej. Poniżej tego przykłady.
Lęk i depresja
Gdy sięgamy po alkohol, próbując się zrelaksować i rozluźnić nie myślimy tak naprawdę o dodatkowych skutkach jakie wywołuje alkohol w naszym organizmie. Zwiększenie spożycia alkoholu spowoduje huśtawkę nastrojów oraz zaburzenia zdrowia psychicznego. Joga, medytacja i masaże to zdrowe alternatywy na odstresowanie się dla kobiety w każdym wieku.
Kłopoty z cerą
Hormony są jedną z przyczyn trądziku i menopauzy. U kobiety głównie estrogen przyczynia się do zmian w organizmie. Spożycie alkoholu wpływa pośrednio na gospodarkę hormonalną w naszym organizmie, co może spowodować pojawienie się trądziku. Dodatkowo wątroba przetwarzając alkohol powoduje uwolnienie aldehydu, toksycznego produktu ubocznego, który odwadnia ciało i skórę, poza tym alkohol otwiera pory w skórze, pozostawiając miejsce na ropę i zanieczyszczenia, które z kolei są zaczątkiem wyprysków.
Ryzyko raka piersi
W momencie pojawienia się pierwszych objawów menopauzy, niezbędne jest utrzymanie poziomu estrogenów pod kontrolą. Badania dowodzą, że u kobiety z wyższym poziomem estradiolu, rodzaj estrogenu, zwiększa się ryzyko zachorowań na raka piersi. Spożywanie alkoholu podnosi poziom estrogenów we krwi. Im jest większa konsumpcja alkoholu, tym większe jest ryzyko.
Podwyższone ciśnienie we krwi
Spożycie większej ilości alkoholu zwiększy poziom ciśnienia we krwi. Jeśli pijesz więcej niż kilka drinków dziennie, zmniejszenie tej ilości, może obniżyć poziom ciśnienia we krwi. Taki sam efekt osiągniesz zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami.
Uszkodzenie wątroby
Picie alkoholu do nieprzytomności, „do upadłego” w młodości, może doprowadzić do stałych uszkodzeń wątroby jeszcze przed 40-tym rokiem życia. Choroby wątroby wywołane nadużywaniem alkoholu mogą nawet prowadzić do zapalenia i marskości wątroby.
Obniżenie płodności
Pijesz alkohol i chcesz mieć dziecko. Według badań, twoje szanse są mniejsze, aby zajść w ciążę bez względu na wiek.
Tycie
Wątroba widzi alkohol jako toksynę i „zajmuje się” nim w pierwszej kolejności, co z kolei powoduje, że kalorie ze spożytych jednocześnie tłuszczy i białek odkładane są w postaci tkanki tłuszczowej znacznie szybciej. A poza tym, po 40-ce, metabolizm spowalnia i znacznie łatwiej jest przybrać na wadze.
Ryzyko demencji
Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia komórek płata mózgu i niedoborów witamin. To z kolei jest przyczyną różnych form demencji, zaniku funkcji poznawczych, umiejętności komunikacyjnych.
Mniejsza tolerancja
Z wiekiem, wątroba pracuje mniej efektywnie i zmniejsza się poziom wody w organizmie, co wpływa na tolerancję na alkohol.
Utrata równowagi
Pijana osoba w każdym wieku będzie mieć problemy z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy. W wieku 50, 60 lat upadek grozi złamaniem lub pęknięciem kości.
Leki
Mieszanie leków, zwłaszcza pigułek nasennych i antydepresyjnych i alkoholu, może być bardzo niebezpieczne. Nawet Ibuprofen z alkoholem może powodować krwawienie żołądka. Zawsze należy skontaktować się z lekarzem, bo lek bez recepty, też może mieć wpływ na ciebie, gdy pijesz alkoholem.
Zaburzenia snu
Alkohol uważany jest za środek uspokajający i może wydawać się, że wypicie wieczorem pomoże zasnąć. Okazuje się jednak, że prowadzi do fazy REM (sen paradoksalny). Na tym etapie snu następuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne i występują szybkie ruchy gałek ocznych. Sen REM daje mniej wypoczynku niż sen wolnofalowy. Z upływem lat, każdy potrzebuje odpowiedniego odpoczynku, aby utrzymać dobry stan zdrowia.
Odwodnienie
Z wiekiem nasze komórki krwi i tkanek posiadają mniejsze ilości wody, co z kolei wpływa na to, że odwodnienie organizmu staje się coraz większym problemem u osób w średnim wieku. Ponieważ alkohol ma działanie moczopędne, po jego spożyciu częściej będziesz oddawać mocz. Koniecznością jest uzupełnianie ubytków, pijąc więcej płynów bezalkoholowych.
Barb