Występowanie żylaków nasila się z wiekiem
Występowanie żylaków nasila się z wiekiem
Żylaki występują u obu płci, ale przede wszystkim u kobiet, nawet dwa razy częściej niż u mężczyzn. Przyczyn powstawania jest wiele, jednak główną są skłonności dziedziczne.
Występowanie żylaków nasila się z wiekiem, i podczas gdy wśród dwudziestolatków tylko około dziesięć procent ma żylaki, wśród sześćdziesięciolatków zna je każdy.
Skłonność do powstawania żylaków nie zawsze jest dziedziczona, jednak jeżeli już się tak stanie, nie da się uniknąć ich powstawania. Możemy mieć jednak wpływ na dalszy przebieg choroby.
Te brzydkie garby i guzki na nogach nie są tylko problemem estetycznym, który można zignorować. Lekarze ostrzegają, że nieleczone i rozwinięte żylaki stanowią poważny problem zdrowotny. Stopniowo mogą prowadzić do niewydolności krążenia w kończynach dolnych i do powstawania owrzodzenia podudzi.
Kolejnym zagrożeniem są komplikacje zapalne – przede wszystkim zakrzepica żył głębokich i późniejszy zator.
Na czym polega profilaktyka?
rozwijaj aktywnie dolne partie ciała pływając, jeżdżąc na rowerze, biegając, uprawiając turystykę pieszą czy tańcząc;
noś obuwie na niskim obcasie; nie przegrzewaj się i ogranicz gorące kąpiele czy wizyty w saunie; bierz zimny prysznic – niskie temperatury korzystnie wpływają na żyły, wzmacniają je;
pij odpowiednią ilość płynów i zadbaj o właściwą dietę.
Żylaki można leczyć za pomocą tzw. terapii kompresyjnej – która ma na celu wsparcie i wzmocnienie kompresji żylnej (poprzez ściskanie). Kolejny sposób to specjalistyczne preparaty – maści, kremy, żele, okłady, które przeciwdziałają obrzękom.
Na żylaki możesz wypróbować też Szwajcarską Końską maść Forte firmy Herbamedicus.
Ten produkt zawiera duże stężenie ekstraktu z Kasztana końskiego. Ekstrakty te są źródłem tanin, które mają wpływ na zwiększenie elastyczności ścian naczyń krwionośnych i wspierają przepływ krwi. Ponadto poprawiają odpływ żylny, zapobiegając powstawaniu bolesnych obrzęków. Ważne jest również działanie przeciwzapalne.
sc